Katarzyna Dowbor walczy z chorobą. Mimo to nie stosuje się do wszystkich zaleceń lekarzy. Powód? „Moja twarz wyglądała bardzo źle”

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor od lat zmaga się z chorobą. Zapracowana gwiazda nie ma jednak czasu, by stosować się do wszystkich zaleceń doktorów.

Katarzyna Dowbor, to znana dziennikarka i prezenterka. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Napisana przez nią praca magisterska miała oryginalny tytuł pt. Czynniki wpływające na prostytucję nieletnich. Już na uczelni zainteresowała się dziennikarstwem. Współpracowała z uniwersyteckim radiem i tamtejszym czasopismem. Jeszcze na początku lat 80. rozpoczęła pracę w Radiowej Trójce. Później przyszedł czas na pracę w Telewizji Polskiej. Pracowała w niej do 2013 roku. Wkrótce przeszła do prywatnego Polsatu.

Na głównym kanale Polsatu prowadzi popularny program Nasz nowy dom. W każdym odcinku odwiedza dom lub mieszkanie polskiej rodziny. Na miejscu decyduje o tym, czy pomóc lokatorom w przeprowadzeniu remontu. Dowbor pomaga najbardziej potrzebującym i najbardziej pokrzywdzonym przez los rodzinom. Ta rola przyniosła jej wielką popularność.

Dowbor, choć z reguły jest przyjmowana przez Polaków w przyjazny sposób, czasem pada ofiarą hejtu, o czym przekonała się kilka miesięcy temu. Zaatakowała ją wtedy sąsiadka domu, w którym ekipa Dowbor prowadziła prace remontowe.

Pani wybiegła z mieszkania i mówi do mnie: „Pani Kasiu, co pani robi?”. Ja odpowiadam, że remontujemy dom, a ona: „Ale komu, tej…”. Popatrzyłam na nią i mówię do niej, że tak nie można. „Jest pani wierząca?” – zapytałam. To odparła, że tak. Powiedziałam jej: „I tam pan Bóg wszystkiego słucha i nie będzie pani wybaczone” – Dowbor relacjonowała w rozmowie z Pomponikiem.

Zmagania z agresją wirtualnych sceptyków nie są jedynym problemem prezenterki. Gwiazda zmaga się też z problemami natury zdrowotnej. Co jej dolega?

Choroba Katarzyny Dowbor. Dlaczego nie stosuje się do zaleceń?

Katarzyna Dowbor od wielu lat mierzy się z chorobą Gravesa-Basedowa. Trzy lata temu przeszła operację usunięcia tarczycy.  Zabieg sprawił, że do końca życia musi ona mocno dbać o zdrowie.

Biorę mniejszą dawkę leku podstawowego, organizm powoli się do tego przyzwyczaja. Jeżeli jest szansa na lepsze życie, to warto się leczyć. (…)  Ponieważ do końca życia muszę brać lek, który zastępuje tarczycę, chodzę do lekarza raz na dwa, trzy miesiące na kontrolę. Na razie mam dobre wyniki badań – powiedziała przed laty tabloidowi „Fakt”.

Teraz opowiedziała jeszcze więcej o kulisach operacji w rozmowie z Plejadą. Jak wyznała, zabieg miał pomóc w ograniczeniu skutków choroby. Dowbor mierzyła się m.in. z wytrzeszczem oka.

Potem był taki etap, że musiałam brać sterydy, po których moja twarz wyglądała bardzo źle, robiła się duża, księżycowa. Na szczęście, mieliśmy wtedy przerwę w zdjęciach – wyznała.

Dowbor, z uwagi na natłok obowiązków służbowych, musi łączyć swoją pracę z przerwami na leczenie:

Nie tylko z chorobami, ale też z badaniami i zabiegami czekam do końca nagrań danego sezonu. Potem zawsze mamy trzy tygodnie przerwy, więc mam czas, żeby nadrobić zaległości – dodała.

Dodała, że doskonale wie o tym, iż powinna trochę zwolnić szaleńcze tempo swojego życia. Nie może tego jednak zrobić. Wszystko przez jej… ADHD:

Ciągle mi to powtarzają (żeby zwolniła ze zobowiązaniami – aut.). Ale przy moim lekkim ADHD to jest trudne. Rzadko wyjeżdżam na urlopy, bo jak już mam przerwę od zdjęć, to wolę spędzić ten czas w domu, w którym na co dzień rzadko bywam, a który uwielbiam. Jednak po dwóch dniach już zaczynam planować wymianę tapety w jednym z pokoi lub cyklinowanie podłogi – zakończyła.

Jak widać, Dowbor mierzy się nie tylko z chorobą Gravesa-Basedowa, ale też z czymś na kształt pracoholizmu! Podziwiamy taką aktywność w jej wieku.

Czym jest przywołana już choroba? Jest to jedno ze schorzeń autoimmunologicznych. Pojawia się w nim nadczynność tarczycy. Dotychczas nie znaleziono jeszcze przyczyny występowania tej choroby. W przebiegu występowania choroby występują objawy podobne do tych, które pojawiają się w przypadku innych rodzajów schorzeń związanych z nadczynnością tarczycy, w tym wytrzeszcz, obrzęk przedgoleniowy, akropachia tarczycowa. W leczeniu choroby wyróżnia się techniki farmakologiczne, operacyjne, fizjoterapeutyczne i leczenie przy zastosowaniu jodu promieniotwórczego.


Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor i jej nowy ogród

Nowy ogród Katarzyny Dowbor

Katarzyna Dowbor - Gwiazdy promują jesienną ramówkę Polsatu

Katarzyna Dowbor - Gwiazdy promują jesienną ramówkę Polsatu

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×