NewsyArtur Barciś nie ma litości dla antyszczepionkowców. Tak widzi ich życie w najbliższych miesiącach. Ostro!

Artur Barciś nie ma litości dla antyszczepionkowców. Tak widzi ich życie w najbliższych miesiącach. Ostro!

Artur Barciś
Artur Barciś
07.12.2021 06:00

Urodzony w 1956 roku Artur Barciś to aktor, reżyser i scenarzysta. Na ekranie zadebiutował już pod koniec lat 70. Następnie grał w wielu filmach i serialach, w tym w produkcjach, takich jak: Znachor, Krótki film o zabijaniu, Rozmowy kontrolowane, Krótki film o miłości, Tulipan, Pułkownik Kwiatkowski, M jak miłość, Sztuka kochania, Miodowe lata i Ranczo.

Masowy odbiorca kojarzy go przede wszystkim dzięki rolom w dwóch ostatnich produkcjach, gdzie zagrał kolejno - pociesznego Tadeusza Norka i wyrafinowanego Arkadiusza Czerepacha.

Żoną Barcisia jest Beata Dorota Barciś. Para ma ze sobą jedno dziecko: syna Franciszka, który ma na koncie niewielkie role w serialach i filmach.

Jesienią ubiegłego roku Artur Barciś zachorował na koronawirusa. Chorobę przeszedł bardzo źle. Sam opisał to w swoim wierszu:

Myślisz, że cię to ominie, że ciebie to nie dotyczy. Nie ma go w twojej rodzinie, nie ma go w twojej okolicy. Aż nagle, niespodziewanie, czujesz, że coś się nie zgadza: że nie smakuje śniadanie, że twoje ciało cię zdradza. Powoli i metodycznie, jak bardzo sprawny mechanizm, wysyła swoje wytyczne, przejmując już twój organizm. Nie, nie ma na niego lekarstw. Zmierzysz się z nim samodzielnie. Kaszel od rana do nocy, potem od nocy do rana, będziesz się zwijał z niemocy, osłabniesz od niewyspania. Gorączka cię mokrym kocem rozbije na tysiąc drgawek, a suchy kaszel jak z procy odbierze wiarę w poprawę. Mdłości, ból mięśni i głowy, nogi i ręce jak z waty. Obcy się wybrał na łowy i wali do ciebie z armaty. I będzie się bawił długo, nie licz, że cię porzuci. Dziś ty jesteś jego sługą, masz tańczyć, jak ci zanuci. Więc będziesz robił, co każe.

Aktor najpewniej zaraził się od swojej koleżanki z teatru. Przez pierwsze dni myślał, że sam wyjdzie z choroby. Po piątym dniu spokorniał:

Piątego dnia przyszedł kryzys. Zmaltretowany zadzwoniłem po pomoc do mojej koleżanki lekarki ze szpitala covidowego, która stwierdziła, że mam covidowe zapalenie płuc i konieczny jest antybiotyk.

Jak wyznał, gorączka minęła dopiero po dwóch tygodniach. W jaki sposób choroba ukształtowała jego stosunek do szczepień? Czy jest zwolennikiem obostrzeń dla niezaszczepionych?

Artur Barciś o obostrzeniach dla niezaszczepionych. Jest ich zwolennikiem czy przeciwnikiem?

Sam Artur Barciś, już po przejściu choroby, zaszczepił się. Dba o bezpieczeństwo i zachęca do tego innych. Jest zwolennikiem masowych szczepień przeciwko koronawirusowi.

Warunkiem koniecznym, żebyśmy opanowali pandemię koronawirusa, jest, aby większość społeczeństwa się zaszczepiła. Wtedy uzyskamy odporność stadną i wirus nie będzie tak groźny jak dotąd. Dlatego dla dobra wspólnego większość z nas powinna się zaszczepić. Z troski o siebie, o swoich bliskich i o innych. Jeśli ludzi nie można przekonać do tego, aby dla naszego wspólnego dobra się zaszczepili, to trzeba zastosować inne środki, które ich przekonają albo zmuszą do szczepień - powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Przy okazji uderzył w liderów ruchu antyszczepionkowego:

Przywódcy antyszczepionkowców, którzy kłamią, manipulują i zmyślają, zasługują na największe potępienie.

On sam zaznaczył, że jest zwolennikiem obostrzeń dla osób niezaszczepionych, ponieważ pozytywnie wpłyną one na zdrowie reszty społeczeństwa. Tak widzi życie antyszczepionkowców w dobie pandemii:

Ktoś, kto świadomie decyduje się nie szczepić, powinien się liczyć z tym, że do pewnych miejsc nie będzie mógł wejść. Te osoby świadomie rezygnują z pewnych możliwości. Najważniejsze jest bowiem nasze zdrowie, a nie czyjeś złe samopoczucie.

Nie tylko Barciś jest zwolennikiem wprowadzenia obostrzeń dla niezaszczepionych.

Inne gwiazdy o wprowadzeniu obostrzeń. Kto je popiera?

Wprowadzenie obostrzeń popiera też m.in. Krystyna Janda. W rozmowie z naszą reporterką powiedziała:

Tak jest we Włoszech. Ja wróciłam z Chorwacji, to tam nawet kelner nie poda karty jak się nie pokaże w telefonie tego paszportu. Widziałam w Austrii jak wyproszono rodzinę z dwojgiem małych dzieci o drugiej w nocy, bo nie mieli tych zaświadczeń. Tak jest wszędzie, tylko nie tutaj. Ja się zastanawiam czy w ogóle grać spektakle z aktorami, którzy nie są zaszczepieni. Niech oni tu w ogóle nie przychodzą. Ja jestem absolutnie za tym, żeby stworzyć obostrzenia. Ludzie, którzy nie są zaszczepieni nie powinni chodzić do pracy.

Stanowisko Jandy popiera m.in. znana restauratorka Magda Gessler. A wy co uważacie na ten temat? Czy powinno się wprowadzić tego typu obostrzenia?

Artur Barciś - premiera sztuki Porwanie
Artur Barciś - premiera sztuki Porwanie
Artur Barciś - Pogrzeb Jerzego Łapińskiego
Artur Barciś - Pogrzeb Jerzego Łapińskiego
Artur Barciś – premiera spektaklu Wspólnota mieszkaniowa
Artur Barciś – premiera spektaklu Wspólnota mieszkaniowa
Artur Barciś – Wigilia gwiazd w ATM 2018
Artur Barciś – Wigilia gwiazd w ATM 2018
Artur Barciś i jego rola w "Ranczo"
Artur Barciś i jego rola w "Ranczo"
Artur Barciś - Pogrzeb Zofii Czerwińskiej
Artur Barciś - Pogrzeb Zofii Czerwińskiej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także