Barbara Wachowicz nie żyje. Odeszła wielka postać

Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje. Zmarła znana pisarka, autorka biografii wielu znanych Polaków, scenarzystka i autorka wystaw. Miała 81 lat.

Informację o śmierci Wachowicz podała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która na swoim profilu na Twitterze napisała:

Z głębokim bólem zawiadamiam, że dziś o godz. 10.20 zmarła Barbara Wachowicz-Napiórkowska. Pisarka polskiego losu. Honorowa Obywatelka @warszawa. Autorka książek, wystaw, spektakli. Dama Orderu Uśmiechu, niezliczonych orderów państwowych i medali. Zasłużona dla harcerstwa.

Kim była Barbara Wachowicz?

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 r w Warszawie, skończyła Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Historii i Teorii Filmu w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Była wielką miłośniczką fotografii i autorką wystaw, a także autorką książek, spektakli, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych pamięci wielkich Polaków. Pisała też scenariusze filmowe i telewizyjne.

Jej najbardziej znane książki to: Ty jesteś jak zdrowie. Z Mickiewiczem nad Wilią, Niemnem i Świtezią. Ze Słowackim w Krzemieńcu. Z Orzeszkową nad Niemnem, Dom Sienkiewicza, Ciebie jedną kocham. Tropami Stefana Żeromskiego w najściślejszej ojczyźnie czy Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego, Oldze i Andrzeju Małkowskich.

Za swoją twórczość została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Srebrnym Asem, Złotym Mikrofonem, tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi oraz honorowym obywatelstwem Warszawy.

Barbara Wachowicz uwielbiała kolor fioletowy, podczas wystąpień publicznych zawsze miała na sobie ubrania tej barwy.

 


Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje

Barbara Wachowicz nie żyje

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×