Królowa zostawiła liścik na trumnie księcia Filipa. Napisała tylko cztery słowa. Serce się kraje

Pogrzeb księcia Filipa i królowa Elżbieta II

Pogrzeb księcia Filipa i królowa Elżbieta II

Pogrzeb księcia Filipa. Królowa Elżbieta II napisała krótki liścik, który zostawiła na trumnie męża. Chociaż zawarła w nim tylko cztery słowa, poruszają one do łez.

Książę Filip przez ponad 70 lat był mężem królowej Elżbiety II. Monarchini zakochała się w nim jako trzynastolatka. Pobrali się 20 listopada 1947 roku. Z racji tego, że w tamtych czasach telewizja nie gościła w każdym domu, uroczystości relacjonowano w radiu. Mówi się, że relacji z tego wydarzenia mogło słuchać nawet 200 milionów osób na całym świecie.

Małżonkowie wspierali się w trudnych chwilach, dzielili szczęśliwe momenty. Ostatnie miesiące spędzili w Zamku Windsor, gdzie izolowali się od reszty rodziny i chronili się przed koronawirusem. To właśnie tam książę Filip przeżył ostatnie chwile życia. Mąż królowej Elżbiety II zmarł w piątek, 9 kwietnia, niecałe dwa miesiące przed setnymi urodzinami.

Pogrzeb księcia Filipa. List od królowej Elżbiety II

Pogrzeb księcia Filipa rozpoczął w sobotę, 17 kwietnia, o godzinie 16.00 czasu polskiego. Trumnę z ciałem przewieziono do kaplicy św. Jerzego. W ceremonii wzięło 30 członków rodziny. Pojawili się najbliżsi zmarłemu, w tym ukochana żona, dzieci oraz wnuki (relacja tutaj). Ostatnie pożegnanie było ceremonią prywatną, mimo że jako małżonek królowej Elżbiety II miał prawo do państwowego pogrzebu. W ten sposób wypełniono jego ostatnią wolę.

Podczas ceremonii nie zabrakło wzruszających momentów. Do takich z pewnością należy przemowa dziekana Windsoru Davida Connera, który na początku nabożeństwa zwrócił się do żałobników. W pięknych słowach wspomniał zmarłego:

Zebraliśmy się tu, żeby pożegnać Jego Wysokość, Księcia Edynburga, księcia Filipa – zaczął – Inspirowała nas jego nieugięta lojalność względem królowej, jego służba narodowi i królowej, nasze życia stały się pełniejsze dzięki wyzwaniom, jakie przed nami stawiał.

Pogrzeb księcia Flipa

Pogrzeb księcia Flipa

Królowa Elżbieta II w dniu pogrzebu uhonorowała pamięć ukochanego męża. Napisała liścik, który dołączyła do wieńca. Zawarła w nim jedynie cztery słowa, własnoręcznie napisane, które poruszają do łez:

Z wyrazami miłości, Elżbieta.

Sama wiązanka składała się z lilii, małych róż, frezji, groszku i jaśminu. Rośliny zostały utrzymane w kolorze bieli.


Pogrzeb księcia Flipa

Pogrzeb księcia Flipa

Pogrzeb księcia Flipa

Pogrzeb księcia Flipa

Książę Harry, książę William, książę Andrzej (kondukt żałobny) – pogrzeb księcia Filipa

Książę Harry, książę William, książę Andrzej (kondukt żałobny) – pogrzeb księcia Filipa

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×