NewsyPrzyczyny nagłej śmierci królowej Elżbiety II ujawnione. Akt zgonu podany do publicznej wiadomości

Przyczyny nagłej śmierci królowej Elżbiety II ujawnione. Akt zgonu podany do publicznej wiadomości

Elżbieta II - przyczyny śmierci
Elżbieta II - przyczyny śmierci
Elwira Szczepańska

23.09.2022 22:40, aktual.: 23.09.2022 22:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Królowa Elżbieta II nie żyje. Zmarła 8 września w Balmoral w Szkocji. Jeszcze w lutym tego roku przekazała, że królem Wielkiej Brytanii po jej śmierci zostanie pierwszy w kolejce do tronu, jej najstarszy syn książę Karol. Poinformowała też wówczas, że jego żona, księżna Camilla, otrzyma tytuł królowej.

Karol III już przejął obowiązki. Monarchini została pochowana z wielkimi honorami i w obecności najbliższej rodziny i światowych przywódców 19 września. Tymczasem wielu ludzi się zastanawia, co było przyczyną śmierci monarchini. Dzięki obowiązującemu w Szkocji, gdzie zmarła w zamku Balmoral, akt zgonu został podany do wiadomości publicznej.

Co było przyczyną śmierci królowej Elżbiety II?

Choć z powodu podeszłego wieku Elżbiety II wiadomo było, że należy spodziewać się jej odejścia, to jednak jej zgon mocno wszystkich zaskoczył, zwłaszcza że zaledwie dwa dni wcześniej przyjmowała nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

8 września Pałac poinformował jednak, że stan królowej się pogorszył, a jej bliscy zmierzają do Balmoral, by ją pożegnać. Kilka godzin później królowa już nie żyła. W oświadczeniu nie podano szczegółów, ani tym bardziej przyczyn zgonu, tylko zaznaczono, że Elżbieta II odeszła w spokoju.

Pojawiły się spekulacje, między innymi lekarka w australijskiej telewizji mówiła, że najprawdopodobniej w grę wchodziła choroba serca lub udar, nie wykluczyła też zawału.

Okazuje się, że niebawem skończą się domysły i poznamy prawdziwą przyczynę śmierci monarchini. Elżbieta II zmarła w Szkocji, a tamtejsze prawo wymaga tego, by w ciągu siedmiu dni złożyć akt zgonu - mówi o tym ustawa o rejestracji urodzeń, zgonów i małżeństw z 1965 roku. Gdyby królowa zmarła w Anglii jej rodzina nie musiałaby ujawniać te informacji, bo przepisy są inne.

Rząd Szkocji zapowiedział jednak, że nie będzie domagał się aktu zgonu do czasu, gdy nie skończy się okres żałoby, która ma potrwać do 27 września.

królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini
królowa Elżbieta II - ostatni portret monarchini
Królowa Elżbieta II w odświeżonej fryzurze
Królowa Elżbieta II w odświeżonej fryzurze
Elżbieta II nie mogła powstrzymać łez
Elżbieta II nie mogła powstrzymać łez
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także