NewsyEurowizja 2020 bez Edyty Górniak. TVP podjęło decyzję ws. reprezentanta Polski

Eurowizja 2020 bez Edyty Górniak. TVP podjęło decyzję ws. reprezentanta Polski

Edyta Górniak, Eurowizja 2020 preselekcje
Edyta Górniak, Eurowizja 2020 preselekcje
Elwira Szczepańska
02.01.2020 18:00, aktualizacja: 21.03.2022 13:30

Fani Eurowizji od tygodni typują swoich faworytów na konkurs. Ostatnio pojawiły się spekulacje o powrocie Edyty Górniak. Wszystko zaczęło się od premiery piosenki My Way. Chwytliwy singiel zyskał spore grono fanów, w tym wielu sympatyków konkursu. Niestety, już raczej wiemy, że utwór nie będzie tegoroczną eurowizyjną propozycją.

TVP ujawniła kulisy wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję 2020, która odbędzie się w Rotterdamie (Holandia). Po raz pierwszy w historii konkursu (jego wersji "głównej") polska piosenka zostanie wyłoniona drogą eliminacji w programie Szansa na sukces. Całość ma przypominać selekcje, w jakich wybrano kompozycję na Eurowizję Junior 2019. Być może stacja liczy, że w ten sposób powtórzy sukces Viki Gabor na konkursie, w którym mogą uczestniczyć wokaliści po 16 roku życia.

Eurowizja 2020: Kto z Polski? Kiedy poznamy reprezentanta?

Preselekcje na Eurowizję 2020 w ramach Szansy na sukces odbędą się w lutym (od 2 do 23). Co tydzień będziemy poznawać finalistów, którzy spotkają się w wielkim finale (ostatni weekend lutego). Wówczas jury i widzowie wyłonią reprezentanta Polski do Rotterdamu.

56. KFPP w Opolu dowiódł jaką siłę w kreacji i promocji talentów ma „Szansa na Sukces”, który się potem przekłada na sukces sceniczny tych artystów. To dwoje uczestników z tego właśnie programu (Aleksandra Nykiel i Sargis Davtyan) zostało laureatami koncertu „Debiuty”. Co ciekawe tegoroczne „Premiery” wygrało z kolei dwóch uczestników „The Voice of Poland” (Marcin Sójka i Ania Karwan). To pokazuje siłę nie tylko „Szansy na Sukces”, ale i ogólnie Telewizji Polskiej w kreacji i promocji piosenki wśród debiutantów – powiedział Jacek Kurski w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.
Preselekcje na Eurowizję Junior 2019 – wyniki głosowania
Preselekcje na Eurowizję Junior 2019 – wyniki głosowania

Jak zgłosić piosenkę na Eurowizję 2020?

Artyści, którzy chcieliby zawalczyć o udział w Eurowizji 2020, mogą zgłaszać się do 13 stycznia, czyli jeszcze przez niecałe dwa tygodnie. W pierwszym etapie, złożonym z trzech odcinków, wystąpi po 6 lub 7 uczestników, którzy wykonają covery przebojów gwiazdy będącej gościem specjalnym. Zwycięzcę każdego odcinka wyłoni trzyosobowe jury, w którym spodziewać możemy się byłych reprezentantów Polski na Eurowizji.

W finale preselekcji wystąpią laureaci poszczególnych odcinków (po jednym z każdego). Podczas koncertu na żywo wykonają cover oraz autorski utwór, przygotowany specjalnie na Eurowizję 2020. Zwycięzca tego odcinka zostanie wyłoniony we wspólnym głosowaniu widzów i jurorów.

Czy nowe zasady wyboru polskiej piosenki na Eurowizję przyczyni się do sukcesu na miarę Viki Gabor? Oby, choć już teraz internauci twierdzą, że taka forma selekcji może zniechęcić do udziału w wydarzeniu czołowe gwiazdy, takie jak Edyta Górniak czy Sylwia Grzeszczak, która w rozmowie z naszą reporterką przyznała, że "coś kombinuje".

Eurowizja 2020: kiedy, gdzie, hasło i uczestnicy

Eurowizja 2020 odbędzie się w dniach 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. O wygraną zawalczą reprezentanci 41 państw. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Hasło przewodnie to: Open Up!.

Kto był z Polski na Eurowizji w 2019 roku?

Rok temu Polskę na Eurowizji reprezentował zespół Tulia z piosenką Fire of love. Do awansu do finału grupie zabrakło zaledwie 2 pkt (11. miejsce).

Tulia – Fire of love na drugiej próbie
Tulia – Fire of love na drugiej próbie
Tulia na ceremonii otwarcia Eurowizji 2019
Tulia na ceremonii otwarcia Eurowizji 2019
Występ Tulii podczas próby do Eurowizji 2019
Występ Tulii podczas próby do Eurowizji 2019
Tulia podczas drugiej próby przed półfinałem Eurowizji 2019
Tulia podczas drugiej próby przed półfinałem Eurowizji 2019
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także