Szukaj

Andrzej Duda pożegnał Papcio Chmiela. Takiego hołdu przed Pałacem nie oddano nikomu

Andrzej Duda, Papcio Chmiel

Andrzej Duda, Papcio Chmiel

Henryk Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, nie żyje. W środę w stolicy odbył się jego pogrzeb. Tylko najbliższa rodzina i przyjaciele towarzyszyli mu w ostatniej drodze. Pamięć o nim w wyjątkowy sposób uczcił Andrzej Duda. Takiego hołdu nie oddano nikomu.

Henryk Jerzy Chmielewski nie żyje. Kilka dni temu media obiegła informacja o śmierci znanego polskiego twórcy komiksów, autora przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Grafik odszedł w wieku 97 lat. Wydawnictwo Prószyński i S-ka poinformowało o wszystkim pod koniec stycznia. Na Facebooku zamieścili krótkie pożegnanie.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów.

Andrzej Duda pożegnał Papcia Chmiela

Śmierć Papcia Chmiela poruszyła niemal wszystkich Polaków, którym nieobce były przygody Tytusa, Romka i A’Tomka. Fani komiksu zamieszczali w sieci wzruszające wpisy. Wśród nich pojawiały się nazwiska znanych gwiazd. Kilka słów napisał także prezydent Andrzej Duda:

Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski – rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP.

Pogrzeb Henryka Chmielewskiego rozpoczął się w środę, 10 lutego, o godzinie 13.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Stamtąd ciało zmarłego zostało odprowadzone na Cmentarz Bródnowski. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy i odbyły się ze wszystkim honorami.

Tego samego dnia, tuż po zapadnięciu zmroku, na murach Pałacu Prezydenckiego wyświetlone zostało zdjęcie Chmielewskiego oraz napis:

Żegnaj Papciu!

Na oficjalnym profilu prezydenta Andrzeja Dudy na Instagramie, zamieszczono zdjęcie z krótkim podpisem, z którego dowiedzieliśmy się, iż rysownik został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Żegnamy dzisiaj człowieka niezwykłego. Gorącego patriotę, harcerza i żołnierza Rzeczypospolitej, uczestnika jednej z największych bitew o jej wolność. Ale przede wszystkim wybitnego artystę – napisał Prezydent o Henryku Jerzym Chmielewskim – Papciu Chmielu.

Słynny rysownik został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Prezydent Andrzej Duda pożegnał artystę z wielkim rozmachem. Poniekąd wcale nas to nie dziwi, ponieważ Papcio Chmiel jest autorem jednych z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa niemal wszystkich Polaków. Odeszła prawdziwa legenda.


prezydent_pl_147865057_839140710274017_847460378078593176_n fot. Niemiec/AKPA

fot. Niemiec/AKPA

Pogrzeb Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela

Pogrzeb Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×