Wirtualna Polska

Polacy na Eurowizji – lata 90.: historyczny sukces Edyty Górniak, Anna Maria Jopek z nogą w gipsie i zmiana w zasadach po występie Sixteen

Polacy na Eurowizji – lata 90.: historyczny sukces Edyty Górniak, Anna Maria Jopek z nogą w gipsie i zmiana w zasadach po występie Sixteen

Polacy na Eurowizji lata 90

Kto reprezentował Polskę na Eurowizji w latach 90.?

Wirtualna Polska

Konkurs Piosenki Eurowizji od wielu lat budzi wiele emocji i kontrowersji. Choć Polacy zajmowali w nim różne wyniki, wielu debiutujących wykonawców osiągnęło w naszym kraju dużą popularność. Trudno przy tej okazji nie wspomnieć m.in. Edyty Górniak, Anny Marii Jopek, czy też Donatana & Cleo.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Eurowizja jest widowiskiem telewizyjnym z udziałem publiczności. Wykonawcy na żywo prezentują swoje utwory reprezentując tym samym poszczególne kraje Europy. Po występach, na wizji, następuje głosowanie, które zwieńczone jest wręczeniem statuetki zarówno dla wykonawcy, jak również dla autora zwycięskiej propozycji.

Konkurs Eurowizji organizowany jest nieprzerwanie od 1956 roku i jest najpopularniejszą i najdłużej transmitowaną europejską imprezą muzyczną w historii.

Z okazji zbliżającej się edycji (9-13 maja) przypominamy historię Polaków na Eurowizji. Na początek lata 90.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Eurowizja 1994: EDYTA GÓRNIAK – To nie ja!

Jak dotąd wokalistka Edyta Górniak, która była pierwszą w historii reprezentantką Polski na Eurowizji, zajęła w konkursie najwyższe 2. miejsce. Prawdopodobnie zostałaby nawet laureatką konkursu, gdyby nie to, że podczas próby generalnej artystka złamała regulamin i wykonała połowę utworu To nie ja w angielskiej wersji, co było wówczas zabronione. Trzy państwa ukarały za to Edytę Górniak nie przyznając jej w głosowaniu żadnego punktu. Przegrała z przedstawicielami Irlandii.

Do samego finału konkursu, występ Górniak był pod znakiem zapytania. Ostatecznie piosenkarka wystąpiła jako przedostatnia, zajmując w rankingu 2. miejsce z liczbą 166 punktów.

Czas jednak pokazał, że niekwestionowaną gwiazdą Eurowizji 1994 była właśnie nasza pierwsza reprezentantka. Jej anglojęzyczna wersja piosenki To Nie Ja (Once in a Lifetime) emitowana była w stacjach muzycznych na terenie wielu europejskich krajów. A sukces młodziutkiej Polki na Eurowizji zdecydowanie przybliżył ją do światowej kariery.

Zobacz: Edyta Górniak wspomina występ na Eurowizji 1994. Po 23 latach ujawniła nieznane dotąd fakty: „Strach i fatalny ból” 

Eurowizja 1995: Justyna Steczkowska – Sama

Rok po udanym debiucie Edyty Górniak, w 1995 roku w Dublinie, w biało-czerwonych barwach wystąpiła Justyna Steczkowska z utworem Sama, którym otwierała konkurs.

Wokalistka w konkursie zdobyła 15 punktów i zajęła wówczas 18 miejsce. Występ Steczkowskiej został okrzyknięty wielką porażką artystki. Warto wspomnieć, że w chórkach podczas Eurowizji towarzyszyła Justynie jej siostra – Magda Steczkowska.

Nieudane wykonanie nie miało jednak wpływu na jej wielką karierę. Po wydaniu albumu Dziewczyna Szamana stała się jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Do dzisiaj cieszy się olbrzymią sławą i jest uznawana za diwę polskiej estrady.

Zobacz: Z ostatniej chwili! Justyna Steczkowska i Maciej Myszkowski rozwodzą się?! „Po 17 latach postanowiliśmy, że…”

Eurowizja 1996: Kasia Kowalska – Chcę znać swój grzech

W 1996 roku Polskę na Eurowizji w Oslo reprezentowała Kasia KowalskaZa piosenkę Chcę znać swój grzech otrzymała 31 punktów plasując się tym samym na 15 miejscu w klasyfikacji.

Po występie w konkursie jej kolejne wydane albumy jedynie umocniły pozycję Kowalskiej na rynku muzycznym. Kasia Kowalska podbiła serca Polaków i do tej pory jest bardzo lubianą i cenioną artystką.

Do dzisiaj eurowizyjna piosenka Kasi uznawana jest przez fanów Eurowizji za jedną z najlepszych polskich propozycji.

Zobacz: Kasia Kowalska w różu? Tylko w takiej sytuacji jak ta! „Sobotni wieczór”

Eurowizja 1997: Anna Maria Jopek – Ale jestem

Anna Maria Jopek  wystąpiła na Eurowizji w 1997 roku z  folkowym utworem Ale jestem. Zdobyła wówczas 54 punkty i zajęła w konkursie 11. miejsce. Na scenie zaśpiewała z nogą w gipsie, który ukryła pod długą sukienką.

Artystka postawiła na oryginalne brzmienie. Dzięki tej piosence Jopek dała się poznać jako gwiazda wielkiego formatu. Jej niesamowita barwa głosu, a także nowatorskie i nietypowe koncepcje muzyczne zostały docenione zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Zobacz: Małżeństwo Anny Marii Jopek i Marcina Kydryńskiego to już przeszłość? „Podobno powiedziała mu, że…”

Eurowizja 1998: Sixteen – To takie proste

Kolejnym polskim reprezentantem na Eurowizji był zespół Sixteen z liderką Renatą Dąbkowską na czele. Grupa z utworem To takie proste, w finalnej klasyfikacji, zdobyła 19 punktów utrzymując się na 17. pozycji.

Po występie na Eurowizji w 1998 roku Renata Dąbkowska zaczęła karierę solową, jednak nie osiągnęła znaczącego sukcesu.

Po 1998 roku, w którym po raz pierwszy wprowadzono system głosowania audiotele, organizatorzy zdecydowali się na zmianę zapisu nazwy Holandii z „Holland” na „The Netherlands”. Pojawiły się zarzuty, że widzowie mylili propozycje holenderską z polską, co miało zaważyć na wyniku Sixteen.

Eurowizja 1999: Mieczysław Szcześniak – Przytul mnie mocno

Mietek Szcześniak  to niezwykle utalentowany artysta. W 1999 roku, w polskich barwach, reprezentował nasz kraj na Festiwalu Piosenki Eurowizji z utworem Przytul mnie mocno. W zamkniętych preselekcjach o wykonanie utworu na konkursie ubiegała się Natalia Kukulska.

Niestety, jego ballada w ogólnej klasyfikacji nie została doceniona. Piosenkarz zdobył 17 punktów zajmując 18. miejsce w rankingu. Kiepski wynik Szcześniaka uniemożliwił Polakom uczestnictwo naszego kraju w kolejnej edycji konkursu.


Edyta Górniak o Eurowizji 1994

Edyta Górniak o Eurowizji 1994

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Justyna Steczkowska, Eurowizja 1995

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Justyna Steczkowska, Eurowizja 1995

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Kasia Kowalska, Eurowizja 1996

Niezapomniane kreacje polskich gwiazd na Eurowizji: Kasia Kowalska, Eurowizja 1996

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×