NewsyDzieci najbogatszych Polaków. Jak wyglądają i czym się zajmują?

Dzieci najbogatszych Polaków. Jak wyglądają i czym się zajmują?

Kim są dzieci znanych polskich bogaczy?
Kim są dzieci znanych polskich bogaczy?
Magda Kwiatkowska

31.10.2021 07:00, aktual.: 31.10.2021 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce nie brakuje bogatych ludzi, którzy przez lata w pocie czoła pracowali na swój sukces. Dzięki zgromadzonej fortunie znajdują się na szczytach rankingów takich jak ten tworzony m.in. przez magazyn Forbes. W 2021 roku na jego czele znalazł się Michał Sołowow, który jest miliarderem rozwijającym firmy, w których łącznie pracuje ponad 16 tysięcy osób. Pełną listę opublikowaliśmy tutaj.

Bogacze, to nie tylko osoby z głową na karku i wybitnym talentem do zarabiania pieniędzy. To także ludzie, którzy posiadają rodziny i ponad wszystko cenią sobie czas spędzony w gronie najbliższych. Nieliczni doczekali się pociech, które przejmą po nich fortunę.

Zygmunt Solorz-Żak ma troje dzieci

Zygmunt Solorz-Żak jest przedsiębiorcą, który głównie obraca się w branży mediów i telekomunikacyjnej. Założył Grupę Polsat Plus, jest inwestorem oraz bezpośrednim lub pośrednim właścicielem Netii, Telewizji Polsat, Grupy Kapitałowej ZE PAK, Portu Praskiego, Elektrimu, Plus Banku, Premium Mobile, Eleven Sports czy Jet Story. Ponadto założył Fundację Polsat oraz Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Miliarder był żonaty dwukrotnie. Jego pierwszą żoną była Ilona Solorz, z którą doczekał się syna Tobiasa. W trakcie małżeństwa z Małgorzatą Żak na świat przyszło dwoje jego dzieci: Piotr i Aleksandra.

Tobias Solorz karierę rozpoczął w 2003 roku w Telewizji Polsat, gdzie piastował funkcję asystenta zarządu. Następnie związał się z Cyfrowym Polsatem i Sferią, gdzie piastował wysokie stanowiska. W 2014 roku objął funkcję wiceprezesa zarządu Cyfrowego Polsatu, a w grudniu 2015 roku został prezesem zarządu. Z funkcji tej zrezygnował w 2019 roku. Oprócz tego pełni funkcję prezesa Polkomtela.

Tobias Solorz
Tobias Solorz

Zbigniew Komorowski przekazał interes synowi

Zbigniew Komorowski w 1989 roku wspólnie z Edwardem Mazurem założył firmę Bakoma. Jej nazwa pochodzi od imienia i nazwiska żony prezesa, Barbary Komorowskiej oraz wspólnika. Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się uprawą cebuli i przerabianiem jej na susz, produkcją wytłoków jabłkowych na pektynę oraz zamrażaniem warzyw i owoców, które były sprzedawane dalej. W 1992 roku spółka postawiła na produkcję jogurtów, które z biegiem czasu stały się jej podstawowym produktem.

Komorowski przekazał swoje udziały synowi, Piotrowi Komorowskiemu, który musiał niejako udowodnić, że jest godzien zająć jego stanowisko. Przez blisko 11 lat pracował w przedsiębiorstwie, aby posiąść wiedzę, dzięki której mógł kontynuować dzieło ojca, który w tym roku zajął 22. miejsce na liście Forbesa z majątkiem wycenionym na 2 mld zł.

Piotr Komorowski - screen z wywiadu dla portalu newseria.pl
Piotr Komorowski - screen z wywiadu dla portalu newseria.pl

Jan Kulczyk miał dwoje dzieci

Jan Kulczyk był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. W rankingu najbogatszych Polaków tygodnika Wprost pojawiał się regularnie od 2002 roku do śmierci.

Kulczyk doczekał się dwojga dzieci - Sebastiana i Dominiki, którzy podążyli jego śladami. Mężczyzna jest przedsiębiorcą, który działa w obszarze nowych technologii oraz jest międzynarodowym inwestorem. Jego siostra jest założycielką i prezesem Kulczyk Foundation, przewodniczącą Rady Nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia S.A., współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values oraz autorką cyklu reportaży pt. Efekt Domina.

1. Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk - 15,5 mld zł
1. Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk - 15,5 mld zł

Marek Salla ma syna

Marek Salla jest milionerem, który założył firmę świadczącą usługi finansowe w branży e-commerce oraz jest jej dyrektorem. Biznesmen ma syna, Rogera, który kilka miesięcy temu związał się z modelką, Karoliną Pisarek.  Mężczyzna ma zaledwie 28 lat i już pełni funkcję wiceprezesa do spraw finansów w firmie ojca.

Roger Salla to podobno on skradł serce Karoliny Pisarek
Roger Salla to podobno on skradł serce Karoliny Pisarek

Andrzej Furman ma trzech synów

Andrzej Furman jest założycielem firmy Aflofarm, która jest największym producentem leków bez recepty w Polsce. Mężczyzna doczekał się trzech synów - Jacka, Tomasza i Wojciecha. Pierwszy z nich w 2006 roku objął w niej stanowisko prezesa, natomiast jego bracia zasiadają w zarządzie.

Jacek, Tomasz, Wojciech Furman, fot. aflofarm,com
Jacek, Tomasz, Wojciech Furman, fot. aflofarm,com

Antoni Ptak ma sześcioro dzieci

Antoni Ptak na początku zainteresował się branżą ogrodniczą, a następnie otworzył ogólnopolską sieć hurtowni spożywczych i tytoniowych. W styczniu 1993 roku zaczął tworzyć Centrum Handlowe Ptak w Rzgowie, a w międzyczasie został właścicielem firmy dziewiarskiej Rekord z Jędrzejowa,  spółki Elmet z Gdańska, która zajmuje się wynajmem pomieszczeń i handlem oraz firmy marketingowej w Niemczech. Od 1995 roku inwestuje również w sport. W 2006 roku przeprowadził się do Brazylii, skąd nadzoruje działalność swoich przedsiębiorstw. Kilkukrotnie pojawiał się na liście Forbesa. W 2014 roku znalazł się na 10 miejscu.

Ptak ma sześcioro dzieci, w tym z pierwszego małżeństwa dwóch synów: Dawida i Alberta. Pierwszy z nich jest menadżerem piłkarskim i to on ma po nim przejąć Ptak Warsaw Expo, czyli miejsce, w którym organizowane są m.in. imprezy targowe, kongresy i eventy. W 1990 roku Antoni po raz kolejny stanął na ślubnym kobiercu. Owocem tego związku jest czworo dzieci: Anna, Katarzyna, Antoni Jr. i Antonina.

Dawid Ptak, Paris Hilton
Dawid Ptak, Paris Hilton

Jacek Domogała przekazał rodzinną firmę synowi

Jacek Domogała stworzył firmę TDJ, którą następnie przekazał synowi, Tomaszowi. 36-latek w krótkim czasie został okrzyknięty najmłodszym polskim miliarderem, ponieważ biznes odziedziczył po ojcu, gdy miał zaledwie 25 lat. Przedsiębiorstwo inwestuje obecnie w nowe technologie.

Zbigniew Juroszek przekazał firmę synowi

Zbigniew Juroszek jest właścicielem Grupy Atal z Cieszyna, która specjalizuje się w budownictwie biurowym, mieszkaniowym i handlowo-magazynowym. Na początku działalności przedsiębiorstwo zajmowało się dostarczaniem materiałów producentom odzieży.

Z biegiem czasu mężczyzna stworzył od podstaw firmę bukmacherską Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn, Mateusz Juroszek. Obecnie młody przedsiębiorca jest największym prywatnym bukmacherem w Polsce.

Mateusz Juroszek
Mateusz Juroszek

Jerzy Starak ma dwoje dzieci

Jerzy Starak w okresie PRL założył firmę Comindex, która była jednym z największych polonijnych przedsiębiorstw. W latach 90. wprowadził na rodzimy rynek Nutricię, Colgate-Palmolive oraz markę Bols. W 2000 roku kupił Polpharmę, a 12 lat później przejął Polfę. Posiada również udziały w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica oraz Herbapolu Lublin. Na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnia Wprost pojawia się regularnie od 1990 roku. W tym roku na liście Forbesa zajął 4. miejsce, a jego majątek został wyceniony na 12,8 mld zł.

Starak ma dwoje dzieci. Najpierw na świat przyszedł Patryk, który jest owocem jego pierwszego małżeństwa. W trakcie związku z Anną Woźniak-Starak na świat przyszła jego córka, Julia. Mężczyzna otoczył również opieką syna żony z poprzedniego małżeństwa, Piotra Woźniaka-Staraka, który zginął tragicznie w wypadku na Mazurach. Mężczyzna był producentem filmowym.

Niewiele wiadomo o dzieciach Jerzego. Pewne jest jednak to, że Patryk zasiada w radzie Fundacji Rodziny Staraków oraz jest wspólnikiem spółki Perst Investments, która zajmuje się nieruchomościami. Tak jak ojciec jest członkiem organu nadzoru w Herbapolu.

Piotr Woźniak-Starak z siostrą Julią
Piotr Woźniak-Starak z siostrą Julią

Marian Adamkiewicz przekazał firmę synowi

Marian Adamkiewicz w 1986 roku założył Adamed, przedsiębiorstwo, które początkowo zajmowało się produkcją preparatów ginekologicznych. Z czasem firma opracowała patent na produkcję amlodypiny, substancji wchodzącej w skład leku dla osób chorych na nadciśnienie.

Od 2000 roku pracami przedsiębiorstwa kieruje Maciej Adamkiewicz, syn założyciela. Mężczyzna jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Meno- i Andropauzy, a sam ma specjalizację z chirurgii. Dzięki podjętym przez niego działaniom Grupa Adamed osiąga roczne dochody, które przekraczają 200 mln euro.

Zdecydowalibyście się pójść w ślady rodziców?

  • Mateusz Juroszek
  • Piotr Woźniak-Starak z siostrą Julią
  • Tobias Solorz
  • Piotr Komorowski - screen z wywiadu dla portalu newseria.pl
  • 1. Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk - 15,5 mld zł
  • Roger Salla to podobno on skradł serce Karoliny Pisarek
  • Jacek, Tomasz, Wojciech Furman, fot. aflofarm,com
  • Dawid Ptak, Paris Hilton
[1/8] Mateusz Juroszek
Zobacz także