Gwiazdy na gali otwarcia Festiwalu LGBT Film: Mandaryna, Fabienne Wiśniewska, Ramona Rey, Rafał Grabias

Gwiazdy na Festiwalu LGBT Film

Gwiazdy na Festiwalu LGBT Film

Mandaryna, Fabienne Wiśniewska, Ramona Rey, Rafał Grabias... Gwiazdy na gali otwarcia Festiwalu LGBT Film. Zdjęcia.

22 kwietnia odbyła się uroczysta gala otwarcia Festiwalu LGBT Film, czyli największego festiwalu tęczowego kina w Polsce. Podczas 13. edycji wydarzenia w dziewięciu polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Koninie i Bydgoszczy, a także online na MOJEeKINO.PL – można będzie zobaczyć filmy, fabularne i dokumentalne, które przybliżą widzom perspektywę osób LGBTQ+ na całym świecie.

Na imprezie pojawiły się osoby znane i lubiane. Kto?

Gwiazdy na gali otwarcia 13. Festiwalu LGBT Film. Kto się pojawił?

Choć określenie pojawiło się dopiero w połowie lat 80., queerowe kino rozwijało się dużo wcześniej. Wątki miłości homoseksualnej, zjawisko transpłciowości czy próby uchwycenia queerowej wrażliwości odnajdziemy w powojennym kinie francuskim, awangardowych produkcjach lat 60. czy filmach artystek i aktywistek drugiej fali feminizmu.

Przez lata perspektywa osób LGBTQ+ była niszowa. Dziś produkcje możemy oglądać w niemal każdym kinie i na platformach streamingowych, a ich twórcy walczą o najważniejsze filmowe statuetki.

Dzieła przybliżające tematykę queer można obejrzeć właśnie podczas 13. Festiwalu LGBT Film. Kto przybył na imprezę? Marta Mandaryna Wiśniewska, Fabienne Wiśniewska, Ramona Rey, Rafał Grabias, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Michał Szczerba, Tomasz Ciachorowski, Marianna Schreiber.

Zdjęcia znajdziecie w galerii.

LGBT – co kryje się za tym skrótem?

Skrót LGBT oznacza Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender i odnosi się do społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Termin LGBT bywa również używany w stosunku do osób, które nie uznają siebie za heteroseksualne, ale nie zdążyły jeszcze określić, jaka jest ich orientacja seksualna.

Osoby queer, bo o nich mowa, często nie chcą określać swojej orientacji i tożsamości takimi słowami jak heter, gej, lesbijka, osoba biseksualna czy transpłciowa. Odpowiednim terminem staje się w tym momencie LGBT, które obejmuje wachlarz tożsamości.

Sam skrót LGBT powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak do powszechnego obiegu wszedł dopiero w latach 90.


Marta Wiśniewska, Fabienne Wiśniewska - Festiwal LGBT Film

Marta Wiśniewska, Fabienne Wiśniewska - Festiwal LGBT Film

Marta Wiśniewska - Festiwal LGBT Film

Marta Wiśniewska - Festiwal LGBT Film

Marta Wiśniewska - Festiwal LGBT Film

scena z: Marta Wiśniewska, fot. Podlewski/AKPA

Komentarze

 • Agat pisze:

  To już robi się chore i nie to, że ktoś nie wie jaką ma tożsamość, ale to, że promuje się odmienności na taką skalę. Każdy wie, że takie osoby są w otoczeniu, dla wszystkich jest miejsce, ale po co to wszystko, czemu ma służyć?W kierunku zniechęcenia.

  • Gość pisze:

   Bardzo słusznie ale kasa na cdn musi być i słusznie niech ludzie w Polsce i świat wie więcej. Polska najgorzej oceniana w tolerancji to smutne to wina „pisaków”

  • Gość pisze:

   Dokładnie to jest już chore, jaki jest cel promowania a nawet gloryfikowania lgbt, bo do tego to dąży, że zwykli ludzie hetero maja być gorsi bo nie są gejami, ledbijkami itd itp

  • Abece pisze:

   No i mamy polska tolerancję: niech sobie będą jak już są i muszą, ale pokazywać się wszędzie i eksponować swoje ,zboczenie\' to już skandal! Nie wystarczy sama swiadomosc, że są w ,otoczeniu’… Brawo i Gratulacje

 • StayForever pisze:

  Mandaryna ładnie, kolorowo. Chociaż raz, boboutfit dresowy się znudził. Więcej ciała i będzie gitara. Mogłabyś buty na obcasie założyć i szpile.

 • Gośćca pisze:

  Festiwal lgtb film? Ludzie to już tracą kontakt z rzeczywistością 🤦‍♀️ chiniec tylko ręce zaciera

 • Tobiasz pisze:

  O Ludzie litosci co to jest? Nie wierze ,ze brzydota zajmie miejsce ,pieknu ,szlachetnosci i madrosici.

 • Maga pisze:

  Obrzydliwość

 • dżipsiqueen pisze:

  Mandarynka to bogini seksu.

 • Gość pisze:

  Mandaryna, więcej ciałka jak z evri najt, plise. jest, ladnie, kolowowo, okej, nawet wiecej kobiecosci – jest lepiej. teraz coś to tańca umca umca , yccc yccc yccc. ma być bicior głośno jak hi raj goł egen! i taniec masz tańczyć Marta nie zapominaj, gdzie sa Twoje korzenie, bo chodzenie w dresach i rapowanie i wymachiwanie łapami jest dziwne i nie przystoi kobiecie. na pewno nie pasuje to do starej dobrej Mandaryny jaka znam z lat swietnosci. ale skubana sie trzyma nawet. niech tylko w te hiphopy nie idzie.

 • Filotocoś pisze:

  Mandaryna, Michał miał racje. Pożegnaj się z hipchlopem i dawaj taniec, show na scenie. Dawaj coś skończonego. Chocby disco polo. Obecnie Doda jest bardziej „mandarynowa” od samej Mandaryny. A menadzer Mandaryny jest fanem Dody, która latami kopiowała wizerunek sceniczny „tamtej” Mandaryny z lat świetności, w dodatku latami deptała ja w wywiadach i się z niej chichrala – to nie jest normalne! Albo robicie coś dla jaj, albo amatorsko – zdecydujcie się. Marta ma pecha do menadżerów – tylko kasę trzepać na jej ładnej buzi… Ciagle tylko mówi, ze zaufała właściwym osobom, a one potem ja samą zostawiają. Już tak od x lat. Mam nadzieje, ze on jej nie opuści i o nią zadba, by Dodzie szczena opadła.
  Mandaryna, jest progres, będzie jeszcze lepiej, tylko jeszcze coś bardziej dynamicznego jak z producentami z Niemiec i będzie wporzo.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×