Edyta Górniak jak lwica broni Allana i Blanki. Po mistrzowsku utarła nosa hejterom i obaliła wszystkie teorie spiskowe

Edyta Górniak, Allan Krupa, Blanka Stajkow

Edyta Górniak, Allan Krupa, Blanka Stajkow

Eurowizja 2023. Blanka zwyciężyła w preselekcjach. Wywołało to lawinę hejterskich komentarzy. Edyta Górniak, będąca członkinią jury, postanowiła się do nich odnieść i utarła nosa ich autorom. Mocne oświadczenie. 

W niedzielę 26 lutego odbyły się polskie preselekcje do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023 w Liverpoolu. Bezkonkurencyjna okazała się Blanka Stajkow. Wokalistka o bułgarskich korzeniach zdobyła serca widzów i jury utworem Solo. Niestety, młoda kobieta musiała przyjąć lawinę hejtu. To kilka wypowiedzi, które jakkolwiek nadają się do zacytowania:

 • Jesteście beznadziejni w tym jury, Jann był jedynym słusznym wyborem, życzę Blance ostatniego miejsca w półfinale.

 • Kraj chce co innego, Europa co innego, a 5 osob w studiu decyduje ze jedzie dziewczynka co ledwo śpiewa. Dziekuje, tyle w temacie.

 • Straszna ustawka ale dopóki będzie Eurowizja TVP nie ma co liczyć na prawdziwy talent. Blanka jest piękna, hit fajny ale to nie jest hit na Eurowizję i reprezentant Polski.

 • To są jakieś żarty…

Później fani pozostałych uczestników preselekcji zaczęli mnożyć teorie spiskowe.

Eurowizja 2023. Teorie spiskowe o zwycięstwie Blanki

Niektórzy z nich zaczęli podejrzewać, że Allan Krupa, syn Edyty Górniak, która była przewodnicząca jury, znał Blankę wcześniej i mógł wpłynąć na matkę.

Allan stanowczo zdementował tego typu pogłoski.

 Nikogo nie faworyzowałem, bo najzwyczajniej nikogo tam nie znałem – przekazał, dodając: Nasza relacja z Blanką wygląda następująco: nie wiedziałem, kto to jest. Do czasu, aż wygrała. Po wszystkich występach podchodzi do nas Blanka, ja myślałem, że to jakaś tancerka, pyta, czy może się dosiąść, a ja mówię: no spoko, siadaj. Potem, jak już było pokazywanie tego, kto wygrał z głosów jury, to zobaczyliśmy, że to ona.

Jeszcze inni użytkownicy sieci przyczepili się o to, że w serwisie tvp.pl news o wygranej Blanki pojawił się z datą 15:33, choć ogłoszenie wyników nastąpiło znacznie później. Rzecz jasna, wynikało to z tego, że redaktor już wcześniej przygotował artykuły na wypadek zwycięstwa każdego z wokalistów. To normalna procedura w większości internetowych redakcji.

To nie jest fejk. News o zwycięstwie Blanki pojawił się dziś już o godz. 15:33. Rozumiem, że można przygotować sobie…

Posted by Let's talk about ESC on Sunday, February 26, 2023

Tak przedstawiciele TVP odnieśli się do tej wpadki w wiadomości do dziennikarza Pomponika:

Panie Redaktorze, wydawca serwisu tvp.pl pracę nad artykułem o reprezentancie Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji rozpoczął o godz. 15:33, aby w momencie podania wyników głosowania jedynie uzupełnić zwycięzcę i jak najszybciej opublikować cały tekst. Niestety, w systemie zarządzania treścią zapisany został moment utworzenia pliku, zamiast godziny publikacji, czyli 20:56.

Teraz do zamieszania wokół Blanki i teorii spiskowych odniosła się Górniak.

Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje

Diwa wydała oświadczenie, w którym odniosła się do zachowania krytykantów.

Czytając kilka komentarzy na moim profilu, wnioskuję, że regulamin wczorajszego głosowania nie był dla ludzi jasny – zaczęła.

Dodała, że osobiście odpowiadała tylko za swoją punktację. Nie wpływała na nikogo innego:

Wyjaśniam więc, że ze swojej strony odpowiadam wyłącznie za swoją punktację, która liczyła się nie w większym, lecz w równym stopniu ze wszystkimi pozostałymi głosującymi. Przywilej tytułu przewodniczącej był uhonorowaniem mojej obecności, a nie rolą decyzyjności nadrzędnej, jak niektórzy spekulują. Jedyny moment wspólnej debaty i podliczenia punktów wszystkich 5 jurorów, mógł odbyć się w czasie przerwy reklamowej, podczas której ja przygotowywałam się do swojego wystąpienia, co działo się na oczach całej widowni.

Nie zabrakło kilku słów na temat ekstremalnych emocji, towarzyszących niektórym widzom, którzy zaczęli atakować Blankę.

Niby chcielibyśmy żyć w spokojnym, normalnym świecie, ale nie potrafimy go tworzyć. Bo kiedy tylko można stworzyć intrygę, obrazić, ugryźć, dać upust swojej goryczy, wielu na ochotnika się zgłasza. I jak widać każda okazja jest dobra. Smutny to obraz, bo daje wniosek, że jest procent społeczeństwa, który po prostu lubi, a może nawet musi nienawidzić. Wręcz znajduje w tym rozrywkę i adrenalinę – rozwinęła.

Apel Edyty Górniak do krytykantów

Na koniec Edyta zwróciła się bezpośrednio do hejterów, którzy stoją za stworzeniem teorii spiskowych na temat zwycięstwa Blanki.

Drodzy hejterzy, którzy odebraliście radość wczorajszemu zwycięzcy, a także zdominowaliście agresją całą uwagę od wszystkich pozostałych wspaniałych uczestników, posądzając o oszustwo wszystkich jurorów, w tym mnie, a nawet mojego syna – mój apel do Was. Gdybyście taką samą gorliwością mówili o miłości, co mówicie o nienawiści, nie byłoby wojen tym pięknym świecie. Bo wojny zaczynają się w nienawidzącym sercu. Istnieje wiele języków komunikacji – zauważyła.

Pełne oświadczenia przeczytacie w galerii pod tekstem.

Edyta Górniak dla Jastrząb Post o Blance

Diwa porozmawiała z naszą reporterką tuż po zakończeniu preselekcji. Zdradziła swoje zdanie na temat zwycięstwa Blanki:

Postawiło na nią jury i cała Polska. Bo jest to wynik zgodny z telewidzami i jest to niezwykłe. Ja myślałam, że jednak my jurorzy sugerowaliśmy się różnymi rzeczami, trochę zaglądaliśmy sobie przez ramię, ale nie tak do końca, nie chcieliśmy się wzajemnie sugerować wyborami. Natomiast oczekiwałam tego, że będzie przewrót, że smsy widzów przeważą, a okazaliśmy się zgodni.

Edyta wie, że nie da się uszczęśliwić wszystkich:

Może nie wszyscy są zadowoleni, bo trudno, żeby wszyscy byli. Musieliśmy wybrać z 10 uczestników jednego. Na szczęście mój przywilej bycia przewodniczącą jest bardziej przywilejem, niż faktycznie ostatecznej decyzyjności, natomiast muszę powiedzieć, że jestem szczęśliwa, że widzowie wybrali tak, jak jury, co się praktycznie nie zdarza. Myślę, że świadczy to o tym, że ludzie potrzebują czegoś słonecznego, takiego powiewu światowego, bo Blanka ma w sobie coś bardzo współczesnego, coś co brzmi dobrze w radiach różnych krajów. W tym utworze powstało coś takiego, co daje międzynarodowość, lekkość, słoneczność, wakacje i jakiś taki fajny flow. Myślę, że ludziom brakuje czegoś optymistycznego w tych wszystkich dramatach, które nas otaczają i myślę, że to mogło spowodować, że ten utwór był najbardziej słoneczny i za tym poszli ludzie.

Więcej tutaj.

Blanka reaguje na hejt pod jej adresem

Tego samego dnia polsko-bułgarska wokalistka przerwała milczenie i wydała oświadczenie w formie wideo.

Swoje wystąpienie na Instastory zaczęła od przeprosin i podziękować:

Bardzo przepraszam, że dopiero teraz się do wam odzywam. Jestem cały czas w szoku po wczorajszej wygranej. Jestem strasznie, strasznie podekscytowana, bardzo zaszczycona. Chce wam wszystkim podziękować za głosy.

Wyraziła wdzięczność za konstruktywną krytykę:

Dziękuję wam za konstruktywną krytykę. Biorą ją do siebie. Na pewno będę bardzo ciężko pracować, żeby was nie zawieść i dam z siebie wszystko.

Zrelacjonowała rozmowę z głównym konkurentem, Jannem, która odbyła się za kulisami i podziękowała mu za słowa wsparcie, jakimi ją obdarzył:

Chciałabym bardzo podziękować Jannowi. Jesteś wspaniałym, fenomenalnym artystą, ale jesteś też przecudownym człowiekiem. Dziękuję ci z całego serca za całe wsparcie; za to, jaki jesteś; za naszą wczorajszą rozmowę, którą mieliśmy za kulisami, gdy emocje już opadły.

Zarówno Blanka, jak i Jann nie rozumieją, dlaczego część słuchaczy tak brutalnie zaatakowała zwyciężczynię preselekcji:

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie miłe słowa od ciebie. Chciałabym też powiedzieć, że oboje nie rozumiemy tak ogromnej fali czystego hejtu, który się na mnie wylewa. Konstruktywną krytykę rozumiem. I tak jak mówię – na pewno dam z siebie wszystko i obiecuję was nie zawieść. Natomiast oboje nie rozumiemy, w jaką stronę to wszystko podąża.

Na szczęście wokalistka stara się nie przejmować krytykantami:

Staram się o tym nie myśleć i przygotowywać się dalej.

Więcej wysłuchacie tutaj:

Jann o zwycięstwie Blanki

Jann o zajęciu drugiego miejsca w preselekcjach opowiedział w rozmowie z naszą reporterką. Czy jest zadowolony z takiego obrotu sprawy?

Tak, totalnie. Jestem super zrelaksowany, było mnóstwo ludzi, którzy mnie wspierali. Uważam, że mój performance był ok, jestem z siebie zadowolony. Blanka też powinna być z siebie dumna, bo naprawdę daje dobre show i jest super. Myślę, że w ogóle poziom był bardzo wysoki. Ja się świetnie bawiłem.

Jak ocenił dysproporcję pomiędzy ocenami jury a głosami widzów (widzowie byli dla niego o wiele łaskawsi niż jury)?

Byłem w szoku, że raczej te oceny szły podobnie. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że widzowie tak zagłosowali, bo ja tworzę muzykę po prostu, teraz zgłosiłem się na konkurs, w którym ktoś musi wygrać. Mam wsparcie ludzi za sobą, mam nadzieję, że Blanka też będzie miała takie wsparcie jak będzie nas reprezentować.

Jak czuł się Jann, gdy czekał na werdykt?

Byłem szokująco spokojny. Byłem naprawdę przygotowany na wszystko. Jestem dumny z tego, jak dzisiaj wypadłem. Jestem dumny ze wsparcia, jakie mam. Ja będę robił to, co robię, nieważne, jaki był dzisiejszy wynik.

Czy będzie próbował swoich sił za rok?

Na razie się nad tym nie zastanawiam. Jest jeszcze trochę czasu, ale pomyślimy.


Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje 

Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje 

Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje 

Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje 

Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje 

Edyta Górniak odpowiada na oskarżenia o manipulacje 

Komentarze

 • Gość pisze:

  Tu nie chodzi o nienawiść do Blanki. Piosenkę ma super, ale na żywo śpiewa słabiutko, nie dało się słuchać. Skoro jest głosowanie i Polska wybiera, to powinne się uczciwie uznać głosy ludzi.

 • Serio? pisze:

  Jakie wyrównane głosy? Przecież Jann dostał trzy razy więcej smsów niż Blanka…

 • GośćKolo pisze:

  Alanek daje sie prowadzic Edzi , jak ciele na rzez. Tiksyczna mamusia

 • Gość pisze:

  A to nie Doda ? Żywcem zerznieta z wizerunku Doby

 • Gość pisze:

  Jaka matka, taki syn, i nie jest to komplement.
  Alanek łże bez zająknięcia, podobnie jak mamusia.
  Kłamać też trzeba umieć, tylko potrzeba do tego trochę więcej szarych komórek.
  Z matką śpiewał w Zakopanem na Sylwestrze, gdzie śpiewała też Blanka. Ale oczywiście ani na próbach, ani na koncercie w ogóle się nie spotkali.

  • Gość pisze:

   przeceiż te blanke lansowali cały czas w tvpis. a to sylwester, a to w „jaka to melodia „. Kasa tu odegrała role. nic więcej.

 • GośćEwa pisze:

  Blanka piekna piosenka super w3sola rytmiczna podoba mi się Janna straszna

  • Vito Bambino - Etna, jest super. Polecam na rozweselenie. pisze:

   Co to za rytm w tym solo? Dla dziadków…. Flaki z olejem… W dodatku zawodzi plagiatem inna-up tam jest rytm. Tu wieje nudą.

 • Gość pisze:

  I jak jej nie lubie, tak tu sie z nia zgadzam. Pomijajac ta cala eurowizje, to sposob, w jaki ludzie sie do siebie odnosza, ta cala nienawisc, wyzwiska, ponizanie drugiej osoby – to jest straszne. Pokazujecie swoj, jakze niski poziom… dno! Jann na bank jest “dumny”, ze ma takich “fanow”…

  • Gośćyyy pisze:

   Moze dlatego ze ludzie maja dosc, brak demokracjii, wolnego wyboru , to jest bunt …. To jest konkurs piosenki, i poza ocena utworu, profesjonalne jury ocenia glod uczestnika, czy wedlug ciebie ona potrafi spiewac? Posluchaj sobie wykonan innych krajow , glos
   Narodu byl jasny Jann, ale znow zostala odebrana mozliwosc decydowania

 • Gość pisze:

  Kobieto daj żyć chłopakowi. On się chyba od Ciebie nigdy nie uwolni.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×