Lista najbogatszych Polaków 2021 Forbes. Spadek Solorza, spory awans męża Omeny. Kto jest na 1. miejscu?

Najbogatsi Polacy 2021 według Forbesa

Najbogatsi Polacy 2021 według Forbesa

Lista najbogatszych Polaków 2021 wg Forbesa. Pozycję lidera ponownie zdobył Michał Sołowow. W pierwszej dziesiątce nie brakuje jednak zaskoczeń. 

Magazyn Forbes co jakiś czas tworzy różnego rodzaju rankingi. Przygląda się między innymi zarobkom znanych nazwisk na świecie, a także tworzy zestawienia lokalne, koncentrując się np. na najpopularniejszych influencerach w danym kraju. Tak jak kilka miesięcy temu, gdy przedstawił listę najpopularniejszych osób prężnie działających w sieci. Pierwsze miejsce zajął Robert Lewandowski, na kolejnych nie brakowało zaskoczeń (więcej tutaj).

Najbogatsi Polacy 2021 według Forbesa. Kto w pierwszej dziesiątce?

Tym razem Forbes opublikował ranking Najbogatszych Polaków 2021. Łączny majątek 100 osób z listy wyniósł ponad 210 mld złotych. Jak podkreśla redaktor naczelny magazynu, nie tylko kwota, ale także przetasowania w pierwszej dziesiątce listy robią wrażenie:

Robi wrażenie, podobnie jak – wręcz dramatyczne – przetasowania w pierwszej dziesiątce listy. Ale nie to w tym roku jest istotą zestawienia. Twardy biznes i wysokie wyceny – owszem, lecz po raz pierwszy – co wybitnie widać w wywiadach towarzyszących Liście 100 Najbogatszych Polaków – zobaczyliśmy tak silny ładunek emocjonalny, tyle bardzo osobistych wątków. Oczywiście można uprościć, że jest to konsekwencja – podobnie zresztą jak bogacenie się najbogatszych – pandemicznego 2020 roku, ale czy tylko? Na to pytanie Czytelnik powinien jednak spróbować odpowiedzieć sam  – komentuje Paweł Zielewski, redaktor naczelny Forbes Polska.

Kolejny rok z rzędu na czele listy znajduje się Michał Sołowow, miliarder, który rozwija swoje firmy i inwestuje dalej. W całej grupie spółek, które zbudował, pracuje łącznie ponad 16 tysięcy osób. Jego majątek wyceniono na 15,51 mld zł. To o 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej.

Każdy racjonalny przedsiębiorca żyje na granicy lekkiego niepokoju. Niepokój de facto staje się codziennym motorem biznesu. Wbrew pozorom praca to bardzo przyjemne zajęcie, bo wiąże się z kreowaniem atrakcyjnych produktów, z zarządzaniem ciekawymi ludźmi, budowaniem zespołów, które składają się z ludzi wielokrotnie mądrzejszym od nas. Daje to olbrzymią satysfakcję i frajdę, a sukces jest wyceniany w pieniądzach – komentuje lider zestawienia w rozmowie z Forbes.

Tuż za Sołowowem znajduje się Tomasz Biernacki, założyciel sklepów Dino Polska, który posiada 51,16 proc. akcji. Forbes podaje, że jego majątek szacowany jest na 13,14 mld zł. Biznesmen wyprzedził Zygmunta Solorza, który rok wcześniej zajmował drugie miejsce, teraz spadł na trzecią lokatę z majątkiem o wartości 13,107 mld zł.

Na dalszych miejscach nie brakuje zaskoczeń. Po kilku latach przerwy do rankingu powrócił Rafał Brzoska, który zajął wysokie, siódme miejsce na liście najbogatszych. Jest prezesem i mniejszościowym akcjonariuszem operatora przesyłek InPost. Na swoim koncie może zapisać mnóstwo sukcesów, w tym ten, że jego firma pod koniec stycznia pojawiła się na giełdzie w Amsterdamie. Sprzedano inwestorom 35 proc. akcji za 2,8 mln euro. Krótko  po jej debiucie kurs poszedł w górę. Forbes oszacował jego majątek na kwotę 5,68 mld zł

Pierwsza dziesiątka rankingu Najbogatsi Polacy 2021 według Forbesa kształtuje się następująco:

  1. Michał Sołowow – 15,51 mld zł,
  2. Tomasz Biernacki – 13,14 mld zł,
  3. Zygmunt Solorz – 13,107 mld,
  4. Jerzy Starak – 12, 8 mld,
  5. Dominika Kulczyk – 7,5 mld,
  6. Sebastian Kulczyk – 6,3 mld
  7. Rafał Brzoska – 5,6 mld
  8. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną – 4,8 mld
  9. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz – 4,7 mld
  10. Paweł Marchewka – 4,1 mld


Michał Sołowow -727. miejsce w rankingu Najbogatszych Ludzi Świata

Michał Sołowow -1. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków Wprost w 2019 roku, 12,1 mld złotych

Omenaa Mensah, Rafał Brzoska - Bal charytatywny Miss Polonia i Omenaa Foundation

Omenaa Mensah, Rafał Brzoska - Bal charytatywny Miss Polonia i Omenaa Foundation

Zygmunt Solorz-Żak

Zygmunt Solorz-Żak

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×