Szukaj

Jeździsz rowerem w czasie koronawirusa? Możesz dostać mandat. I to bardzo wysoki

Koronawirus - mandaty za jazdę na rowerze

Koronawirus - mandaty za jazdę na rowerze

Koronawirus w Polsce. Mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń prawnych sięgają od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Ile można dostać za jazdę na rowerze? Jak sytuację komentują prawnicy?

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się błyskawicznie. By zastopować falę zachorowań, rząd wprowadził szereg obostrzeń, które mają zahamować COVID-19. Odwołał imprezy masowe, zamknął szkoły, przedszkola, do minimum ograniczył zgromadzenia, nawet te związane z obrzędami religijnymi. Zamknięto plaże, bulwary, zakazano wchodzić do lasów.

Koronawirus w Polsce. Mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń

Za łamanie obostrzeń grożą mandaty karne, które sięgają od kilkuset do nawet 30 tysięcy złotych. Co na to prawnicy? Dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i wykładowca w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego, w rozmowie z WP powiedział, że w pierwszej chwili uznał je za żart, potem jednak ostro zaprotestował:

Tak brutalne wymuszanie posłuchu budzi mój sprzeciw. Jeśli stosowany jest tryb administracyjny, to jesteśmy skazani na łaskę i humory policjanta oraz urzędnika. Bo może być tak, że tego dnia upominają już trzynastą osobę i pomyślą: „mam już dość, temu to już dołożę”.

Koronawirus - mandaty za łamanie kwarantanny

Koronawirus – mandaty za łamanie kwarantanny

O tym, że to policjanci mają wpływ na karę, przykładów nie brakuje. Niedawno jeden z rowerzystów wjechał za zamknięty bulwar. Został zatrzymany przez mundurowych, którzy skierowali sprawę do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, a ten ukarał go kwotą 12 tysięcy złotych.

O ile mandatu nałożonego przez policję nie trzeba przyjmować i sprawę rozstrzygnie sąd, o tyle gorzej jest z karami nałożonymi przez służby sanitarne. Możliwe jest jedynie wniesienie skargi do sądu administracyjnego, można to zrobić jedynie po opłaceniu kary.

Te kwoty są rujnujące. Nie sądzę, aby ktokolwiek, kto pije piwo na ławce, był w stanie zapłacić 10 tys. zł kary. To sposób władz na straszenie nas represjami i na ominięcie ścieżki odwołania w sądzie. Wątpię, czy jakikolwiek sąd orzekłby grzywnę 12 tys. zł za jazdę na rowerze albo 10 tys. za spacer w parku — dodaje Piotr Kładoczny.

Sanepid nałożył już karę o łącznej wysokości ponad miliona złotych. Czy ktokolwiek z ukaranych już zapłacił? WP podaje, że instytucja na ten temat milczy.

Zobacz także: Biedronka rozbija bank i wprowadza bardzo tanie maseczki ochronne. Okazja nie tylko cenowa


Maseczki ochronne - czy ich noszenie jest zalecane?

Maseczki ochronne - czy ich noszenie jest zalecane?

Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus wpływa na giełdę

Koronawirus wpływa na giełdę

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×