Dotacje dla gwiazd na nowych zasadach. Kolejna afera o miliony wisi w powietrzu

Gwiazdy - dotacje

Gwiazdy - dotacje

Minister Kultury po wielkiej burzy w mediach na temat dofinansowania dla artystów, po raz kolejny przyjrzał się kwotom i zweryfikował stawki. Są spore zmiany.

W połowie listopada media obiegły wiadomości, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdało artystom 400 milionów złotych. Po pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury zgłosiło się ich ponad 2 tysiące, w tym muzycy, menadżerowie i instytucje kultury.

Zgodnie z rozporządzeniem, wsparcie finansowe jest przeznaczone na działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca, w tym polegającą na świadczeniu usług wspomagających tę działalność przez organizację zaplecza technicznego, na finansowanie lub refinansowanie wydatków ponoszonych w okresie od dnia 12 marca do dnia 31 grudnia 2020 r. – napisano wtedy na stronie ministerstwa.

Na liście beneficjentów nie zabrakło największych gwiazdy polskiej sceny. Sumy robiły piorunujące wrażenie. Posypała się krytyka, więc zadecydowani, że wypłaty zostaną wstrzymane do wyjaśnienia.

Minister Kultury właśnie podjął decyzję, jakie zmiany nastąpią w dofinansowaniu.

Dofinansowanie dla gwiazd. Nowe zasady. Co się zmieniło?

Przypomnijmy, że pierwszy komunikat wywołał ogromne echo. Kwoty, jakie padały, a jakie mieli dostać najwięksi artyści polskich scen, były astronomiczne. Na przykład Beata Kozidrak miała dostać 750 tys. zł, a jej mąż Andrzej Pietras, reprezentujący Bajm – 613,5 tys. Z kolei 520 tys. zł miał otrzymać Radosław Liszewski z zespołu Weekend. Rekordowa kwota miała z kolei wpłynąć na konto Golec uOrkiestra – 1 894 670 zł!

Po licznych oświadczeniach, komentarzach, minister zdecydował, że ponownie przyjrzy się sprawie. Właśnie podjął decyzję. Ministerstwo Kultury w swoim najnowszym komunikacie poinformowało, że aplikacja do Funduszu Wsparcia Kultury została zweryfikowana.

Podczas powtórnej weryfikacji aplikacji do Funduszu Wsparcia Kultury poddano analizie m.in. zgodność oświadczeń składanych przez beneficjentów z ich faktycznym profilem działalności – czytamy. – Dodatkowo, weryfikacja merytoryczna w niektórych przypadkach być może potwierdzi brak zasadności części przedstawionych przez wnioskodawcę kosztów. W takich sytuacjach kwoty dotacji mogą także ulec pomniejszeniu – dodaje resort kultury.

Tym razem nie padły konkretne kwoty. Co zostanie zweryfikowane? Najprawdopodobniej Ministerstwo Kultury weźmie pod lupę cele, na jakie miały być wydane pieniądze z Funduszu Wsparcia. Internauci już teraz spekulują, że kolejna afera wisi w powietrzu, a takie rozwiązanie sprawi, że i tak będzie ktoś niezadowolony z decyzji rządzących. Niewykluczone, że ponowna weryfikacja sprawi, że na konto poprzednich liderów rankingu wpłyną mniejsze kwoty, albo wręcz przeciwnie – jeszcze większe.

Czekamy na kolejne doniesienia w sprawie.


Beata Kozidrak

Beata Kozidrak

Sławomir Świerzyński - Sylwester z Dwójką 2019

Sławomir Świerzyński - Sylwester z Dwójką 2019

Golec uOrkiestra - Gwiazdy na koncercie Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski

Golec uOrkiestra - Gwiazdy na koncercie Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×