Jakub Żulczyk zaczepił Edytę Górniak. Ta odpowiedziała mu ze spokojem. Jej fani: „Kulturalnie zgniotła pisarza”

Edyta Górniak i Jakub Żulczyk

Edyta Górniak i Jakub Żulczyk

W sieci znów wrze. Tym razem z Edytą Górniak starł się Jakub Żulczyk. Ta jednak zachowała spokój i odpowiedziała mu w opanowany sposób.

Na początku grudnia Edyta Górniak pojawiła się na koncercie Murem za polskim mundurem TVP. Impreza była wcześniej zapowiadana przez Jacka Kurskiego. Diwa wykonała na nim dwa utwory: patriotyczne Czerwone maki na Monte Cassino i przebój Dziwny jest ten świat wykonany pierwotnie przez Czesława Niemena.

Dobór drugiego utworu wywołał kontrowersje. Część osób uznała, że taka piosenka na koncercie TVP jest niestosowna. Tę opinię podzieliła m.in. Maffashion. Blogerka określiła występ Edyty mianem „hipokryzji”. Mocne słowa internautów dotarły do wokalistki, która odniosła się do nich w social mediach. Na opublikowanych filmikach mówiła:

Jeżeli ta historia jest prawdziwa, to znaczy, że się niewiele nauczyliśmy od naszych przodków. To znaczy, że nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków, bo historia zmierza w tę samą stronę i zatacza koło. Ile razy jeszcze tak musi być? I człowiek przeciwko człowiekowi. Znowu to samo. Jak człowiek jest marny, że tak łatwo go sprowokować.

W dalszej części wystąpienia wezwała do „naprawienia całej historii świata”:

Zamiast wnosić łagodność, wyciąga nóż. Na próżno zginęli nasi dziadkowie, z tego wynika… A ja wam coś powiem. Kolejnej szansy nie będzie. To wam obiecuję. Nie będzie kolejnej szansy, jak się teraz nie ogarniemy i nie naprawimy całej historii świata. To nie będzie już żadnej szansy. Rozumiecie to? Rozumiecie? To koniec. Tu i teraz.

Wokalistka zaapelowała do Polaków, aby zachowywali się spokojniej:

Trzeba być człowiekiem… bożym człowiekiem i zachować się jak człowiek. Nie uzdrowimy niczego, stając się tym samym, czym jest wróg. Rozumiecie to? – podsumowała celebrytka.

Apel Edyty nie odniósł skutku. Jej występ surowo skomentował pisarz Jakub Żulczyk. Literat nie zostawił na niej suchej nitki.

Jakub Żulczyk kontra Edyta Górniak. Jak przebiegł ich spór?

Jakub Żulczyk opublikował na Facebooku obszerny wpis, w którym zaczepił Edytę. Zaczął spokojnie:

Daleki jestem od tego, aby uznawać że w kulturze są jakieś profanacje, bluźnierstwa, zespół disco polo chce grać Beatlesów, proszę bardzo, traperzy z Tiktoka samplują Chopina, a czemu nie, Netflix robi adaptację Prousta z Adamem Sandlerem w roli głównej, a dawać mi to, przynajmniej będzie śmiesznie. Kultura to żywy organizm stworzony przez ludzi dla ludzi, który żyje, mutuje się i rozwija w kierunkach nieprzewidywalnych.

W dalszej części wytoczył przeciwko niej ciężkie działa:

Jednak jeśli Edyta Górniak, wokalistka skompromitowana i artystycznie, i wizerunkowo, kobieta której ostatnim przebojem była polska lokalizacja songu z bajki Disneya 25 lat temu, i która obecnie zajmuje się szerzeniem marsjańskich majaczeń, jeśli tego autoramentu diva wychodzi na obrzydliwych, propagandowych dożynkach i śpiewa, obok komuszej mumii Pietrzaka i powyciąganych ze schowka na mopy danceowych mumii lat 90tych, i śpiewa przed ministrem Błaszczakiem „Dziwny jest ten świat”, najbardziej humanistyczny, piękny i wzniosły z polskich utworów pop/rock, śpiewa o ludziach dobrej woli, dla Kurskiego, Morawieckiego i Dudy, gdy ci prawdziwi ludzie dobrej woli zmieniają, kur***, skarpety, i noszą termosy umierającym z zimna Kurdom i Syryjczykom, i spie*** przed nakręconą młodzieżą z Wojsk Obrony Terytorialnej, do której to Górniak kieruje swój pean – jest to przekroczenie, na które nie byłem gotowy i chyba nigdy nie będę.

Daleki jestem od tego, aby uznawać że w kulturze są jakieś profanacje, bluźnierstwa, zespół disco polo chce grać…

Posted by Jakub Żulczyk on Tuesday, December 7, 2021

Edyta odpowiedziała mu na InstaStory. Rozpoczęła:

Szanowny Panie Żulczyk, wybaczam panu szczere intencje obrażenia mnie, z przykrością, lecz także szczerze, muszę panu tej przyjemności odmówić. Urazić mnie mógłby móc jedynie mój wyłączny autorytet. Mogłabym panu kiedyś o nim opowiedzieć przy herbacie, ale czytam z przestrzeni, że na razie nie jest pan na to gotowy.

Następnie odniosła się m.in. do umiejętności posługiwania się językiem polskim przez swojego internetowego oponenta:

Odbieram pana gorycz pisowni jako „nad” wyraz niski stopień świadomości, wysoki za to stopień samotności i przeciętny stopień kultury słowa i umiejętności posługiwania się językiem polskim, co pisarzowi jednak nieco nie przystaje… Zwyczajnie pomylił pan rolę muzyki z polityką, chcąc muzykę postawić do odpowiedzialności za politykę i cierpienie ludzi. Muzyka zawsze, nawet w czasie wojny, ma tę samą rolę – łagodzić obyczaje – i tę rolę jej proszę, zostawmy.

Edyta przedstawiła się jako osoba, która chce pojednania. W kontrze ustawiła Jakuba, który – jak napisała – dąży do „podziałów i agresji”. Zakończyła:

Przesyłam panu światłość i modlitwę. I wolę myśleć o panu, że był pan nieświadomy, niż że wykonał pan pracę „publicznego pałowania” na czyjeś zlecenie. Pozdrawiam serdecznie.

Fanom twórczości Edyty bardzo spodobała się jej odpowiedź. Zachwycają się nad tonem jej wypowiedzi. W komentarzach zamieszczonych w sieci pisali m.in.:

 • Edyta wygrała ten pojedynek.

 • Miażdży ostatnio każdego. Lisa jednym komentarzem wryła 2 metry pod ziemię.

Jakub zareagował na odpowiedź diwy. Wykorzystał do tego swoje konto na Facebooku, na którym napisał:

No było wczoraj śmiesznie, a najśmieszniejszy z tego wszystkiego, poza jakimś nieszczęśnikiem który napisał do mnie „ty żyd ku” z konta o nazwie Kiełbasa Krakowska, był ban na 24 godziny. Natomiast p. Górniak przesyła mi światłość i modlitwę. Dzięki, w odpowiedzi życzę szeroko pojętego zdrowia.

Pisarz niezbyt przejął się reakcją artystki. W komentarzach pod postem to jego fani przyznali mu rację. Oto niektóre wpisy:

 • Tak. Dziwny jest ten świat… Jak zwykle w samo sedno napisane Panie Jakubie.

 • Dzięki, super napisane i w punkcik każdy.

Jak widać, zdania internautów są podzielone. A Waszym zdaniem, kto odniósł zwycięstwo w tym pojedynku?

No było wczoraj śmiesznie, a najśmieszniejszy z tego wszystkiego, poza jakimś nieszczęśnikiem który napisał do mnie "ty…

Posted by Jakub Żulczyk on Wednesday, December 8, 2021


Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk

Edyta Górniak - Murem za polskim mundurem

Edyta Górniak - Murem za polskim mundurem

Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk

Komentarze

 • Babcia niemoherowa pisze:

  I to jest dowód na to na jak niskim poziomie mamy pismaków wypuszczonych ze szczujniTVN TVP I Innych.

 • Gośćbozenka pisze:

  Obydwoje siebie warci.

 • Gość Iwona pisze:

  Brawo pani Edyto👍👏👏👏

 • Marian pisze:

  Brawo Edzia jak zawsze inteligentna kulturalna na poziomie

 • Gość szczerze pisze:

  Człowiek wykształcony, powinien mieć więcej kultury i godności. Pani Edyta nikogo nie obraża a jest znana z racji swojego zawodu, natomiast ten Pan nie bardzo.

 • Gość Felixa pisze:

  Zdjęcia tego pana są odrażające i nie powinny być tu publikowane. Piękno kochamy wszyscy normalni a brzydotę nasze przeciwieństwo. Wielu usiłowało śpiewać Niemena ale to nie ta półka szczególnie jeżeli chodzi o „Dziwny ….” Nawet nie powinni próbować. A sam koncert dla obrońców naszych granic był bardzo potrzebny i bardzo udany.

 • Gość pisze:

  Pani Edyto Brawo!

 • mia pisze:

  Ten pan posługuje się językiem jak z rynsztoka a niby taki wykształcony. Napiszę w jego stylu”żul” wielki dupy ból.

 • Kasia pisze:

  Tego pana nie znam ,ale mysle ze jest bardzo agresywny ,PANI EDYTA,,to ciepla mila nad wyraz inteligentna empatyzna osoba(matura to nie wszystko,),,ten
  Pan pewnie ma maturę i co z tego,i gdyby nie ten pan moznaby bylo zaśpiewać ze piekny jest ten świat.

 • Gość Anka pl pisze:

  Jestem oburzona waszymi obraźliwymi tekstami. Czy wiecie w ogóle co to jest tolerancja? To jest pozwolenie na to, by każdy mógł wyrażać swoje zdanie, ale bez wulgaryzmów tak, byśmy wszyscy nie zamieniali się w najwulgarniejszą Polkę ostatnich czasów, czyli w Martę Lempart. To bardzo żałosna, zasługująca na największą krytykę osoba i niestety do tego, o zgrozo, kobieta.

 • Gośćteka pisze:

  Wielki ŻUL czyk….. Zajmij się sobą lepiej.

 • Fred pisze:

  Kolejny odklejony od rzeczywistosci celebryta wygadujący bzdury o sytuacji na granicy. Chce wystąpić w „B jak Białoruś” razem z Basią? Nienawiść do Kaczora zjadła mu rozum.

 • Gość pisze:

  Taki live jak widac marsjanie nic się nie nauczyli ale przynajmniej coś się dzieje jak to na dozynkach motorandka ha ha kangoo z blokadą na skrzynie nie da się ukraść ale zawsze moźna próbowac a reszta kwestia gustu i to tyle

 • ONYX pisze:

  Pan Jakub jest młodym pisarzem, dziennikarzem i scenarzystą. Ukończył z wyróżnieniem dziennikarstwo na UJ oraz Amerykanistykę. Jest Laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza i Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za Wzgórze psów. Scenarzysta seriali Belfer i Ślepnąc od świateł. Współprowadził program Redakcja kultury. Prowadził autorską audycję w Radio Proxy. Stały felietonista m.in. Exklusiva, Dziennik, Elle, Machina, Tygodnik powszechny, Playboy. Nominowany do Paszportu Polityki.
  A kim jest pani EG?

  • GośćZuzia pisze:

   Ot co.

  • Gość pisze:

   Warto dodać, że facet od 2020 ma przerąbane, bo ośmielił się nazwać Dudę „po imieniu”, gdy ten pogratulował Joe Bidenowi udanej kampanii wyborczej, zamiast pogratulować, jak wszyscy ogarnięci światowi przywódcy, zwycięstwa w wyborach. Jak widać na przykładzie, tylko pisowskim dziatkom wolno jest wyrażać dobitnie zdanie o politykach (czyt. znieważać), co widzimy/czytamy/słyszymy każdego dnia (np. o premierze Tusku). Natomiast inne dziatki za dobitne wyrażenie zdania otrzymują akt oskarżenia i wieczny ban.

  • Gość pisze:

   Taki wykształcony i mądry?. Być może. Jeżeli Edyta taka głupia to po co sobie zawraca Nią głowę.? O niej słyszę od lat. Czy dobrze czy źle ale słyszę. Jest piękna i ma piękny głos. Zawsze na topie. O panu Jakubie nigdy nie słyszałam.

  • Gość szczerze pisze:

   Człowiek wykształcony, powinien mieć więcej kultury i godności. Pani Edyta nikogo nie obraża a jest znana z racji swojego zawodu, natomiast ten Pan nie bardzo.

  • Gość pisze:

   A dlaczego się nie zaszczepi tylko sieje zarażę???

  • Krakowianka pisze:

   Widać tu, że p. Żulczyk sam to napisał pochlebiając sobie, bo jest nieznany, a p. Edyta jest znana na całym świecie, bo ma talent i wielką kulturę osobistą.

  • Gość pisze:

   ALE MIMO WSZYSTKO BURAK CHCE ZASLYNAC , GDYZ SLABO SIE NIM JAKIEKOLWIEK TOWARZYSTWO INTERESUJE, POKAZUJAC JAK NIBY SPRAWNIE UZYWA SWOJEGO PUSTEGO MOZGU DOBIERAJAC SLOWA , KTORE WIERZY ,ZE BEDA UZYTE BY WSPIAL SIE WYZEJ , JAKO TEN MADRY A JEDNOCZESNIE PIERDOLNIETY INACZEJ . ZADNE JEGO WYROZNIENIA I ZDOBYTE WYKSZTALCENIE NIE OBRONI TEGO , ZE TYLKO DEBIL PROBUJE ZASLYNAC DOPIERDALAJAC INNEMU CZLOWIEKOWI ROBIAC JEDNOCZESNIE GOWNO BURZE. GDYBYM CHLOPIE WYGLADAL TAK JAK TY OCHYDNIE I NIE WYJSCIOWO TO PRZY KAZDYM WYJSCIU DO LUDZI MUSIALBYM PLACIC „TWARZOWE” ! ALE KTOS TAK MADRY I TAK NIE ZROZUMIE PRZESLANIA … CHCESZ ZASLYNAC , WYMYSL COS DLA LUDZKOSCI ! A NIE PODBIJAJ GLUPOTE W STRONE NIENAWISCI I PODZIELANIA …. LUB JAK NIE MASZ CHLOPIE CZYM SIE ZAJAC , TO WEZ SIE ZA NORMALNA ROBOTE … SKOP OGRODEK ALBO ZROB SOBIE SKARPETY NA DRUTACH … MOZE TO CIE TROSZKE ODCIAGNIE OD PUBLICZNEGO POKAZYWANIA SIE OD STRONY DEBILA. W TYCH CZASACH WIDOCZNIE TAKTYKA NA ZASLYNIECIE STALO SIE DOPIERDALANIE INNYM . POZDRAWIAM PANIA EDYTE … PROSZE SIE NIE MARTWIC .. BYC MOZE PAN ELON MUSK NIEDLUGO WYMYSLI COS KONKRETNEGO , CO POMOZE ZMIENIC IDIOTYZM TAK NAPRAWDE SLABEGO OGNIWA , KTORY TEN PAN SOBA REPREZENTUJE .

 • Gość pisze:

  Niestety żul, to żul. Edytko, jesteś wspaniała ❤💞

 • Gość pisze:

  Żul zawsze będzie żulem. Pani Edytka to kobieta z klasą a ten marny gryzipiórek niestety jest zbyt płytki żeby zrozumiał jej przekaz.

  • GośćAla pisze:

   Pan Żulczyk jest cenionym pisarzem, scenarzystą i dziennikarzem. Jest m. in. laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. A kim jest pani Gumiak, poza tym, że „absolwentką” szkoły podstawowej?

  • Gość pisze:

   W życiu nie słyszałam o tym żulu, żal że chce sie promowac na plecach Pani Edyty

 • Gość pisze:

  Panie Jakubie, proszę więcej tego gów… nie zaczepiać, bo gów… jeszcze bardziej się cieszy, że jest gów… A Pan ma potem brudne ręce.

  • Xxx pisze:

   Edyta ona nie wie co pisze. Na social
   Media pokazuje jakieś dziwne filmiki. Tylko non stop światłość i bóg tego już się słuchać nie chce. Nigdy normalnie nie pracowała dlatego jej odbija. Nie trzeba się wyzywać to prawda a pani gorniak jest jakaś nawiedzona.

  • Gość pisze:

   Już niżej chyba nie można upaść!

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×