NewsySprawa "Sylwestra Marzeń z Dwójką" trafiła na wokandę. Sąd nie miał litości. TVP czekają gęste tłumaczenia

Sprawa "Sylwestra Marzeń z Dwójką" trafiła na wokandę. Sąd nie miał litości. TVP czekają gęste tłumaczenia

Sylwester TVP 2022
Sylwester TVP 2022
04.01.2023 07:00, aktualizacja: 04.01.2023 16:10

Impreza sylwestrowa TVP2 (Sylwester Marzeń z Dwójką) od 2016 roku odbywa się w Zakopanem (z małą przerwą w 2020 roku – przyp. red. Jastrząb Post). W tym roku w evencie wzięli udział między innymi: Edyta Górniak, Zenek Martyniuk, Kajra i Sławomir, Marina, Maja Hyży, Viki Gabor, Boys. Zagranicznym gościem był zespół Black Eyed Peas.

Grupa wywołała kontrowersje. Jej członkowie wyszli na scenę z tęczowymi opaskami na ramionach. Tomasz Kammel, który prowadził koncert, od razu zasugerował, że ich kreacje zostały uprzednio zaakceptowane przez stację (więcej tutaj).

Żeby uciąć wszelkie spekulacje, wszystko było umówione na najwyższym szczeblu. Włącznie z każdym elementem stroju – ujawnił.

Zachowanie muzyków BEP i Kammela nie spodobało się politykom Solidarnej Polski – partii prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Ostro skrytykowali oni publicznego nadawcę w serii wpisów na Twitterze.

Homopropaganda w TVP za 1 milion dolarów. To nie była dobra zmiana. Wstyd – napisał Janusz Kowalski.

Marcin Warchoł zamieścił następujący komentarz:

Promocja LGBT w #TVP2. WSTYD! To nie #SylwesterMarzeń lecz Sylwester Wynaturzeń.
Wpadki się zdarzają. Ale jeśli promocja LGBT na sylwestrowym koncercie TVP była zaplanowana przez stację, to ci, którzy uznali to za skandal, mają rację.

Sylwester Marzeń z Dwójką. Dlaczego sąd zajął się imprezą?

To nie koniec zamieszania wokół imprez TVP2. Dziennik Gazeta Prawna opisał interwencję Sieci Obywatelskiej Watchdog dotyczącej sylwestra 2022/2023. Stowarzyszenie zażądało, żeby stacja telewizyjna ujawniła, ile wydała na zorganizowanie wydarzenia. Chodziło między innymi o wskazanie kwot, które otrzymali wykonawcy.

Stacja odmówiła, twierdząc, że ujawnienie danych osłabiłoby jej pozycję w rywalizacji z innymi telewizjami. Aktywiści nie kupili takiego tłumaczenia. Wskazali, że TVP ma obowiązek dzielić się takimi informacjami, gdyż korzysta z publicznych środków.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Instancja uznała, że telewizja powinna dokładniej wyjaśnić, co i z jakiego powodu uznaje za swoją tajemnicę. TVP ma jeszcze czas na złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie ma więc pewności, czy dane na pewno ujrzą światło dzienne.

Jesteście ciekawi, ile muzycy inkasują co roku za udział w imprezie?

Sylwester Marzeń z Dwójką 2021
Sylwester Marzeń z Dwójką 2021
Sylwester Marzeń z Dwójką
Sylwester Marzeń z Dwójką
Sylwester Marzeń z Dwójką
Sylwester Marzeń z Dwójką
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także