Królowa ma dziś wyjątkowy powód do smutku. W żalu łączy się z nią cała Wielka Brytania

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

30 marca jest szczególnie trudnym dniem dla królowej Elżbiety II i wszystkich Brytyjczyków. Media na Wyspach przypominają o wydarzeniach sprzed 18 lat.

Matka królowej Elżbiety II z dnia na dzień stała się jedną z najpopularniejszych członkiń rodziny królewskiej. Słynęła z lekkości, poczucia humoru i długowieczności, którą podobno zawdzięczała swojej ulubionej, 30-letniej whisky. Elżbieta Bowes-Lyon zmarła we śnie, 30 marca 2002 roku. Odeszła w wieku 102 lat. W uroczystościach pogrzebowych wzięło wówczas udział kilka tysięcy Brytyjczyków. Dziś skończyłaby 120 lat.

Rocznica śmierci matki królowej Elżbiety II

Elżbieta II po śmierci Królowej Matki wydała specjalne oświadczenie, które odczytał rzecznik pałacu Buckingham.

Królowa z największym smutkiem poprosiła o natychmiastowe ogłoszenie następującej treści: jej ukochana matka, królowa Elżbieta, zmarła spokojnie po południu w Royal Lodge w Windsor. Członkowie rodziny królewskiej zostali poinformowani-kontynuował rzecznik – Królowa Elżbieta Królowa Matka stała się coraz bardziej krucha w ostatnich tygodniach po swoim ciężkim kaszlu i infekcji klatki piersiowej w okresie Bożego Narodzenia. Jej stan pogorszył się dziś rano i wezwano do niej lekarzy. Królowa Elżbieta zmarła spokojnie we śnie o godzinie 15.15 tego popołudnia w Royal Lodge. Królowa czuwała przy łóżku matki.

Królowa Matka i królowa Elzbieta II

Królowa Matka i królowa Elzbieta II

Elżbieta Bowes-Lyon urodziła się 4 sierpnia 1900 roku w Londynie. Była czwartą córką i dziewiątym dzieckiem Lorda i Lady Glamis. Swojego przyszłego męża, księcia Alberta, poznała na uroczystym balu w maju 1920 roku. Pobrali się w opactwie Westminster w kwietniu 1923. Doczekali się dwójki dzieci: obecnej królowej Elżbiety II i księżniczki Małgorzaty. Kiedy jej mąż 12 grudnia 1936 został koronowany na króla Jerzego VI, po kryzysie abdykacyjnym króla Edwarda VIII, stała się pierwszą urodzoną w Wielkiej Brytanii królową małżonką od czasów Tudorów.

Po śmierci króla Jerzego (6 lutego 1952) wybrała imię Królowej Elżbiety, a potem Królowej Matki, gdy jej starsza córka została Królową Elżbietą II.

Królowa Matka spędziła trzy miesiące w żałobie po śmierci męża, po czym rozpoczęła życie publiczne, charakteryzując się niezwykłą klasą i urokiem osobistym, który sprawił, że stała się ulubienicą Brytyjczyków.


Królowa Elżbieta II, październik 2019

Królowa Elżbieta II, październik 2019

Królowa Elżbieta II na pogrzebie hrabiny Carnarvon

Królowa Elżbieta II na pogrzebie hrabiny Carnarvon

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×