Wirtualna Polska

„DDTVN”: polski aktor uratował życie chłopca! Gosia Rozenek i Krzysztof Skórzyński pękali z dumy

„DDTVN”: polski aktor uratował życie chłopca! Gosia Rozenek i Krzysztof Skórzyński pękali z dumy

Marek Kaliszuk, Małgorzata Rozenek, Krzysztof Skórzyński (Dzień Dobry TVN)

Marek Kaliszuk uratował życie chłopcu, choć nigdy go nie poznał. Okazało się, ze zapisany do Rejestru Dawców Szpiku aktor ma swojego bliźniaka genetycznego, który potrzebował natychmiastowej pomocy. Marek nie wahał się ani chwili! O wszystkim opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Wirtualna Polska

Marek Kaliszuk to znany aktor filmowy i teatralny. Zagrał w wielu filmach i serialach, od lat związany jest także z Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ze względu na swój talent wokalny brał udział w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Marek Kaliszuk został dawcą szpiku

9 lat temu Marek Kaliszuk zapisał się do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Opowiadał, że nie wymagało to żadnych szczególnych procedur, poza przekazaniem patyczka z watką, potartego o wewnętrzną część policzka. Przez kilka lat nic w tej sprawie się nie działo, aż w końcu otrzymał telefon z pytaniem, czy podtrzymuje chęć pomocy.

Sama procedura nie była uciążliwa. Przeszedł badania krwi i przez cztery dni przed pobraniem komórek przyjmował zastrzyki z czynnikiem wzrostu. Następnie spędził kilka godzin przy maszynie, która filtrowała jego krew z cennych komórek, których potrzebował jego genetyczny bliźniak.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kaliszuk dowiedział się, że uratował życie dziecku

Jakiś czas po oddaniu komórek aktor dowiedział się, że uratował życie chłopca w wieku szkolnym. Kamera uchwyciła emocje na twarzy Kaliszuka, gdy dostał telefon z tą informacją. Na razie nie otrzymał żadnych danych dziecka. Taka możliwość dawca i biorca mają minimum dwa lata od wykonania przeszczepu, jeśli obydwie strony wykażą chęć.

Nie da się tego porównać do czegokolwiek innego, bo czyjeś życie było w moich rękach. I to dosłownie. Waliło mi serce, strach przeplatał się z euforią, a nadzieja z obawami i poczuciem misji –  napisał Kaliszuk pod zdjęciem, na którym uwieczniono go, ja oddaje szpik.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pod jego zdjęciami fani zostawiają liczne komentarze, gratulując odwagi i spełnienia dobrego uczynku. Są też komentarze od tych, którzy mają za sobą podobne przejścia.

Wirtualna Polska
 • Brawo! Ja po odebraniu telefonu i usłyszeniu informacji, ze mój szpik również trafił do chłopca z Polski poryczałam się. Byłam tak dumna z siebie, ze dzięki mnie, ten mały bohater dostanie druga szanse na dalsze życie. Pani która przekazywała mi informacje przez telefon płakała razem ze mną  takie chwile pamięta się do końca życia

 • Ale Ci wręcz zazdroszczę  tez jestem potencjalnym dawca ale mój telefon milczy ( choć może dobrze bo może mój bliźniak jest zdrowy

 • Kurcze, sama się rozkleiłam… Mam dwóch synów w wieku szkolnym. Ja nie mogę być dawcą, bardzo żałuję (przewlekła choroba neuro), namówiłam więc męża na zgłoszenie. Czeka na to, żeby komuś pomoc. Piękna historia Marku, w taki cudowny sposób zazdroszczę tego uczucia

Aktor zaapelował, by zapisywać się do rejestru. Ponieważ dawców ciągle jest mało, takie apele znanych osób ciągle są konieczne. Marek powiedział wprost, że jest to piękny sposób na to, by bez większego wysiłku zostać bohaterem i uratować czyjeś życie.

Dzień Dobry TVN: Marek Kaliszuk opowiedział o byciu dawcą szpiku

Dziś Kaliszuk zjawił się w studiu Dzień Dobry TVNgdzie opowiedział nieco więcej o byciu dawką szpiku. Prowadzący, a więc Małgorzata Rozenek oraz Krzysztof Skórzyński, pękali z dumy!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dziękuję @dziendobrytvn za piękny materiał i możliwość rozmowy o tak ważnej sprawie. A Wam @m_rozenek i @k.skorzynski dziękuję za gościnę i wszystkie dobre słowa – zwrócił się do nich Marek za pośrednictwem Instagrama.

Wirtualna Polska


Marek Kaliszuk i gwiazdy Dzień Dobry TVN

Marek Kaliszuk i gwiazdy Dzień Dobry TVN

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Marek Kaliszuk

Marek Kaliszuk

Marek Kaliszuk

Marek Kaliszuk

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

 • Gośćzuzia pisze:

  Nie bardzo rozumiem dlaczego.z dumy pekala msjdanowa i skorzynski. Nie oni.byli dawcami komorek. Duze, duze brawa dla p. Kaliszuka. To on okazal sie wspanialym czlowiekiem.

  • GośćRemik pisze:

   Majdanowa podtrzymują by nie spadła tak ja traca na zbyt wysokich szpilkach by patyczakow nóg nie połamała..a było słychać trzask kości I jej głosu.

 • Gość pisze:

  Znowu ją wtrynili? Tylko współczuć oglądającym

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×