Szukaj

Od dziś nie wychodź z domu bez maseczki – zasłaniaj twarz tak jak gwiazdy. Tłumaczymy, na co zwrócić uwagę

Koronawirus w Polsce. Maseczki

Koronawirus w Polsce. Maseczki

Koronawirus w Polsce. Od dzisiaj wchodzi obowiązek zasłaniania twarzy. Do noszenia maseczek ochronnych już od dawna namawiają gwiazdy. Które? Gdzie trzeba nosić maseczki? Czy także dzieci mają taki obowiązek? Jak prawidłowo zakładać maseczkę? Sprawdziliśmy. 

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się błyskawicznie. Ministerstwo Zdrowia codziennie aktualizuje statystyki, podając, że liczba zakażonych wciąż rośnie. Szczepionka przeciwko COVID-19 nie została jeszcze opracowana, najskuteczniejszą formą ochrony wciąż jest izolacja.

Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Najszybszą i najprostszą formą ochrony będzie więc noszenie maseczek, które można kupić np. online. Co jeśli jednak dostawa nie dojdzie na czas? Wówczas można skorzystać z prostego sposobu, który zaproponowała Ewa Drzyzga.

Maseczki ochronne — które wybrać i gdzie kupić stacjonarnie?

Allegro i inne serwisy oferują szeroki wybór maseczek. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na miejsce produkcji i wysyłki. Te, które wysyłane są z Chin, chociaż będą miały niską cenę, z pewnością szybko nie przyjdą. W skrajnych przypadkach mogą dotrzeć do klienta nawet po 60 dniach.

Warto wybrać więc produkty od polskich przedsiębiorców, którzy kuszą czasem dostawy. Produkty dotrą do klienta od 24 do 48 godzin. Decydując się na dostawę do paczkomatu, można odebrać produkt w dogodnym terminie i bezdotykowo.

Maseczki można kupić też stacjonarnie i to bardzo tanio. Do swojej oferty wprowadziły je m.in. Biedronka, Poczta Polska, a także Żabka, która kusi korzystną ceną. Firma przekonuje, że będą sprzedawane bez zysku. Maseczki na zamówienie szyje także menadżerka gwiazd – Aldona Wleklak. Zaufali jej już, między innymi, Marcelina Zawadzka, Mikołaj i Sylwia z Love Island oraz Majka Jeżowska.

Jakie wybrać? Na rynku znajdują się bawełniane, te z filtrami HEPA, a także jednorazowe, chirurgiczne. Lekarze przestrzegają, że zarówno bawełniane jak i jednorazowe stanowią ochronę tak długo, jak są suche – jeżeli w czasie oddychania staną się wilgotne, wtedy niestety nie chronią już skutecznie przed zarażeniem. Dlatego jednorazowe i bawełniane są skuteczne przez około 30 minut, potem należy je wymienić.

Zobacz: Od czwartku obowiązek zasłaniania twarzy. Sprawdzamy, jak zamówić maski ochronne przez internet. Ile kosztują?

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Maseczka ochronna — jakie warunki powinna spełniać?

Idealna maseczka powinna mieć certyfikat, który potwierdza jej skuteczność i autentyczność. Funkcje maseczek standaryzowane są w całej Europie. Jednym z najważniejszych elementów każdej maseczki jest filtr wychwytujący zanieczyszczenia, które klasyfikuje się według oznaczenia FFP. Najmocniejszą ochronę stanowi FFP3, najsłabszą FFP1, który odradzany jest jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa.

Co grozi za brak maseczki? Jakie kary przewidziano?

Obowiązek zasłaniania twarzy obowiązuje od dzisiaj. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Dotyczy wszystkich, którzy znajdują się w urzędach, sklepach, zakładach pracy, a także na ulicach, czy w transporcie publicznym. Chociaż na ten moment nie można wchodzić do lasów, przepisy obejmują także te tereny.

Maseczkę trzeba będzie jednak zdjąć, gdy poprosi nas o to policja. Co jednak jeśli do tego się nie dostosujemy? Przewidziano wysokie mandaty sięgające do 500 zł. Kara może być jednak znacznie bardziej dotkliwa. Jeśli funkcjonariusz skieruje wniosek o ukaranie do inspektora sanitarnego, ten będzie mógł nałożyć grzywnę od 5 do 30 tysięcy złotych.

Czy w samochodzie trzeba nosić maseczki i czy dzieci też muszą je nosić?

Twarz trzeba będzie zakrywać w transporcie publicznym, a więc w tramwajach, autokarach, pociągach. Okazuje się, że trzeba będzie to robić także w samochodach prywatnych, jeśli poruszają się nim osoby na co dzień niemieszkające razem. Przemieszczając się w pojedynkę, nie trzeba będzie zasłaniać twarzy. Gdy jednak będziemy poruszać się rowerem, maseczka będzie niezbędna.

COVID-19 jest niebezpieczny nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Najmłodsza ofiara koronawirusa na świecie miała zaledwie sześć tygodni, wychodząc z domu z nieletnimi, warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Chociaż wskazane jest, by dzieci zasłaniały twarz, z tego obowiązku są zwolnione dzieci poniżej 4. roku życia, a także osoby mające problem z oddychaniem.

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Zanim nałożymy maseczkę, trzeba zdezynfekować dłonie, myjąc je mydłem i wodą przez około 30 sekund lub używając do tego środka na bazie alkoholu. Następnie należy się upewnić, że nie jest uszkodzona. Zakładając ją, trzeba trzymać jednocześnie za obie gumki. Gdy ją nałożymy, trzeba się upewnić, czy dobrze przylega do twarzy, w tym do grzbietu nosa. Powinna szczelnie zasłaniać usta, podbródek i nos. Gdy będziemy ją zdejmować, także należy trzymać gumki. Po całej czynności konieczna jest dezynfekcja rąk.

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Koronawirus w Polsce. Obowiązek noszenia maseczek

Gwiazdy noszą maseczki. Kto zasłania twarz?

Chociaż obowiązek zasłaniana twarzy wchodzi dopiero od dziś, gwiazdy już od dawna dbają o swoje bezpieczeństwo, sięgając po maseczki. W ostatnim czasie wybrali je m.in. Filip Chajzer, Marcelina Zawadzka, Małgorzata Ohme, Dorota Szelągowska, Paulina Sykut, Anna i Robert Lewandowscy, Katarzyna Cichopek, Marcin Hakiel, Dagmara Kaźmierska, Marcin Bosak, Kuba Wojewódzki, Rafał Maserak, Tomasz Kammel, Sylwia Nowak, Maciej Dowbor, Ewa Minge.

Warto więc wziąć z nich przykład i zasłaniać twarz, gdy jest to konieczne.


Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel w maseczkach i okularach

Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel w maseczkach i okularach

Anna I Robert Lewandowscy

Anna I Robert Lewandowscy w maseczkach

Dagmara Kaźmierska z maseczką na twarzy

Dagmara Kaźmierska z maseczką na twarzy

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×