Marta Kaczyńska nie pojawiła się podczas obchodów 11. rocznicy smoleńskiej. Inaczej uczciła pamięć rodziców

Marta Kaczyńska

Marta Kaczyńska

10 kwietnia 2010 roku wydarzyła się katastrofa, która na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. Prezydencki Tupolew rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką. Dzisiaj uroczyście obchodzono 11. rocznicę tragicznego wydarzenia. Jednak u boku Jarosława Kaczyńskiego tym razem zabrakło Marty Kaczyńskiej.

To już 11 lat odkąd media obiegły wiadomości, że prezydencki Tupolew nie dotarł bezpiecznie na miejsce przeznaczenia. Samolot z głową państwa i innymi pasażerami o 8.41 runął i rozbił się nieopodal lotniska w Smoleńsku.

W katastrofie, która wstrząsnęła Polską 10 kwietnia 2010 roku, oprócz Lecha i Marii Kaczyńskich zginęli m.in., przedstawiciele Parlamentu, sił zbrojnych, bliscy osób zamordowanych przez NKWD w Katyniu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski.

Zobacz: Odważny wpis Racewicz na chwilę przed rocznicą smoleńską: „Zostawcie Tupolewa”. Emocje dały o sobie znać

Od tamtych wydarzeń minęła już ponad dekada, a ciągle budzą one ogromne emocje. Wszystko za sprawą ciągnącego się latami śledztwa i wielu teorii spiskowych wokół tragedii. Niezależnie od wszystkiego, wszyscy są zgodni, że doszło do ogromnego nieszczęścia.

Zobacz także: Żal, ból i smutek. Dzieci ofiar katastrofy smoleńskiej w miażdżącym serce wywiadzie. Od tragedii minęło 10 lat

Marta Kaczyńska nie pojawiła się u boku Jarosława Kaczyńskiego na obchodach rocznicy w Warszawie

Marta Kaczyńska, 10 kwietnia 2010 roku, przeżyła tragedię. Gdy Polska straciła Prezydenta RP, Pierwszą Damę i ponad 90 innych zasłużonych osób, ona pożegnała swoich rodziców. Gdy dowiedziała się o tragedii, początkowo nie mogła uwierzyć, że to spotyka jej rodzinę:

Wybierając numery jak automat, wciąż wierzyłam, że przeżyli. (…). Nagle zamknął się pewien rozdział życia – pisała w książce Moi Rodzice.

Co roku 10 kwietnia Marta Kaczyńska jeździła z całą rodziną na Wawel, by uczcić pamięć pary prezydenckiej. Jak w tym uczciła 11. rocznicę tragedii?

W całym kraju trwają obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rozpoczęła je msza o godzinie 8:00. Po niej zebrani udali się na plac Piłsudskiego złożyć kwiaty pod pomnikami. Premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyli wieńce, oraz zapalili znicze na grobach ofiar tragedii na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Z kolei prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar na Wawelu. U boku Jarosława Kaczyńskiego nie było Marty Kaczyńskiej. Minione lata zawsze pojawiała się na Wawelu, przy grobie rodziców. Zabierała ze sobą swoją rodzinę.

Ubiegły rok i szalejąca pandemia spowodowały, że uroczystości były bardzo okrojone. Córka Kaczyńskich opublikowała wówczas na swoim profilu zdjęcie rodziców, czym wzruszyła internautów.

Posted by Marta Kaczyńska on Friday, April 10, 2020

Jak uczciła 11. rocznicę? Tego nie wiadomo. Natomiast na jej profilu na Instagramie pojawiło się krótkie wideo, na którym widzimy spokojne morze. Nie ma żadnego podpisu, komentarza. Być może to jej hołd dla mamy i taty w ten smutny dzień? Cała rodzina była związana z Bałtykiem, nad którym żyła przez lata.


Maria i Lech Kaczyńscy

Maria i Lech Kaczyńscy

Marta Kaczyńska i Jarosław Kaczyński - Miesięcznica pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu w dniu urodzin Jaroslawa Kaczyńskiego

Marta Kaczyńska i Jarosław Kaczyński - Miesięcznica pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu w dniu urodzin Jaroslawa Kaczyńskiego

Marta Kaczyńska, Piotr Zieliński

Marta Kaczyńska, Piotr Zieliński

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×