Królowa Elżbieta II pierwszy raz publicznie wspomniała o swoim zmarłym mężu. Książę Filip byłby wzruszony jej słowami

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II w kwietniu musiała zmierzyć się ze śmiercią swojego męża. Wydała wówczas krótki poruszający komunikat. Teraz po raz pierwszy publicznie wspomniała o księciu Filipie w swoim przemówieniu. 

Królowa Elżbieta II u boku swojego męża przeżyła 73 lata. Zakochani pobrali się w 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Od tamtej pory byli nierozłączni. Chociaż wiele razy mówiło się o hulaszczym życiu księcia Edynburga, a nawet o jego licznych zdradach, to małżonkowie przetrwali te wszystkie kryzysy i stworzyli wspaniałą rodzinę. Wspólnie wychowywali czworo dzieci. Niestety 9 kwietnia świat obiegła smutna wiadomość. W wieku 99 lat, na krótko przed swoimi setnymi urodziny zmarł mąż królowej Elżbiety II.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie.

Wcześniej przez kilka tygodni przebywał w szpitalu. Odszedł kilka dni po tym, gdy wrócił do zamku Windsor. Do ostatnich chwil czuwała przy nim monarchini.

Królowa Elżbieta II pierwszy raz wspomniała publicznie o mężu od czasu jego śmierci

Na kilka dni Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. Pogrzeb księcia Filipa odbył się 17 kwietnia. Była to bardzo kameralna uroczystość, którą jeszcze przed odejściem zaplanował sam książę. W ostatniej drodze towarzyszyła mu jedynie garstka najbliższych osób. Wśród nich znalazł się książę Harry, który na pożegnaniu dziadka po raz pierwszy spotkał się z rodziną po roku przerwy.

Z okazji urodzin księcia Filipa powstał film dokumentalny, w którym poszczególni członkowie rodziny królewskiej wspominali ukochanego ojca i dziadka. Do wzruszającego nagrania odniosła się również królowa Elżbieta II. W sobotę monarchini wygłosiła wzruszające przemówienie, gdy pojawiła się na oficjalnym otwarciu szkockiego parlamentu w sali obrad Holyrood. Zdradziła wówczas, że:

Przypomniała sobie wiele szczęśliwych wspomnień, które dzieliła ze swoim mężem.

Jest to pierwszy raz, kiedy babcia Harry’ego i Williama wspomina swojego zmarłego męża. Po jego śmierci wydała jedynie krótki pisemny komunikat, ale nie wypowiadała się na ten temat publicznie.


Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2003 roku

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2003 roku

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip przez wiele lat nosił te same buty

Książę Filip i królowa Elżbieta II

Książę Filip i królowa Elżbieta II

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×