Głucha Iwona Cichosz została mamą. Czy jej syn słyszy? Wpisem poruszyła fanów

Iwona Cichosz

Iwona Cichosz

Iwona Cichosz niedawno została mamą. Czy jej syn, Antoni, podobnie jak rodzice jest głuchy? Aktorka w nowym wpisie na Instagramie rozwiała wszelkie wątpliwości.

Iwona Cichosz w zeszłym roku stanęła na ślubnym kobiercu. Aktorka i Truls S. Yggeseth wzięli ślub 7 września 2019 roku, w dniu, w którym wypadała trzecia rocznica ich poznania. Małżeństwo to jednak niejedyna rewolucja w życiu zakochanych. Na początku roku ogłosili, że ich rodzina wkrótce się powiększy.

Cichosz od tego momentu nie ukrywała ciążowych krągłości. Co jakiś czas pokazywała zdjęcia, na których widać rosnący brzuszek. W lipcu ogłosiła, że to koniec oczekiwania. Finalistka Tańca z gwiazdami urodziła synka, którym pochwaliła się na Instagramie. Opublikowała pierwsze zdjęcie z dzieckiem, zdradziła, że wraz z mężem wybrali dla niego imię Antoni:

Nasze wszystko. Nasz piękny, najdroższy synek przyszedł na świat 17 lipca o 13:36 – Antoni.

Iwona Cichosz: syn. Czy Antoni jest głuchoniemy?

Iwona i Truls są głusi. Czy chłopczyk odziedziczył tę cechę po rodzicach? Aktorka w nowym poście na Instagramie zabrała głos w tej sprawie. Napisała, że już od momentu porodu dostawała mnóstwo pytań. By rozwiać wszelkie wątpliwości, poinformowała o diagnozie wystawionej przez lekarzy:

Antoś słyszy. Taką odpowiedź dostaliśmy od lekarzy jak badali jego słuch i póki co to faktycznie reaguje na dźwięki, na to co do niego mówimy itd.

Iwona Cichosz uważa jednak, że to, iż dziecko słyszy, nie jest dla niej najważniejsze:

Tylko błagam Was, nie piszcie mi wiadomości typu „Oh, to cudownie, że słyszy”, „Dobrze, że nie odziedziczył po Was głuchoty” itd itd… Dlatego, że dla nas naprawdę nie ma znaczenia, czy słyszy czy nie, bo nie jest to dla nas najważniejsze (wiem, niektórych może szokować nasze nastawienie). Synek i tak nauczy się języka migowego od nas (to jest podstawa, by nawiązać z nim więź), a poprawną mowę nauczy się od rodziny po stronie męża, w przedszkolu, otoczenia itd.

Gwiazda w dalszej części wpisu zaznaczyła, że spotykała się z nieprzyjemnymi komentarzami. Dodała, że głuchota nie jest chorobą:

 Głuchota nie jest chorobą, tylko wadą. Taką jak wada wzroku, czy wada postawy. Będąc głuchym można naprawdę robić wszystko. Tylko uprzedzenia, bariery, stereotypy blokują rozwój czy normalne życie we wszystkim, nie dotyczy to głuchych, ale wszystkich.

View this post on Instagram

Kochani, Dzisiejszym postem chcę odpowiedzieć na milion pytań od Was, które dostałam po porodzie i wciąż dostaję 🙏🏻 Antoś słyszy 💙 Taką odpowiedź dostaliśmy od lekarzy jak badali jego słuch i póki co to faktycznie reaguje na dźwięki, na to co do niego mówimy itd. Tylko błagam Was, nie piszcie mi wiadomości typu „Oh, to cudownie, że słyszy”, „Dobrze, że nie odziedziczył po Was głuchoty” itd itd… Dlatego, że dla nas naprawdę nie ma znaczenia, czy słyszy czy nie, bo nie jest to dla nas najważniejsze (wiem, niektórych może szokować nasze nastawienie). Synek i tak nauczy się języka migowego od nas (to jest podstawa, by nawiązać z nim więź), a poprawną mowę nauczy się od rodziny po stronie męża, w przedszkolu, otoczenia itd. 💛 Zapamiętajcie, że z badań wynika, że na 90% rodziców głuchych rodzi się dziecko słyszące. I serio, nie oceniajcie rodziców głuchych, ani nie mówcie nam zdania typu „Współczuję dziecku, bo pewnie będzie głuche jak Wy”, „Jak możecie rodzić dziecko wiedząc, że może odziedziczyć gen głuchoty od Was? To krzywdzące dla niego!”, „Ja bym nie rodziła dziecko, wiedząc, że jest szansa, że będzie głuche!” Itd. Serio, takie wiadomości/komentarze dostawałam od ludzi. Jest to bardzo przykre dla nas. Głuchota nie jest chorobą, tylko wadą. Taką jak wada wzroku, czy wada postawy. Będąc głuchym można naprawdę robić wszystko. Tylko uprzedzenia, bariery, stereotypy blokują rozwój czy normalne życie we wszystkim, nie dotyczy to głuchych, ale wszystkich 🙏🏻 —— Przepiękne zdjęcie autorstwa @klaudiakoldras_ 💛 —— #ourlittlefamily #iwonaandtruls #yggesethfamily #ourson #antoni #babyshooting #babyshoot #deafworld #deafbarriers #stereotypes #deaf #deafawareness #deafculture #kulturagłuchych #gluchyswiat #coda

A post shared by Iwona Cichosz-Yggeseth (@iwonacichosz) on

Internauci nie pozostawiają wpisu bez reakcji. W komentarzach piszą, że chłopczyk ma cudownych rodziców, a ich zachowanie jest godne naśladowania.


Iwona Cichosz: czy jej syn, Antoni jest głuchoniemy?

Iwona Cichosz: czy jej syn, Antoni jest głuchoniemy?

Iwona Cichosz urodziła synka

Iwona Cichosz urodziła synka

Iwona Cichosz jest w ciąży

Iwona Cichosz jest w ciąży

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×