Szukaj

TVP odpowiada gwiazdom „Rancza”, które zostały ograbione ze swoich praw. Stacja tłumaczy, dlaczego tak się stało

Ranczo

Ranczo

Serial Ranczo będzie emitowany na platformie Netflix. W sieci pomiędzy aktorami i twórcami serialu rozgorzała dyskusja na temat zarobków. TVP postanowiło skomentować sprawę i rozwiać wątpliwości.

Ranczo w rekordowo szybkim czasie zyskało sobie sporą liczbę fanów. Serial okazał się jednym z największych hitów stacji TVP i regularnie gromadził przed telewizorami sporą widownię. Za każdym razem gromadził ponad 3 mln fanów. 4 lata temu na ekranach można było zobaczyć ostatni odcinek tej produkcji. Stacja jednak regularnie emituje powtórki, które widzowie śledzą równie chętnie co nowe odcinki. Po pewnym czasie pojawiły się nawet plany tego, aby powstał pełnometrażowy film. Prace były już na bardzo zaawansowanym etapie, jednak śmierć Pawła Królikowskiego w lutym tego roku, zmieniła plany producentów.

W tej sytuacji jest to niemożliwe, żebyśmy ruszyli ze zdjęciami. Ta smutna wiadomość, która nami wszystkimi wstrząsnęła, spowodowała, że możliwość nakręcenia filmu praktycznie upadła na zawsze — stwierdził reżyser Wojciech Adamczyk w rozmowie z Onetem.

Aktor wcielał się w serialowego Kusego. Jest to jedna z głównych postaci i nikt nie wyobraża sobie w tej roli kogoś innego. Fani serialu nie tracą jednak nadziei na to, że jakiś nowy projekt z nim związany powstanie. Super Express zapytał reżysera o to, czy rzeczywiście Ranczo już nie wróci.

Jeszcze bym tego nie przesądzał… – usłyszeliśmy.

Te słowa dają nadzieję na nowe przygody mieszkańców wsi Wilkowyje.

Ranczo na platformie Netflix: co z wynagrodzeniami dla aktorów?

Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że serial ma trafić na platformę Netflix. O wszystkim poinformowano na Twitterze, a uwielbianą produkcję będzie można oglądać już od 16 grudnia. Spore kontrowersje wzbudził jednak fakt, że aktorzy i twórcy serialu mieli zostać pozbawieni jakichkolwiek tantiem. W sieci rozgorzała prawdziwa dyskusja na ten temat.

Nie rozumiem, kto podjął decyzję o emisji Rancza bez płacenia nam tantiem. Jestem ciekaw, czy Amerykanie również nie płacą tantiem swoim aktorom, angielskim czy skandynawskim – komentował Bogdan Kalus, serialowy Hadziuk.

Głos w sprawie postanowiło zabrać również TVP. Telewizja skomentowała całą sprawę, jednak nie ma dla aktorów dobrych wieści.

Zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali m.in. z tytułu nadań w stacjach telewizyjnych. Ustawa ta nie przewiduje odprowadzania dodatkowych tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na VoD – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu stacji.

Do wszystkiego ustosunkował się także Andrzej Gajewski, dyrektor generalny biura Związku Artystów Scen Polskich ZASP, który jedynie potwierdził to co czytamy w komunikacie TVP.

Streaming to nie jest formalnie nadawanie. Nie mamy podstaw prawnych do żądań zarówno od Netflixa, jak i takich platform, jak Player.pl czy Ipla.tv – stwierdził w rozmowie z Wirtualnymi mediami.

Niestety, ale aktorzy nie zarobią ani złotówki na tym, że uwielbiany przez Polaków serial trafił na platformę streamingową. Będziecie oglądać Ranczo na Netflixie?


Katarzyna Żak promuje serial Ranczo

Katarzyna Żak promuje serial Ranczo

Paweł Królikowski z Iloną Ostrowską na planie serialu Ranczo

Paweł Królikowski z Iloną Ostrowską na planie serialu Ranczo

Święta na planie serialu

Święta na planie serialu "Ranczo": Paweł Królikowski, Dorota Chotecka, Ilona Ostrowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Mateusz Rusin, Wojciech Adamczyk, Katarzyna Żak, Anna Iberszer, Marta Lipińska, SK:, , fot. Gałązka/AKPA

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×