13 stycznia około godziny 20.00 doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został trzykrotnie dźgnięty nożem przez zamachowca – 27-letniego Stefana W. Według ustaleń Gazety Wyborcznej, sprawca miał ze sobą nóż o długości 15 centymetrów. Napastnik otwarcie przyznał, że jego atak na Adamowicza nie ma związku z działalnością WOŚP-u, a jest jedynie efektem jego osobistych porachunków z byłą partią rządzącą, którą niegdyś reprezentował prezydent jego miasta.
Około godziny 2.26 oficjalnie potwierdzono, że Paweł Adamowicz żyje. Prezydent przeszedł skomplikowaną operację, podczas której przetoczono aż 41 jednostek krwi:
Dziennikarze przed Centrum Klinicznym nagrodzili lekarza owacjami na stojąco.
https://www.facebook.com/rckikgdansk/posts/2240983492781742
Z oficjalnego komunikatu dowiedzieliśmy się również, że Paweł Adamowicz był reanimowany nie tylko na scenie – bezpośrednio po ataku nożownika, ale także w szpitalu.
Onet.pl ustalił, że w szpitalu przebywają prezydent Sopotu Jacek Karnowski, arcybiskup Sławoj Leszek Głodź, Bogdan Borusewicz i wiceprezydenci miasta Gdańsk.
Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnął całym krajem. Sprawę skomentowało wielu polityków, postaci związanych ze światem show-biznesu (tutaj), jak również dziennikarze najpoczytniejszych zagranicznych serwisów informacyjnych (sprawdź).