Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania! Rewolucyjna zmiana. Gdyby wprowadzono ją wcześniej, Polska odnotowałaby lepsze wyniki

Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania

Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania

Eurowizja wprowadza zmiany w głosowaniu. Co czeka nas w najbliższej edycji konkursu, który odbędzie się już w maju w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii? To dopiero rewolucja.

Eurowizja organizowana jest od 1956 roku. Tylko raz organizatorzy (Europejska Unia Nadawców) anulowali konkurs – miało to miejsce w 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Przez kolejne dekady zmieniały się zasady show. Ze względu na coraz większe zainteresowanie i rosnącą liczbę uczestników, w 2004 roku wprowadzono półfinały. Od tego czasu zmieniał się kilkakrotnie sposób głosowania. W ostatnich latach o ostatecznym wyniku decydowali wspólnie widzowie i jurorzy.

Zasady były bardzo proste. Do każdego półfinału do finału awansowało po 10 państw, które otrzymały najwięcej punktów po zsumowaniu głosów publiczności i ekspertów. Taki system spowodował, że często do najważniejszej części widowiska nie kwalifikowali się reprezentanci krajów, którzy cieszyli się szczególnym uznaniem wśród widzów.

W trakcie Eurowizji dochodziło także do manipulacji punktami. W tym roku wybuchł potężny skandal o wzajemnym wspieraniu się kilku państw. W niechlubnej grupie znalazła się Polska, której producenci zarzucili współpracę m.in. z San Marino, Gruzją, Azerbejdżanem, Rumunią i Czarnogórą. TVP przekonywała jednak, że wszystko przebiegało zgodnie z planem:

Telewizja Polska kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne. Głosowali oni wyłącznie wg swoich odczuć oraz własnego uznania, nie biorąc pod uwagę jakiegokolwiek algorytmu, nawet algorytmu EBU – brzmiał oficjalny komunikat.

Europejska Unia Nadawców, by uniknąć takich sytuacji, podjęła decyzję o zmianie systemu głosowania. Od przyszłego roku na Eurowizji obowiązywać będą nowe zasady. Jakie?

Eurowizja 2023. Nowe zasady głosowania. Co się zmieni?

W Liverpoolu, gdzie odbędzie się najbliższa edycja Eurowizji, o tym, które państwa awansują do finału zdecydują tylko widzowie. Organizatorzy postanowili odebrać jurorom prawo głosu, co już teraz ucieszyło spore grono sympatyków konkursu. Punkty komisji będą się liczyły tylko w przypadku awarii systemu audiotele. Co więcej, wpływ na ostateczny rezultat w każdej części programu będą mieli nie tylko widzowie z państw uczestniczących w show (tak było dotychczas), ale też z innych terytoriów.

Martin Österdahl, dyrektor wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, powiedział o zmianach w oficjalnym komunikacie:

W 2023 roku tylko widzowie Konkursu Piosenki Eurowizji zdecydują, które kraje dostaną się do Wielkiego Finału, a odzwierciedlając globalny wpływ wydarzenia, każdy oglądający program, niezależnie od miejsca zamieszkania na świecie, będzie mógł oddać swój głos na swoje ulubione piosenki.

[…] Obserwatorzy z pozostałych części świata będą mogli głosować za pośrednictwem bezpiecznej platformy internetowej przy użyciu karty kredytowej ze swojego kraju, a ich głosy, po zsumowaniu, zostaną zamienione na punkty, które będą miały taką samą wagę jak jeden z uczestniczących krajów w zarówno półfinałów, jak i wielkiego finału.

Widzowie we wszystkich uczestniczących krajach nadal będą mogli głosować SMS-em, telefonicznie lub za pośrednictwem aplikacji Konkursu Piosenki Eurowizji. Głosowanie poprzez platformę online z dowolnego miejsca na świecie od lat obowiązuje na Eurowizji Junior, ale z tą różnicą, że jest ono bezpłatne. Wkrótce ma zostać opublikowana pełna lista państw, z których będzie można głosować w trakcie show. Prawdopodobnie zabraknie na niej Białorusi i Rosji.

Komplet punktów z głosowania online w półfinałach i finale będzie taki sam, jak z każdego kraju: 1-8, 10 i 12 punktów. Wpłynie to na podział głosów w Wielkim Finale. Każdy kraj odda zarówno punkty od jury i telewidzów. Jednak dodatkowe głosy z Reszty Świata sprawią, że widownia będzie miała ok. 50,6% wpływu na wybór zwycięzcy, a nie dokładnie 50% jak do tej pory. Sposób prezentowania wyników w Wielkim Finale pozostaje bez zmian – uściśla serwis eurowizja.org.

Gdyby podobne zasady głosowania na Eurowizji w półfinałach obowiązywały w poprzednich latach, to Polska w 2019 roku znalazłaby się w wielkim finale. Eurowizja.org przypomina, że zespół TULIA z piosenką Pali się otrzymał wystarczająco dużo punktów od widzów, by znaleźć się w ścisłej dziesiątce najlepszych. Punkty od jurorów zaniżyły noty grupy, która ostatecznie zajęła 11. miejsce, a od awansu dzielił ją zaledwie 1 punkt.

Eurowizja 2023: Kto z Polski?

TVP już kilka tygodni temu potwierdziła udział w Eurowizji 2023. Reprezentant Polski zostanie wybrany podczas publicznych krajowych eliminacji w lutym, w którym wystąpi dziesięciu finalistów wybranych przez powołaną na tę okazję komisję. Wśród zainteresowanych udziałem w preselekcjach są m.in. Maja HyżyDominik DudekDaria Marx.


Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Eurowizja 2021. Holandia dostała zero punktów

Eurowizja 2021. Holandia dostała zero punktów

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×