Szukaj

Piotr Woźniak-Starak został pochowany na Mazurach na terenie rodzinnej posiadłości. Co w tej kwestii mówi prawo?

Piotr Woźniak-Starak został pożegnany mszą świętą w czwartek w kościele w Konstatncinie Jeziornej. Kontynuacja uroczystości pogrzebowych odbyła się następnego dnia. Urnę z prochami zmarłego przetransportowano do posiadłości rodzinnej w Fuledzie. Co na to prawo?
Piotr Woźniak Starak, pochówek, Fuleda, Mazury

Piotr Woźniak Starak, pochówek, Fuleda, Mazury

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka podzielono na dwa dni. W czwartek 29 sierpnia producenta filmowego, podczas mszy żałobnej, żegnali rodzina i przyjaciele. W piątek, zgodnie z wolą rodziny, prochy Piotra Woźniaka-Staraka spoczęły na Mazurach, w Fuledzie, z którą producent filmowy był bardzo związany. I tu zaczynają się kontrowersje.

Zobacz: Pogrzeb Woźniaka-Staraka. Przemowy bliskich przyjaciół. Słowa Edwarda Miszczaka rozrywają serce

Piotr Woźniak-Starak – miejsce pochówku. Czy potrzebna była zgoda?

Okazuje się, że bliscy zmarłego producenta filmowego nie musieli występować do sanepidu o pozwolenie na jego pochówek poza terenem cmentarza, bo nie wymagało tego od nich prawo.

Kwestia pochówku poza granicami cmentarza objęta jest przepisami ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jej regulacje nie są zbyt skomplikowane. Art. 12 tej ustawy dopuszcza złożenie zwłok w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub w katakumbach oraz zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach. Istnieje też rozporządzenie do ustawy dot. wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków.

W przypadku grobów ziemnych, grobów murowanych i kolumbariów obowiązuje wymóg ich lokalizacji na terenie cmentarza. Przepis ten nie obejmuje katakumb – pomieszczeń z niszami w ścianie, przeznaczonych do pochówku zwłok. Właśnie w takim miejscu została złożona urna z prochami Piotra Woźniaka-Staraka.

Zobacz: Pogrzeb Woźniaka-Staraka. Poruszające kazanie księdza Kazimierza Sowy

Piotr Woźniak-Starak został pochowany w Fuledzie

Piotr Woźniak-Starak został pochowany w Fuledzie

Kontrowersje wokół pochówku Piotra Woźniaka-Staraka

W mediach już od czwartku pojawiały się sprzeczne informacje dotyczące pogrzebu Piotra Woźniaka-Staraka i jego legalności. Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny już wczoraj dementował doniesienia o rzekomym specjalnym zezwoleniu dla rodziny zmarłego dotyczącym jego pogrzebu w Fuledzie. Takiego zezwolenia rzeczywiście nie było, bo nie było potrzebne, a rodzina w ogóle o nie nie występowała.

Zobacz: Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka. Tłumy żegnają producenta

Piotr Woźniak-Starak, trumna

Piotr Woźniak-Starak, trumna


Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka

Anna Woźniak-Starak – pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka

Anna Woźniak-Starak – pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka

Dodaj komentarz

Polecane dla Ciebie

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×