Tyle dostanie Tomasz Komenda. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

Tomasz Komenda

Tomasz Komenda

Tomasz Komenda usłyszał wyrok w sprawie odszkodowania za lata, które niesłusznie spędził w więzieniu. Sąd Okręgowy w Olsztynie ustanowił kwotę niższą niż wnioskował o nią mężczyzna. Wyrok nie jest prawomocny.

Tomasz Komenda spędził za kratami osiemnaście lat życia. Został skazany za tzw. zbrodnię miłoszycką. Wydarzenia, o jakich mowa rozegrały się na przełomie 1996 i 1997 roku. 15-letnia Małgosia bawiła się na dyskotece we wspomnianej miejscowości. Gdy nie wróciła do domu, rozpoczęły się poszukiwania.

Ciało nastolatki znaleziono na posesji niedaleko dyskoteki. Nastolatka prawdopodobnie została odurzona tabletką gwałtu, później brutalnie zgwałcona. Za winnego uznano Komendę. Chociaż Tomasz nie popełnił zarzucanego mu czynu, a jego alibi potwierdziło dwanaście innych osób, sąd wydał krzywdzący wyrok.

W 2016 roku ponownie ruszyło śledztwo. Wykazało ono, że mężczyzna jest niewinny. Tomasz Komenda po wyjściu na wolność próbował ułożyć sobie życie na nowo. Poszedł do pracy, gdzie nie był jednak dobrze traktowany. Gdy bracia Collins usłyszeli jego historię, wyciągnęli do niego pomocną dłoń i zaproponowali etat w firmie. W krótkim czasie Tomasz nie tylko dostał nową pracę, ale także został ojcem. 1 grudnia on i jego narzeczona, Anna Walter, powitali na świecie synka, Filipa. Media obiegły rozkosze zdjęcia.

Tomasz Komenda: wyrok w sprawie odszkodowania. Ile wywalczył?

Komenda od momentu, w którym wyszedł na wolność, próbuje wywalczyć sprawiedliwość w sądzie i uzyskać odszkodowanie za to, że niesłusznie trafił do więzienia. Domagał się prawie 19 milionów złotych – po milionie za każdy rok spędzony za kratami oraz 811 tys. 500 zł odszkodowania.

Decyzją Sądu Okręgowego w Opolu dostanie odszkodowanie niższe o siedem milionów – 12 mln 811 tys. zł. 12 mln zł to zadośćuczynienie, a 811 tys. to część odszkodowawcza.

Pełnomocnik Tomasza Komendy tuż po opuszczeniu sali rozpraw mówił, że polskie sądownictwo nie zmierzyło się z podobną sprawą:

Sprawa jest bez precedensu, nie ma podobnej. Nawet te osoby, którym przyznawano odszkodowanie i zadośćuczynienie były w zupełne innej sytuacji – komentował mecenas Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik Tomasza Komendy.

W rozmowie z TVN24 reprezentant mężczyzny dodawał, że gdyby nie pomoc rodziny, Komenda mógłby nie przeżyć pobytu w więzieniu:

On podejmował próby samobójcze i odratowano go, ale równie dobrze za kolejnym razem mogłoby się to nie udać. To 18 lat, gdy praktycznie nie korzystał z pomocy lekarskiej, nie chodził na spacerniaki, nie mógł pracować, bo wszystko to wiązało się z szykanami.

Warto dodać, że wyrok nie jest prawomocny.


Tomasz Komenda został ojcem

Tomasz Komenda został ojcem

Tomasz Komenda

Tomasz Komenda

Tomasz Komenda z narzeczoną pod studiem DDTVN

Tomasz Komenda z narzeczoną pod studiem DDTVN

Komentarze

 • Gość pisze:

  Ludzie jemu należą się te pieniądze za to co on przeszedł niektórzy piszący tutaj nie zdają sobie sprawy co go tam spotkało

 • Temida pisze:

  Zlicytować majątki prokuratora i sędziego, którzy go wsadzili do wiezienia, będzie na odszkodowanie.

 • Gość Marek 48h pisze:

  Ludzie chyba nie wiedzą co to znaczy siedzieć w więzieniu za gwałt i morderstwo na nieletniej… człowieku mówię Ci ze nie wytrzymasz miesiąca!!!

 • Gościu pisze:

  Zadośćuczynienie jak najbardziej ale czy kosmiczne kwoty cokolwiek mu oddają? Raczej zabiorą nam podatki a jego może popsuć, człowieka który 18 lat miał tyle ile dostał w misce a teraz ma zarządzać milionami…

 • Normalny pisze:

  To idź siedzieć na 18 lat ! Życzę dużo zdrowia bo na rozum za późno!

 • Gość pisze:

  Przepraszam płacą Ci co z premedytacją niewinnego wrobili czy zrzutkę zrobią emeryci i renciści

 • Gość pisze:

  No bez przesady. Tyle milionów to żadna krzywda.

 • Gość pisze:

  Uważam, że jak zwykle państwo okradło młodego człowieka. Bo jego psychika do końca życia jest skrzywiona. Tyle co przeżył, ja pisze to i łzy mi lecą. Jak można było tak skrzywdzić młodego człowieka. Niech resztę pieniędzy dadzą ojcu Rydzykowi, za 3 lata kampania będzie wygrana. Jest mi wstyd za takie państwo.

  • Gość Elka pisze:

   Nie wiem czy mozna zadosc uczynic finansowo czlowiekowi za tego rodzaju krzywde, chyba nie ma takiej kwoty pienieznej,,,,,a to co otrzymal to jest kropla w morzu … oby mu sie zycie poukladalo…

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×