NewsyWiadomo, czy Zenek Martyniuk wystąpi w murach uczelni. Polityk PiS rozwiał wątpliwości. Awantura za 3, 2, 1...

Wiadomo, czy Zenek Martyniuk wystąpi w murach uczelni. Polityk PiS rozwiał wątpliwości. Awantura za 3, 2, 1...

Zenek Martyniuk
Zenek Martyniuk

24.01.2023 15:20, aktual.: 24.01.2023 16:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zenek Martyniuk nie bez powodu jest określany mianem króla-disco polo. W 1989 roku założył zespół Akcent, który na stałe wszedł do mainstremu muzycznego. Jego popularność jeszcze bardziej wzrosła w ostatnich latach. Gdy PiS przejął władzę, disco-polo zaczęto coraz częściej puszczać w publicznych mediach, ku uciesze fanów tego gatunku.

Wczoraj informowaliśmy o koncercie Zenka, który zaplanowano na 20 lutego w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak doniosła Gazeta Wyborcza, przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała grupa muzyków filharmonii.

Aula UAM jest budynkiem Akademii Królewskiej, gdzie nawet w trakcie zaborów Polacy mogli studiować. To jest uniwersytet, sala, w której odbywa się jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, tu immatrykuluje się studentów, wręcza doktoraty, przyjmuje prezydentów i Güntera Grassa. Rola kulturotwórcza tego miejsca jest nie do opisania. Koncert disco polo w tym miejscu jest po prostu niedorzeczny — przekazał jeden z wielkopolskich muzyków.

Wątpliwości co do występu Zenka w tym miejscu, zgłosili również aktywiści Młodzieżowej Rady Miasta.

Stanowczo sprzeciwiamy się inicjatywie, na którą pozwalają władze uczelni. Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest miejscem o wysokim prestiżu, przeznaczonym do wydarzeń tzw. kultury wysokiej. Uważamy, że koncert p. Zenona Martyniuka, artysty wykonującego muzykę z gatunku disco polo, mógłby mocno zaszkodzić podniosłości tej przestrzeni — przekazano w jej oświadczeniu.

Zenek Martyniuk wystąpi w Auli UAM?

24 stycznia finalnie dowiedzieliśmy się, czy dojdzie do występu króla disco-polo w budynku UAM. Tę informację przekazał radny miejski z ramienia PiS, Michał Grześ.

To nic, że odbywają się tam różne koncerty muzyki rozrywkowej, ludowej i to lepszych i gorszych artystów. Disco polo jest granicą, której przekroczyć nie można. Według oponentów aula to miejsce święte. Czy rzeczywiście? Akademia Królewska, tak nazywała się instytucja, na potrzeby której aula powstała. Powiem łagodnie, że Akademia Królewska za czasów pruskich nie służyła do podkreślania polskości naszych ziem — poinformował swoich kolegów z Rady Miasta.

Radio Poznań, które zacytowało Grzesia, dodało w swoim tekście, że... w auli obradowało w czasie okupacji NSDAP, a potem, w PRL, spotykali się tam członkowie PZPR i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.

Niestety, sami organizatorzy koncertu jeszcze nie zabrali głosu w tej sprawie, więc nie wiemy, na jaki argument oficjalnie się powołano.

To wydarzenie zostało odwołane — lakonicznie podano na stronach, gdzie można nabyć bilety na to wydarzenie.

Jedno jest pewne: zwolennicy disco-polo zaleją sieć głosami niezadowolenia!

Co myślicie o takim zakończeniu sporu?

Internauci podzieleni ws. występu Zenka Martyniuk

Czytelnicy Jastrząb Post byli podzieleni wobec pomysłu zorganizowania występu disco-polowca w murach uczelni.

 • Taka aula to nie dla tego typu muzyki. Coś obowiązuje. To nie o gust chodzi tylko dobre wychowanie i poszanowanie miejsca.
 • Oczywiście w tym miejscu ani na scenach filharmonii czy opery ten koncert nie powinien się odbyć.
 • Zgadzam się z oponentami. Występy Pana Zenka w Auli UAM to co najmniej groteska. Nie wypowiadam się w kwestii opinii Pani rzecznik, bowiem komentarz jest zbędny – pisali przeciwnicy takiego rozwiązania.

Zwolennicy muzyki dance pisali z kolei:

 • Ja na ten występ się nie wybieram i nigdy na Disco Polo nie pójdę, ale nie będę nikomu tego zabraniał. Każdemu wolno kochać, to miłości wolne prawo…
 • Choć ta muzyka to nie moja bajka jednak na weselach nieźle wszyscy się bawią i nikt nie opuszcza sali w proteście. Trzeba obiektywnie stwierdzić… że żyjemy w demokracji także muzycznej i Zenek od ponad 30 lat robi swoje i szacunek dla niego. Uważam, że ta czy inna sala jest również dobrym miejscem dla i takiej muzyki. Nie bądźmy kołtunami.
 • W pełni zgadzam się ze stanowiskiem władz uczelni wyrażoną przez Panią Rzecznik. Znam Aulę jak nikt i koncerty komercyjne, które się tam odbywały i odbywają. Myślę, że pan Martyniuk nie jest gorszy od innych popkulturowych wykonawców. Aula UAM nie takie rzeczy widziała i trwa nadal. Wierzę, że publiczność pana Martyniuk a zachowa się godnie do miejsca i będzie się dobrze bawić jak na innych koncertach komercyjnych.

Jak widać, w Poznaniu raczej dominują nastroje charakterystyczne dla tej pierwszej grupy.

Zenek Martyniuk o swoich krytykach

W 2019 roku, w rozmowie z TVP Info, wokalista tak mówił o osobach, które go krytykują:

Staram się nie zwracać uwagi. Wiadomo, muzyka jak muzyka. Są różne gatunki muzyki, różni wykonawcy, jednym się podoba, drugim się nie podoba. Ja po prostu robię swoje, widać, że mam dużą rzeszę swoich fanów, którzy przychodzą na moje koncerty i bawią się. Może ci, co właśnie tak piszą i mówią, to zazdroszczą troszeczkę. Tak myślę.

Do najnowszego incydentu jeszcze nie zdążył się odnieść.

 • Zenek Martyniuk - jego zęby dawniej
 • Zenek Martyniuk - zęby
 • Zenek Martyniuk - sylwester TVP 2022
 • Zenek Martyniuk - sylwester 2022
 • Zenek Martyniuk - Konferencja Sylwester Marzeń z Dwójką 2022
 • Zenek Martyniuk - Konferencja Sylwester Marzeń z Dwójką 2022
 • Zenek Martyniuk - zęby
[1/7] Zenek Martyniuk - jego zęby dawniej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także