Nie żyje znany polski aktor. Mieczysław Grąbka zmarł tuż przed swoimi urodzinami

Nie żyje znany polski aktor. Mieczysław Grąbka zmarł tuż przed swoimi urodzinami

Mieczysław Grąbka nie żyje
Mieczysław Grąbka nie żyje
Źródło zdjęć: © Facebook
02.04.2024 09:39, aktualizacja: 02.04.2024 09:59

Niezwykle smutne wieści napłynęły z Krakowa. W Poniedziałek Wielkanocny poinformowano, że Mieczysław Grąbka nie żyje. Aktor zmarł w wieku 74 lat.

Mieczysław Grąbka dał się poznać szerszej publiczności w "Spotkaniach z Balladą" emitowanych przez TVP przez blisko trzy dekady, gdzie Grąbka wystąpił w kilku pierwszych edycjach. Przez lata związany był z Teatrem Starym w Krakowie, a także uczył młodych adeptów Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie był profesorem. Ten niezwykle charakterystyczny aktor wystąpił między innymi w filmie "Vinci" czy "Komornik". Za niecałe dwa tygodnie, 11. kwietnia obchodziłby 74. urodziny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mieczysław Grąbka nie żyje. Miał 74 lata

O śmierci aktora poinformowała Akademia Sztuk Teatralnych z Krakowa. To właśnie tam Grąbka spełniał się w roli wykładowcy, dzieląc się swoimi umiejętnościami ze studentami. Do samego końca grał w teatrze, z którym związany był od początku swojej kariery aktorskiej, czyli od blisko 50 lat.

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł wspaniały aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i kochany przez nas wszystkich pedagog naszej Uczelni - Profesor Mieczysław Grąbka. Odszedł wyjątkowy członek naszej wspólnoty akademickiej. Rodzinie i Najbliższym wyrazy szczerego współczucia składa Rektor i społeczność akademicka - czytam na mediach społecznościowych Akademii.

Krytyk Łukasz Maciejewski wspomina Mieczysława Grąbkę. "Kwintesencja charakterystyczności"

Informacja o śmierci Mieczysława Grąbki wstrząsnęła środowiskiem aktorskim. Na temat odejścia aktora postanowił wypowiedzieć się znany krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski. W swoich social mediach wspomina największe role artysty, ale też podkreśla, że był postacią niezwykle charakterystyczną i nietuzinkową, a krakowski teatr bez Grąbki nie będzie już taki jak wcześniej.

Grąbka – charakterystyczność. Kwintesencja charakterystyczności. W kinie, w teatrze, w telewizji. Warunki, fizyczność, głos. Jowialny, tubalny głos, nie pomylisz z nikim. Tacy aktorzy są ważni, są potrzebni, zwłaszcza kiedy, jak Grąbka, są to także aktorzy znakomici - napisał krytyk o zmarłym Grąbce.
Aktor Mieczysław Grąbka nie żyje
Aktor Mieczysław Grąbka nie żyje© KAPiF
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także