NewsyEurowizja 2022. Wołodymyr Zełenski zmiażdżył publicznie ukraińskie jury za brak punktów dla Polski! Ostra nagana na oczach całego świata

Eurowizja 2022. Wołodymyr Zełenski zmiażdżył publicznie ukraińskie jury za brak punktów dla Polski! Ostra nagana na oczach całego świata

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski
23.05.2022 11:00, aktualizacja: 23.05.2022 16:18

W tym roku na Eurowizji Polskę reprezentował Krystian Ochman. Niestety nie poszło mu najlepiej, bo zajął dopiero jedenaste miejsce. Nie mógł m.in. liczyć na punkty od ukraińskiego jury (choć sam naród dał mu maksymalną liczbę punktów). Taka sytuacja nie spodobała się naszym widzom, ale również Ukraińcom, którzy wymogli zmiany na telewizji Suspilne.

Od przyszłego roku to naród zdecyduje w wirtualnym głosowaniu, kto będzie oceniał piosenki w półfinale i finale Eurowizji. Ukraiński nadawca nie będzie miał już nic do powodzenia w kwestii składu komisji.

Telewizja Suspilne postanowiła w związku z tym (chodzi o protesty widzów) zmienić format wyboru członków komisji i od przyszłego roku to mieszkańcy kraju i widzowie stacji będą mieli wpływ na skład jury. Każdy obywatel będzie miał prawo zgłosić wybranego przez siebie kandydata, a spośród wszystkich nominowanych internauci wyłonią pięciu członków komisji. Oczywiście zgłaszani kandydaci muszą spełniać wymogi EBU. Szef zarządu stacji żałuje, że Krystian Ochman nie dostał ani jednego punktu od jury z Kijowa jednak podkreślił, że nie ma prawa ingerować w pracę komisji – przekazał internetowy Dziennik Eurowizyjny.

Spore kontrowersje budzą też opinie Iriny Fedyszyn. Jest to jedna z jurorek, która twierdzi, że tak naprawdę zagłosowała na Polaka, ale jej głos nie został właściwie zliczony. Słynąca z homofobicznych poglądów piosenkarka przekonuje, że przyznała mu 2. miejsce, ale wyniki upublicznione przed organizatorów Eurowizji jasno wskazują, że żaden z ukraińskich jurorów nie umieścił piosenki River nawet w top5.

Teraz do sprawy odniósł się sam prezydent Wołodymyr Zełenski.

Eurowizja 2022. Prezydent Wołodymyr Zełenski o głosowaniu jury

Mąż stanu, podczas spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, stanowczo potępił zachowanie jury Eurowizji, sugerując, że jest ono szkodliwe, ponieważ podważa jedność polsko-ukraińską i przyjaźń między oboma narodami.

Jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna. Ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa naruszać tej jedności. Ani nasi politycy, ani wrogo nastawieni agenci, ani nawet członkowie jury Eurowizji. Narody ukraiński i polski przyznały sobie po 12 punktów, dziś i na wieki – powiedział polityk.

Członkowie jury po tak miażdżącej krytyce chyba nieprędko dojdą do siebie... Zgadzacie się z opinią Zełenskiego na temat niezbyt trafnego zachowania jurorów?

Postawę ukraińskiej komisji skrytykowały także polskie gwiazdy. Oto co powiedziały nam na temat braku punktów w finale Eurowizji 2022:

  • Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush
  • Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush
  • Wołodymyr Zełenski w serialu Sługa narodu
  • Wołodymyr Zełenski | fot. Instagram.com/zelenskiy_official/
  • Wołodymyr Zełenski
  • Wołodymyr Zełenski i Olena Zełenska | fot. Instagram.com/zelenskiy_official/
  • Wołodymyr Zełenski i Olena Zełenska | fot. Instagram.com/zelenskiy_official/
[1/7] Eurowizja 2022 – wygrała Ukraina, zespół Kalush
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także