NewsyEurowizja Junior to nie tylko Roxie i Viki Gabor. Jak dziś wyglądają i co robią byli reprezentanci Polski?

Eurowizja Junior to nie tylko Roxie i Viki Gabor. Jak dziś wyglądają i co robią byli reprezentanci Polski?

Eurowizja Junior – uczestnicy z Polski. Kto nas reprezentował?
Eurowizja Junior – uczestnicy z Polski. Kto nas reprezentował?
Krystyna Miśkiewicz

24.11.2019 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w najbliższą niedzielę w Polsce odbędzie się finał Eurowizji Junior 2019. W barwach naszego kraju wystąpi Viki Gabor z piosenką Superhero. Nastolatka jest jednym wysoko notowanych kandydatów do zwycięstwa. A jak wypadaliśmy wcześniej?

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci z przerwami od 2003 roku. Przypominamy naszych reprezentantów z poprzednich lat. Co teraz robią i czy udało się im zrobić karierę?

Rok 2003 – Katarzyna Żurawik, Coś mnie nosi

Polskie eliminacje do pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbyły się 28 września 2003 roku. Wystąpiło w nich trzynastu uczestników, wygrała 12-letnia Katarzyna Żurawik z piosenką Coś mnie nosi, którą sama skomponowała (wówczas regulamin nie dopuszczał kompozycji przygotowanych przez osoby trzecie). Na scenie towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny Rytmix. Trudno nazwać występ sukcesem – Polska zajęła ostatnie miejsce, zdobywając tylko trzy punkty od Białorusi.

Eurowizja dała Katarzynie pozytywnego kopa do dalsze pracy nad swoim talentem. Brała udział w warsztatach i doskonaliła swój wokal. Pasja do muzyki przetrwała. Obecnie Katarzyna jest wokalistką w zespole The Nice – Live Music Band.

Ośmioosobowa grupa opiera swój repertuar o covery znanych utworów polskich i zagranicznych. Występują na koncertach, bankietach i przyjęciach weselnych. Na co dzień Kasia pracuje w Studio My Voice w Starym Mieście oraz w szkole muzycznej w Słupcy.

Katarzyna Żurawik obecnie
Katarzyna Żurawik obecnie

Rok 2004 – KWADro, Łap życie

W eliminacjach do drugiej Eurowizji Junior wzięło udział dwunastu uczestników (wśród nich Marina Łuczenko). Komisja jurorska zadecydowała, że Polskę reprezentował będzie zespół KWADro.

W skład założonej w Rabce-Zdrój grupy wchodziły: Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska. Szczęście przyniósł im utwór Łap życie. Piosenkę skomponowała Dominika Rysz, a tekst napisały wszystkie wokalistki. Niestety, w finale konkursu Polska znowu zajęła ostatnie miejsce. Ponownie otrzymaliśmy tylko trzy punkty, tym razem od Białorusi i Francji.

Po Eurowizji dziewczyny jeszcze przez pewien czas wspólnie koncertowały, ale wkrótce projekt KWADro przestał istnieć. Mimo to jego członkinie dalej utrzymują kontakt, a muzyka jest ważną częścią ich życia.

Anna Klamczyńska ukończyła grafikę na ASP. Prowadzi swoją firmę i zajmuję się projektowaniem graficznym, marketingiem i promocją. Na pewien czas zrobiła sobie przerwę od śpiewania, ale w końcu wróciła do muzyki, bo bez niej jej życie po prostu nie jest pełne.

Anna Kalmczyńska obecnie
Anna Kalmczyńska obecnie

Dominika Rydz wciąż działa w kręgach artystycznych. Pisze teksty piosenek, jest też instruktorką na młodzieżowych warsztatach muzycznych.

Dominika Rydz obecnie
Dominika Rydz obecnie

Kamila Piątkowska skończyła filologię polską ze specjalnością logopedyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Jest nauczycielką. W swojej pracy wykorzystuje pasję do muzyki - prowadzi zajęcia wokalne z elementami logopedii artystycznej i emisji głosu. Wspólnie z ojcem organizuje obozy artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Dominika Piątkowska obecnie
Dominika Piątkowska obecnie

Weronika Bochat zdobywała nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki. Prowadziła też program 5-10-15 w TVP1. Teraz nagrywa piosenki dla dzieci i młodzieży, prowadzi koncerty i festiwale. Zajmuje się też dubbingiem, prowadzi warsztaty wokalne, a także udziela prywatnych lekcji początkującym wokalistom.Od 2006 roku występuje na scenie Teatru Roma. Jest wokalistką projektu Polisz Fank, który reaktywuje piosenki polskiego funk'u z lat 70. i 80. Co ciekawe, w 2010 roku powróciła na eurowizyjną scenę. Na dorosłej Eurowizji wspomagała wokalnie Marcina Mrozińskiego. Polska zajęła wtedy dopiero 13. miejsce w półfinale i nie awansowała do rundy finałowej.

W czerwcu Weronika Bochat urodziła córkę, która otrzymała imię Stefania.

Weronika Bochat obecnie
Weronika Bochat obecnie

Lata 2005 - 2015

W 2005 roku z powodu kiepskich wyników nadawca publiczny podjął decyzję, że Polska nie będzie brała udziału w konkursie. Na powrót trzeba było czekać aż dwanaście lat.

Rok 2016 – Olivia Wieczorek, Nie zapomnij

W 2016 roku TVP potwierdziła chęć udziału Polski w eliminacjach. O start rywalizowało dziewięcioro kandydatów. Wygrała 13-letnia Olivia Wieczorek z utworem Nie zapomnij. Piosenkę skomponował Piotra Rubik do tekstu autorstwa Donia. Inne kraje przyznali nam 60 punktów, dzięki czemu zajęliśmy 11. miejsce.

Oliwia miała doświadczenie  sceniczne już przed Eurowizją. Brała udział w show Must Be The Music, gdzie dotarła do półfinału. Mogliśmy ją oglądać również w Małych Gigantach. Znalazła się w grupie Piotra Rubika.

Od czasu występu w Eurowizji Olivia rozwija swoją karierę i nagrywa nowe utwory. Wciąż współpracuje z Piotrem Rubikiem i Doniem. Możecie śledzić ją na Facebooku: @oliviawieczorekofficial oraz Instagramie: @o.vieczorek

Rok 2017 – Alicja Rega, Mój dom

W finale selekcji 2017 roku wzięło udział dziesięcioro kandydatów. Wygrała 14-letnia Alicja Rega z utworem Mój dom. W rywalizacji o konkursowe trofeum poradziła sobie bardzo dobrze – zajęła ósme miejsce. Jako jedyna uczestniczka otrzymała punkty od wszystkich uczestniczących krajów.

Przed Eurowizją występowała w wielu konkursach oraz programach telewizyjnych. Między innymi Mali Giganci Hit, hit Hurra. Swój talent rozwijała w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, następnie podjęła naukę w krakowskim liceum aktorskim. Równolegle szkoli się wokalnie w Natural Voice Perfection Institute w Krakowie. Pracuje też nad piosenką, którą w najbliższym czasie chce wypuścić na świat.

Rok 2018 – Roksana Węgiel, Anyone I Want To Be

Historyczne pierwsze miejsce w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci Polska zawdzięcza Roksanie Węgiel. W 2018 roku 13-latka została zwyciężczynią pierwszej edycji muzycznego show TVP2 The Voice Kids. Była podopieczną Edyty Górniak. Wygrywając program automatycznie stała się reprezentantką Polski w konkursie Eurowizji.

Roksana była faworytką konkursu, nadzieje na wygraną dawała wielka popularność jej piosenki Anyone I Want To Be. Ten utwór, jako jedyny z biorących udział w rywalizacji, w ciągu zaledwie kilku tygodni osiągnął wynik miliona odsłon w serwisie YouTube, a w juniorskiej Eurowizji o zwycięstwie decydują właśnie głosy internautów.

Roxie idzie jak burza! W 2019 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany Roksana Węgiel, który zaledwie w dwa miesiące po premierze osiągnął status złotej płyty, a kilka miesięcy później młodziutka wokalistka zdobyła statuetkę MTV EMA 2019 w kategorii Best Polish Act! Roksana będzie też jedną ze współprowadzących Eurowizję Junior 2019, która odbędzie się 24 listopada w Polsce.

Losy której z kandydatek podzieli Viki Gabor? O tym przekonamy się już za kilka dni.

  • Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
  • Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
  • Viki Gabor rozpoczyna eurowizyjny tydzień
  • Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
  • Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
  • Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
  • Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
[1/7] Viki Gabor – występ podczas próby na Eurowizji Junior 2019
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także