Pogrzeb Jana Lityńskiego. Rodzina, przyjaciele i najważniejsi Polacy pożegnali tragicznie zmarłego polityka

Pogrzeb Jana Lityńskiego

Pogrzeb Jana Lityńskiego

Pogrzeb Jana Lityńskiego. Polityka i działacza opozycji antykomunistycznej w PRL-u pożegnał tłum żałobników. Wśród nich nie brakowało znanych osób. Monika Olejnik, Mateusz Morawiecki, Bronisław Komorowski uczestniczyli w ostatniej drodze tragicznie zmarłego mężczyzny.

Jan Lityński swoją drogę zawodową związał z polityką, w której prężnie działał przez lata. W czasach PRL-u był aktywistą opozycji antykomunistycznej. Po 1989 roku kilkukrotnie zdobył mandat posła. Przez pięć lat pracował jako doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Niestety pod koniec lutego media obiegły smutne wieści o tym, że Lityński nie żyje. Zginął, ratując psa. Od momentu tragicznego zdarzenia ruszyły poszukiwania jego ciała. W sobotę, 27 lutego, płetwonurkowie wyłowili zwłoki. Informację w rozmowie z Super Expressem potwierdził Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP:

Ciało pana Lityńskiego zostało odnalezione. Wielki szacunek i podziw należy się każdej osobie zaangażowanej w poszukiwania. Grupy specjalistów, płetwonurkowie – to są bestie. Naprawdę do 3-4 w nocy będą robić aż nie odnajdą – i odnaleźli. Wielki szacunek też dla analityków i osoby pomagające z PSP, przynoszących herbatę kawę ciepłe posiłki i wsparcie. Naprawdę wielki podziw.

Pogrzeb Jana Lityńskiego. Polityka pożegnały tłumy

Pogrzeb Jana Lityńskiego odbył się w środę, 10 marca. Uroczystości rozpoczęły się od mszy odprawionej w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie. Podczas kazania zabrał głos ksiądz Andrzej Luter, który ujawnił, że polityk nawrócił się w 1982 roku. Właśnie wtedy w obozie dla internowanych w Białołęce przyjął chrzest:

Jan, z wykształcenia matematyk, był wrażliwy na sztukę i dostrzegał dwa kościoły, ten mądry z ks. Tischnerem i Twardowskim i ten, w którym niezachwiana jest moc we wszechwładzę kościoła. Nie dorósł do nagród i orderów…

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w świątyni zmarłemu towarzyszyła jedynie najbliższa rodzina. Przed budynkiem zgromadziło się jednak mnóstwo znanych osób, wśród których warto wspomnieć takie nazwiska jak m.in. Monika Olejnik, Tomasz Ziółkowski, Ryszard Kalisz, Paweł Potoroczyn, Anna Komorowska, Bronisław Komorowski, Mateusz Morawiecki, Anda Rottenberg.

Pogrzeb Jana Lityńskiego

Pogrzeb Jana Lityńskiego

Jan Lityński został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe.


Anda Rottenberg - pogrzeb Jana Lityńskiego

Anda Rottenberg - pogrzeb Jana Lityńskiego

Jan Dworak - pogrzeb Jana Lityńskiego

Jan Dworak - pogrzeb Jana Lityńskiego

Ryszard Kalisz - pogrzeb Jana Lityńskiego

Ryszard Kalisz - pogrzeb Jana Lityńskiego

Komentarze

 • waldi pisze:

  nie powinno sie mowic o zmarlym zle.Powiem tylko,ze Komorowski to bul dupy.

 • Gośćetniczny pisze:

  Jakiego wyznania był Litynski?

 • Gość pisze:

  Najwazniejsi wrogowie Polski, mordercy Polakow pożegnali go

  • Gość pisze:

   Największym i najważniejszym wrogiem Polski jest naród polski, niestety w znacznej swej części. To nas gubi już od dawna, pewnie od czasów kiedy król Jan Kazimierz wygnał z Polski arian. Nie lubimy się uczyć, myśleć, czytać. Nie współpracujemy, nie korzystamy z dobrych przykładów. Idziemy w ciemno za psychopatycznymi mądrochołkami.

  • ben pisze:

   Gosc-naziol

 • Gość pisze:

  Monika Olejnik, Tomasz Ziółkowski, Ryszard Kalisz, Paweł Potoroczyn, Anna Komorowska, Bronisław Komorowski, Mateusz Morawiecki, Anda Rottenberg – najważniejsi Polacy, tak. To poza Premierem Morawieckim, jakie pozycje piastują? Ciekawe jak autorka zmierzyła te ważność. Wagą Kalisza?

 • kkkkk pisze:

  Lewaki , to na pogrzeb zapraszają

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×