Szukaj

Pogrzeb Bernarda Ładysza. Przyjaciele i rodzina pożegnali legendarnego śpiewaka

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Bernard Ładysz nie żyje. Legendarny śpiewak operowy zmarł 25 lipca w wieku 98 lat. Dzisiaj odbyły się uroczystości pogrzebowe. 

Bernard Ładysz to legendarny śpiewak operowy, aktor i żołnierz Armii AK. Urodził się 24 lipca 1922 roku w Wilnie. Już jako kilkuletni chłopiec zaczął pobierać nauki śpiewu. Gdy wybuchła II wojna światowa miał zaledwie 17 lat. Swoje wokalne umiejętności zaczął doskonalić na studiach wokalnych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Wacława Filipowicza. Podczas okupacji radzieckiej i niemieckiej służył jako sierżant Armii Krajowej. Był uczestnikiem akcji Burza na Wileńszczyźnie. Został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Kałudze nad Oką w Związku Sowieckim, gdzie przebywał w latach 1944-1946.

Karierę zrobił niemal na wszystkich kontynentach. Wszystko zaczęło się w 1946, gdy został solistą w Reprezentacyjnym Zespole Wojska Polskiego. Przez niemal 3 dekady był solistą Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. Przełomowym momentem w jego karierze był rok 1956. Zwyciężył wtedy w międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Vercelli. Dzięki temu mógł zadebiutować w mediolańskiej La Scali. To niewątpliwie otworzyło mu drogę do wielkiej międzynarodowej kariery. Widzowie mogą go też kojarzyć z takich filmów jak Ziemia Obiecana, czy Znachor.

25 lipca media obiegła informacja o śmierci Bernarda Ładysza. Mężczyzna zmarł w dzień po swoich 98. urodzinach.

Bernard Ładysz nie żyje. Pogrzeb legendy muzyki

Informację o śmierci śpiewaka udostępnił na Facebooku doradca prezydenta, prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz.

Z ogromnym smutkiem informuję, że dziś rano, dzień po swoich 98. urodzinach, zmarł Bernard Ładysz. Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków XX wieku. Artysta o niezwykłej, głębokiej i nieporównywalnej z nikim barwie głosu. Jego aksamitny bas urzekał wszystkich na całym niemal świecie. Panie Bernardzie będziemy Pana zawsze kochać i pamiętać. Żegnaj – napisał Deszkiewicz w social mediach.

Nabożeństwo żałobne za Bernarda Ładysza rozpoczęło się dzisiaj, o godzinie 10 w Kościele Wojska Polskiego w Warszawie. Po mszy zmarły został odprowadzony na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczął w Alei Zasłużonych. W galerii możecie zobaczyć zdjęcia z uroczystości żałobnych śpiewaka.


Pogrzeb Bernarda Ładysza

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×