Szukaj

Brat Kim Dzong Ila przez wiele lat mieszkał i pracował w Polsce. Z całą rodziną uciekł z Korei Północnej

Kim Pyong Il (brat Kim Dzong Ila) mieszkał w Polsce

Kim Pyong Il (brat Kim Dzong Ila) mieszkał w Polsce

Kim Pyong Il w latach 80. wyemigrował do Europy. Brat jednego z największych dyktatorów na świecie na długo osiedlił się w Polsce. Gdzie pracował w Warszawie?

Kim Dzong Il był wodzem Korei Północnej, który zmarł 17 grudnia 2011 roku. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano rozległy zawał serca. Tym wydarzeniem w szczególności interesowała się polska prasa, bowiem przyrodni brat Kim Dzong Ila od drugiej połowy lat 90. osiedlił się w Polsce.

Brat Kim Dzong Ila w Polsce

Kim Pyong Il od 1998 roku mieszkał i pracował w Warszawie. Mężczyzna zajmował stanowisko ambasadora Korei Północnej. Wcześniej był ambasadorem na Węgrzech, Bułgarii oraz w Finlandii. Ukończył studia wojskowe i ekonomiczne w Moskwie. Dalej kształcił się na terenie ówczesnego NRD i w Phenianie. Kim osiadł w Polsce na wiele lat, ponieważ w swoim rodzinnym kraju nie był mile widziany.

Pięć lat temu został odwołany ze stanowiska w Warszawie i przeniósł się do placówki dyplomatycznej w Pradze. Dwójka jego dzieci wychowała się i ukończyła studia w Warszawie.

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il a reszta rodziny

Jego ojciec, legendarny Kim Ir Sen, skutecznie odsunął bowiem swojego młodszego syna od władzy, wysyłając go na emigrację do Europy. Z rodzinnej Korei wyjechał, mając zaledwie 25 lat. Swoim następcą uczynił natomiast najstarszego Kim Dzong Ila, który w Kim Pyong Ilu wyczuwał zagrożenie i długo dążył do odcięcia go od wszystkich przysługujących mu przywilejów.

Kim Pyong Il jest owocem miłości drugiego małżeństwa Kim Ir Sena. Przyrodni bracia nie darzyli się braterską miłością, wręcz przeciwnie – rywalizowali o wpływy płynące ze swojego pochodzenia. Przyszły dyktator Korei Północnej dzięki skrupulatnie zaplanowanym wydarzeniom w latach 80. spowodował, że jego młodszy brat już na stałe musiał pożegnać się z ojczyzną. Tym samym zapewnił sobie status przyszłego władcy państwa.

Z Kim Pyong Ilem kontaktu nie utrzymują pozostali członkowie północnokoreańskiego rodu, w tym Kim Dzong Un – obecny przywódca kraju.


Kim Pyong IL

Kim Pyong IL

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il

Kim Pyong Il

Kim Pyong IL

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×