Brat Kim Dzong Ila przez wiele lat mieszkał i pracował w Polsce. Z całą rodziną uciekł z Korei Północnej

Kim Pyong Il (brat Kim Dzong Ila) mieszkał w Polsce

Kim Pyong Il (brat Kim Dzong Ila) mieszkał w Polsce

Kim Pyong Il w latach 80. wyemigrował do Europy. Brat jednego z największych dyktatorów na świecie na długo osiedlił się w Polsce. Gdzie pracował w Warszawie?

Kim Dzong Il był wodzem Korei Północnej, który zmarł 17 grudnia 2011 roku. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano rozległy zawał serca. Tym wydarzeniem w szczególności interesowała się polska prasa, bowiem przyrodni brat Kim Dzong Ila od drugiej połowy lat 90. osiedlił się w Polsce.

Brat Kim Dzong Ila w Polsce

Kim Pyong Il od 1998 roku mieszkał i pracował w Warszawie. Mężczyzna zajmował stanowisko ambasadora Korei Północnej. Wcześniej był ambasadorem na Węgrzech, Bułgarii oraz w Finlandii. Ukończył studia wojskowe i ekonomiczne w Moskwie. Dalej kształcił się na terenie ówczesnego NRD i w Phenianie. Kim osiadł w Polsce na wiele lat, ponieważ w swoim rodzinnym kraju nie był mile widziany.

Pięć lat temu został odwołany ze stanowiska w Warszawie i przeniósł się do placówki dyplomatycznej w Pradze. Dwójka jego dzieci wychowała się i ukończyła studia w Warszawie.

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il a reszta rodziny

Jego ojciec, legendarny Kim Ir Sen, skutecznie odsunął bowiem swojego młodszego syna od władzy, wysyłając go na emigrację do Europy. Z rodzinnej Korei wyjechał, mając zaledwie 25 lat. Swoim następcą uczynił natomiast najstarszego Kim Dzong Ila, który w Kim Pyong Ilu wyczuwał zagrożenie i długo dążył do odcięcia go od wszystkich przysługujących mu przywilejów.

Kim Pyong Il jest owocem miłości drugiego małżeństwa Kim Ir Sena. Przyrodni bracia nie darzyli się braterską miłością, wręcz przeciwnie – rywalizowali o wpływy płynące ze swojego pochodzenia. Przyszły dyktator Korei Północnej dzięki skrupulatnie zaplanowanym wydarzeniom w latach 80. spowodował, że jego młodszy brat już na stałe musiał pożegnać się z ojczyzną. Tym samym zapewnił sobie status przyszłego władcy państwa.

Z Kim Pyong Ilem kontaktu nie utrzymują pozostali członkowie północnokoreańskiego rodu, w tym Kim Dzong Un – obecny przywódca kraju.


Kim Pyong IL

Kim Pyong IL

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il

Kim Pyong IL

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×