Robert El Gendy o zmianach w TVP wywołanych pandemią koronawirusa. Praca dziennikarzy już nie jest taka sama

Robert El Gendy

Robert El Gendy

Koronawirus. Robert El Gendy o zmianach w Pytaniu na śniadanie. TVP nie przeszło obojętnie wobec pandemii wirusa SARS-CoV-2. Jakie są nowe zasady prowadzenia śniadaniówki w obliczu tej trudnej sytuacji?

Pandemia koronawirusa wywróciła życie Polaków do góry nogami. W wielu zawodach istnieje bardzo wysokie ryzyko zarażenia się chorobą COVID-19. Nie tylko pracownicy handlowi i branża medyczna ma kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi. Do tego grona zaliczają się także dziennikarze, szczególnie prowadzący programy na żywo z udziałem wielu gości.

Robert El Gendy o zmianach w TVP spowodowanych epidemią koronawirusa

Niedawno Kinga Rusin opowiedziała o nowych zasadach higieny, jakie obowiązują w Dzień Dobry TVN. Program nagrywany jest bez udziału makijażystów i fryzjerów. W studiu pozostaje tylko kilka osób niezbędnych do realizacji transmisji na żywo. Co więcej prowadzący muszą zachować między sobą bezpieczną odległość – minimum 1 metr od siebie. A jak jest w TVP?

Robert El Gendy opowiedział nam, jakie środki ostrożności wprowadziła Telewizja Polska w związku z pandemią koronawirusa. Nowe zasady obowiązują nie tylko zaproszonych do studia gości, ale też samych prowadzących.

Przyszła mi do głowy myśl, żeby zrezygnować, ale zapewniono nas, że wszystko jest pod kontrolą. Od wejścia do telewizji jesteśmy kontrolowani: mamy ratownika medycznego, który sprawdza temperaturę. I to nie tylko raz. Ja miałem dziś co najmniej 3 razy badaną temperaturę ciała. Mamy wszędzie płyny dezynfekujące, więc to, co możemy zrobić, to robimy. Oczywiście nie wiemy, z kim kontaktowały się te osoby, które są naszymi gośćmi, ale zmieniliśmy formułę rozmów. Mamy dużo łączeń na Skypie. Wtedy ten kontakt jest ograniczony. Każda osoba, która do nas przychodzi wypełnia deklarację. Jeżeli pojawi się wśród odpowiedzi informacja, że była narażona na kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, to nie może wejść do studia. Taka sytuacja na szczęście się nie wydarzyła, więc my jesteśmy spokojni. Nie każdy ma taki komfort, by zostać w domu.

Gospodarze Pytanie na śniadanie regularnie informują widzów o sytuacji związanej z epidemią w kraju i na świecie. W trakcie rozmów przypominają też o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia.

Uprawiamy taki zawód, który w tym momencie jest nie tylko rozrywką. Troszeczkę zmieniliśmy też nasz przekaz. Chcemy uświadamiać ludzi, aby zostali w domach, aby myli ręce. Powtarzamy to do znudzenia, ale to jest naprawdę ważne w tym momencie. Taka jest nasza rola. Wreszcie jesteśmy dziennikarzami, jakimi byliśmy kilkanaście lat temu, rozpoczynając nasz zawód. Pytanie na śniadanie wychodzi na przeciw tej sytuacji. Trudnej, ale miejmy nadzieję, że ona szybko się skończy.

Robert El Gendy - Instagram

Robert El Gendy – Instagram

Rodzina Roberta na czas kwarantanny wyjechała do rodzinnego miasta dziennikarza – Olsztyna. W województwie warmińsko-mazurskie jak dotąd wirus SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 7 osób.

Ten czas jest potrzebny także dla nas. Abyśmy nauczyli się przebywać ze sobą. Aby wiedzieć, co zrobić. Można czytać książki, można oglądać filmy, ale to się kiedyś wyczerpie. Jeżeli będziemy potrafili komunikować się ze sobą, to jest dobra droga. Ja sam się tego uczę. Moja rodzina została u babci pod Olsztynem, oni nie muszą ryzykować. Ja akurat mam dyżury i chcę je mieć, bo czuję się potrzebny.

Choroba zakaźna COVID-19 po raz pierwszy pojawiła się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do wtorkowego południa potwierdzono ponad 185 tys. zakażeń koronawirusem na całym świecie, w tym ponad 7 tys. zgonów (5 osób zmarło w Polsce).


Robert El Gendy podczas kontroli sanitarnej

Robert El Gendy podczas kontroli sanitarnej

89652945_226758065044806_4894086560590331904_n
Natalia Kukulska - Pytanie na śniadanie, gwiazda kontrolowana przez studiem

Natalia Kukulska - Pytanie na śniadanie, gwiazda kontrolowana przez studiem

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×