Nie żyje ksiądz skandalista z "Tylko nie mów nikomu". Ciążyły na nim poważne zarzuty
Film dokumentalny Tylko nie mów nikomu w 2019 roku wstrząsnął całym krajem. Bracia Sekielscy postanowili odkryć prawdę na temat tuszowania pedofilii wśród polskiego kleru. Produkcja odbiła się szerokim echem nie tylko w lokalnej, ale także zagranicznej prasie, a w 2019 roku trafiła na szczyt listy najchętniej oglądanych na YouTubie.
12.11.2020 | aktual.: 12.11.2020 23:58
Eugeniusz Makulski nie żyje
W filmie Tylko nie mów nikomu udział wzięło wielu duchownych oskarżonych o pedofilię. W produkcji pojawiła się również historia byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – Eugeniusza Makulskiego. W czwartek wieczorem do mediów dotarła informacja o jego śmierci. Miał 92 lata. Od 2019 roku był odsunięty od pełnienia działalności duszpasterskiej.
Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce.
Kim był Eugeniusz Makulski?
Ksiądz, któremu popularność przyniósł film Tylko nie mów nikomu, urodził się 9 lutego 1928 roku w Kotarszynie – wsi położonej koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Do Zgromadzenia Księży Marianów wstąpił mając 20 lat. W 1966 został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.
Makulski był inicjatorem powstania bazyliki w Licheniu, która uchodzi za jedną z największych świątyń na świecie w całości sfinansowanej z datków wiernych. Przez 38 lat duchowny pełnił funkcję kustosza.
Sporo kontrowersji wywołała publikacja Wprost z 2004 roku, w której zarzucono Makulskiemu nieprawidłowości w wydawaniu środków pochodzących z darowizn, dokonywanych przez wiernych na finansowanie budowy bazyliki w Licheniu. W tym samym tekście, opublikowanym w 42. numerze tygodnika sugerowano homoseksualne skłonności księdza, któremu przypisywano romans z osobistym kierowcą.
Eugeniusz Makulski w Tylko nie mów nikomu
Po premierze filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu padły poważne oskarżenia pod adresem Mikulskiego. Zarzucono mu kontakty seksualne z osobami niepełnoletnimi. Zgromadzenie Księży Marianów w odpowiedzi na materiał opublikowało oficjalne oświadczenie, w którym zapewniło o zgłoszeniu całej sprawy do Stolicy Apostolskiej.
Rok przed śmiercią został odsunięty od wszelkiej działalności duszpasterskiej. Ze względu na liczne kontrowersje podjęto decyzję o usunięciu pomnika Jana Pawła II z klęczącym przed nim Makulskim, który zdobił wejście do bazyliki w Licheniu. Zastąpiono go miesiąc później pomnikiem zmarłego papieża, ale już bez ks. Eugeniusza.