"Wielka woda". Znamy oglądalność. Ilu widzów obejrzało serial o powodzi tysiąclecia?
5 października na Netflixie zadebiutował serial Wielka Woda w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka. Akcja serialu rozgrywa się w lipcu 1997 roku, kiedy to do Wrocławia zbliża się wielka fala powodziowa. Produkcja jest inspirowana powodzią tysiąclecia z 1997 roku, która dotknęła zarówno stolicę Dolnego Śląska, jak i okolice.
14.10.2022 | aktual.: 14.10.2022 10:56
Główną bohaterką jest hydrolog Jaśmina Tremer, która powraca po latach do Wrocławia, aby brać udział w pracach sztabu kryzysowego. Na miejscu współpracuje z przyjacielem z dawnych lat, wicewojewodą Jakubem Marczakiem. Bohaterowie w obliczu niebezpieczeństwa muszą zmierzyć się niekompetencją urzędników, a także z własną przeszłością.
Poza Wrocławiem okoliczne miejscowości pojawiające się w serialu są w większości fikcyjne. Serialowa wieś Kęty w rzeczywistości nie istnieje i reprezentuje różne wsie protestujące przeciw wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych, w szczególności Łany. Fikcyjny jest także zbiornik retencyjny w Gierżoniowie, „grany” w serialu przez Jezioro Nyskie.
Sześcioodcinkowy serial od tygodnia zajmuje 1. miejsce na liście najczęściej oglądanych produkcji w Polsce. Ile osób obejrzało Wielką wodę w tydzień od premiery? Znamy oficjalne wyniki oglądalności.
Wielka woda. Wyniki oglądalności. Ile osób obejrzało serial Netflixa o powodzi z 1997 roku?
Zaledwie tydzień od premiery serial obejrzano już w 10 mln gospodarstw na całym świecie. Wielka Woda była drugim najbardziej oglądanym nieanglojęzycznym serialem na Netflix, plasując się w rankingu Top 10 serwisu w 78 krajach, w tym w Polsce, Kanadzie, Meksyku, USA, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Maroko i Turcji. Tytuł spotkał się także z wyjątkowym uznaniem widzów i krytyków.
Wielka Woda, uniwersalna opowieść o relacjach i solidarności w obliczu katastrofy, to serial z prawdziwą plejadą polskich gwiazd – Agnieszką Żulewską, Tomaszem Schuchardtem, Ireneuszem Czopem, Anną Dymną, Jerzym Trelą, Mirosławem Kropielnickim, Blanką Kot, Tomaszem Kotem. Stworzenie przekonującej historii o sile żywiołu oraz realistyczne odtworzenie klimatu lat 90. wymagało rzetelnego przygotowania do produkcji.
Prace nad scenariuszem trwały 2 lata. W trakcie zdjęć filmowcy dysponowali rozbudowanym zapleczem technicznym – autentycznymi rekwizytami, gadżetami i samochodami z tamtego okresu. Przy kręceniu serialu zbudowano dekoracje w wodzie, korzystano z doświadczenia kilkudziesięciu kaskaderów, a także z najnowszych technologii w obszarze efektów specjalnych. W produkcję serialu zaangażowano ponad 300 osób. Autentyczności dodaje też fakt, że odtworzono realne zachowania mieszkańców, np. to, że w czasie powodzi życie Wrocławia przeniosło się na dachy domów i kamienic.
Wielka woda. Recenzje krytyków
Dariusz Janiszewski dla Zwierciadła:
Maja Staniszewska dla Wysokich Obcasów:
Marta Ossowska dla wp.pl:
Barbara Hollender dla Rzeczpospolitej:
Maciej Rajfur dla gazetawroclawska.pl:
Magdalena Talik dla wroclaw.pl:
Oglądaliście Wielką wodę?