Pogrzeb Jerzego Urbana. W ostatniej drodze towarzyszyli mu politycy i gwiazdy. Aleksander Kwaśniewski wygłosił poruszające przemówienie

Pogrzeb Jerzego Urbana

Pogrzeb Jerzego Urbana

Pogrzeb Jerzego Urbana. W ostatnią drogę odprowadziły go prawdziwe tłumy. Wzruszające przemówienie w czasie ceremonii pożegnanej wygłosił były prezydent – Aleksander Kwaśniewski.

Jerzy Urban zmarł 3 października. Był on publicystą, politykiem i redaktorem naczelnym tygodnika NIE. W czasach PRL pełnił rolę rzecznika rządu. Był jednym z głównych autorów cenzury i propagandy państwowej. Od kwietnia do września 1989 pracował jako członek Rady Ministrów i Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Był bardzo wyrazistą osobowością, słynął z ciętych ripost i nie stronił od skandali.

Jako pierwszy informację o jego śmierci podał tygodnik, nad którym pracę zaczął już w latach 90. NIE odniosło sukces, o jakim nawet na początku nikt by nie pomyślał. Niestety gazecie przyszło przekazać bardzo trudne wieści.

Pod wpisem natychmiast pojawiło się mnóstwo kondolencji od internautów, ale także osób znanych z pierwszych stron gazet. Dzisiaj odbył się pogrzeb Jerzego Urbana. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy.

Pogrzeb Jerzego Urbana. Zdjęcia i relacja

Pogrzeb Jerzego Urbana odbył się 11 października. Ceremonia miała charakter świecki i rozpoczęła się w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Tam też złożono urnę z prochami. Wśród tłumu żałobników pojawili się między innymi: Adam Michnik, Katarzyna Grochola, Olga Lipińska i Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent RP w czasie pogrzebu wygłosił krótkie przemówienie, w którym wspominał publicystę:

Wobec generała Jaruzelskiego był niezwykle lojalny, to był jego bohater. Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Ten język, ten styl nie był jego stylem w życiu codziennym. Wydaje mi się, że ta forma, ta chęć prowokacji, była tarczą ochronną – mówił.

Aleksander Kwaśniewski mówił też do zgromadzonych w domu pogrzebowym o jego niezwykłym oddaniu i lojalności wobec przyjaciół:

Był człowiekiem lojalnym i szczodrym dla przyjaciół. Wiem, ilu osobom pomógł, zawsze robił to z przekonaniem i dyskrecją. (…) Urban stworzył funkcję rzecznika prasowego, a inni potem poszukiwali swojego Urbana – dodał.

W naszej galerii zobaczycie zdjęcia z pogrzebu Jerzego Urbana.


Pogrzeb Jerzego Urbana

Pogrzeb Jerzego Urbana

Aleksander Kwaśniewski - Pogrzeb Jerzego Urbana

Aleksander Kwaśniewski - Pogrzeb Jerzego Urbana

Adam Michnik - pogrzeb Jerzego Urbana

Adam Michnik - pogrzeb Jerzego Urbana

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×