Kiedy salony fryzjerskie, kosmetyczne i centra handlowe wznowią działalność? Jest decyzja

Fryzjer, koronawirus

Fryzjer, koronawirus

Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych dało się we znaki nie tylko klientom, ale przede wszystkim ich właścicielom. Często pozbawieni jedynego źródła dochodu zaczęli działać "po cichu". Niebawem wszystko ma wrócić do normy. Kiedy rząd zdecyduje się na ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

Od czasu zdiagnozowania koronawirusa w Polsce u tak zwanego pacjenta zero, ruszyła dosłownie lawina kolejnych zachorowań. Ministerstwo Zdrowia dzisiejszego ranka podało, że liczba Polaków zakażonych COVID-19 przekroczyła już 6 tysięcy, wśród których 195 osób poniosło śmierć. Pandemia rozprzestrzenia w naszym kraju z ogromną prędkością. Ilość chorych z dnia na dzień gwałtownie wzrasta. Żaden kraj na świecie nie był przygotowany na taką skalę problemu. Polski rząd zastosował szereg obostrzeń i działań prewencyjnych, które mają zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się choroby wśród społeczeństwa.

Koronawirus w Polsce: jakie wprowadzono zasady?

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził w całym kraju stan epidemiczny. W pierwszej kolejności zamknięte zostały szkoły, przedszkola oraz uczelnie wyższe. Zamknięto dla cudzoziemców granice kraju. Wstrzymano zagraniczny ruch lotniczy i kolejowy. Polacy powracający do kraju muszą odbyć przymusową, 14-dniową kwarantannę. Zakazano zgromadzeń powyżej 2 osób. Ograniczono przemieszczanie się obywateli bez uzasadnionej konieczności, a należą do nich: dojazdy do pracy, wolontariat związany z COVID-19, oraz załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego, czyli zakup jedzenia i lekarstw. Obywatele powinni zachowywać między sobą co najmniej 2-metrowe odstępy. Wszystko to ma na celu zminimalizowanie kontaktów międzyludzkich.

Koronawirus

Koronawirus

Koronawirus: kiedy zostaną otworzone salony fryzjerskie?

Jedną z pierwszych decyzji rządu było zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Stanowiło to problem nie tylko dla klientów, którzy od miesiąca nie mogą skorzystać z ich usług, ale przede wszystkim dla ich właścicieli, którzy z dnia na dzień stracili jedyne źródło dochodu. Wielu z nich zdecydowało się zejść do tak zwanego podziemia i świadczyć swoje usługi „po cichu” tylko i wyłącznie w domu klienta.

Reporter radia RMF FM Krzystof Berenda dotarł do informacji, które sugerują, że ten stan rzeczy niebawem ulegnie zmianie. W pierwszej kolejności swoją działalność mają wznowić salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jednak nadal w tych miejscach będą musiały być zachowane prewencyjne środki bezpieczeństwa – będzie w nich mogła przebywać ograniczona liczba osób. Po świętach otwarte mają zostać również sklepy z odzieżą.

W pierwszej fazie mają zostać otwarte także salony fryzjerskie i kosmetyczne, ale do zakładu będzie mogła wejść ograniczona liczba klientów. Zmiany mają być zgodne z zasadą: Jeśli gdzieś uda się zapewnić 2 metry odległości między klientami, to placówka zostanie otwarta – cytujemy za portalem rmf24.pl.

Zmiany miałyby być wprowadzone najwcześniej od 20 kwietnia. O planach przywracania gospodarki opowiedział również w TVN24 szef kancelarii premiera – Michał Dworczyk:

Wiele krajów planuje takie działania, w tym nasi sąsiedzi. My jeżeli to będzie możliwe ze względów bezpieczeństwa, epidemiologicznych, oczywiście również w tym kierunku chcielibyśmy zmierzać – stwierdził.

Sam Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski, jest przeciwny takiej decyzji. Nie ukrywa, że „boi się zmian”.

Jak pani widzi, ja sam się obciąłem – przyznał Szumowski.

Zobacz także: Jak długo utrzymuje się koronawirus w powietrzu? Czy jeździć windą?


Koronawirus

Koronawirus

Biedronka w czasie pandemii koronawirusa

Biedronka w czasie pandemii koronawirusa

Biedronka w czasie pandemii koronawirusa

Biedronka w czasie pandemii koronawirusa

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×