Jerzy Urban nie żyje. Polityk i publicysta miał 89 lat

Jerzy Urban nie żyje

Jerzy Urban nie żyje

Jerzy Urban nie żyje. Polityk i publicysta miał 89 lat. W czasach PRL pełnił funkcję rzecznika rządu i był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w mediach. Przez dekady pracował jako redaktor naczelny tygodnika NIE.

Jerzy Urban nie żyje. Smutna wiadomość obiegła właśnie media. Informację jako pierwszy opublikował w social mediach tygodnik Nie, którego był redaktorem naczelnym. Dla portalu Onet.pl doniesienia te potwierdziła jego żona, Małgorzata Daniszewska.

Jak na razie przyczyny zgonu nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Kim był Jerzy Urban?

Jerzy Urban w czasach PRL był rzecznikiem rządu. Tę funkcję pełnił w latach 1981-1989. Był jednym z głównych autorów cenzury i propagandy państwowej. Od kwietnia do września 1989 pracował jako członek Rady Ministrów i Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. W latach 90. zaczął budować potęgę tygodnika NIE, w którym pełnił rolę redaktora naczelnego.

Zdecydowanie nie stronił od skandali, a z kontrowersyjnych publikacji wiele razy tłumaczył się przed sądem. Wytoczono mu proces między innymi za publikację zdjęć pornograficznych, czy obrazę Jana Pawła II.

Przez jakiś czas był członkiem SLD, ale z partii odszedł po aferze związanej z Lwem Rywinem. Wielokrotnie później uderzał w swoich partyjnych kolegów, czyli Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Pomimo kontrowersji, które wzbudzał, udało mu się sprawić, że tygodnik, który prowadził, cieszył się popularnością wśród Polaków. W szczytowym momencie notował sprzedaż na poziomie pół miliona egzemplarzy.

Jako dziennikarz zadebiutował już w latach 50. Pracował w takich magazynach jak: Nowa Wieś, Polityka, czy Po Prostu. W latach 1951–1954 studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, nauki jednak nie udało mu się ukończyć z dyplomem w dłoni.

W 2015 roku wzbudził spore kontrowesjie gdy pojawił się a programie Polsatu Skandaliści. Do studia przyszedł w przebraniu biskupa, a na antenie zapalił papierosa. Po emisji odcinka z jego udziałem do KRRiT wpłynęło mnóstwo skarg.

Jerzy Urban należał też do grona najbogatszych Polaków. W 2004 roku z majątkiem oszacowanym na 120 milionów złotych znalazł się na 98. miejscu w rankingu 100 najbogatszych Polaków wg Wprost.


Jerzy Urban

Jerzy Urban

Jerzy Urban

Jerzy Urban

Jerzy Urban

Jerzy Urban

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×