Lider zespołu Łzy ośmieszył się zgłoszeniem do Eurowizji. Nie uwierzycie, co zaproponował. „Ignorancka postawa”

Adam Konkol z zespołu Łzy zaliczył wpadkę? Utwór zgłoszony przez niego na Eurowizję 2022 budzi spore kontrowersje, już na starcie łamiąc regulamin. W sieci nie pozostawiono na nim suchej nitki.

Zespół rockowy Łzy powstał w 1996 roku. W jego skład wchodzili m.in. Adam Konkol Ania Wyszkoni. Kapela wylansowała absolutne przeboje, takie jak: Agnieszka już dawno…, Narcyz się nazywam, Oczy szeroko zamknięte, Jestem jaka jestem, Puste słowa, Gdybyś był, Anka, ot tak, Niebieska sukienka, Opowiem wam jej historię, Julia, tak mam na imię.

W ostatnich latach zespół mocno ograniczył działalność. W 2010 roku jego szeregi opuściła Wyszkoni. W ostatnich dniach doszło z kolei do… podzielenia Łez na dwa odrębne zespoły. Na początku listopada żona Adama Konkola, Angela Konkol, przekazała oświadczenie, w którym ogłosiła, że jej mąż wyrzucił z zespołu dotychczasowych muzyków i wymienił jego skład na nowy.

Adam Konkol wyrzucił wszystkich członków zespołu po tym jak dowiedział się, że za jego plecami chcieli ukraść mu nazwę zespołu Łzy, który założył w wieku 17 lat – przekazała.

Pozostali członkowie Łez odrzucili oskarżenia Konkola. Wydali oni własne oświadczenie. Przedstawili w nim swoją wersję wydarzeń, w której napisali:

Szanowni Państwo, z niedowierzaniem przyjęliśmy oświadczenie Adama Konkola, które całe praktycznie opiera się na nieprawdzie. Ciężko nam się odnieść do irracjonalnych zarzutów, w tym m.in. kradzieży. W pierwszym rzędzie oświadczamy, że Adam Konkol sam zrezygnował z uczestnictwa w zespole Łzy, na co posiadamy stosowną dokumentację.

Jednocześnie zapowiedzieli kontynuowanie działalności i wydali nowy utwór. Nowa piosenka wyszła też spod szyldu „rozłamowych” Łez. Kapela z Konkolem na czele wydała kolejną wersję utworu…  Agnieszka już dawno… Piosenka została wykonana przez nowych członków zespołu. Singiel otrzymał tytuł Agnieszka 2.0 Była mroźna zima.

Po 25 latach postanowiłem napisać dalszą część „historii miłości” Agnieszki. Co takiego wydarzyło się zimą, że Agnieszka, która tak bardzo zakochała się latem w chłopaku, nagle przestała go kochać? Dlaczego pomimo wszystko, po roku chciała wrócić na wakacje, w miejsce gdzie się poznali rok wcześniej? No i jak miał na imię chłopak Agnieszki? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w piosence Agnieszka 2.0 Była mroźna zima – Konkol napisał w oficjalnym opisie piosenki w serwisie YouTube.

To jednak nie wszystko. Konkol, oprócz wznowienia działalności Łez, podjął też inną decyzję. Dla wielu internautów była ona absolutnym zaskoczeniem!

Eurowizja 2022. Adam Konkol ośmieszył się zgłoszeniem do konkursu

Portal Eurowizja.org podał, że zespół Łzy zgłosił utwór Agnieszka 2.0 do konkursu Eurowizji, który odbędzie się we Włoszech w maju 2022 roku. Dziennikarze serwisu zwrócili uwagę na brak wystarczającej wiedzy na temat zasad konkursu, z którego Konkol i jego propozycja mogą zostać zdyskwalifikowani.

Piosenka Agnieszka 2.0 bazuje na melodii starego utworu Agnieszka, a według przepisów obowiązujących artystów startujących w konkursie Eurowizji, melodia (jak i cały utwór) nie może mieć swojej premiery przed 1 września roku poprzedzającego najbliższą edycję wydarzenia, czyli w tym przypadku przed 1 września 2021 roku.

Jak się okazuje, za namową internautów formacja wysłała piosenkę Agnieszka 2.0 do TVP celem wzięcia udziału w selekcjach do Eurowizji 2022 w Turynie. To nie pierwszy raz, gdy starają się o wyjazd na Eurowizję. W 2004 roku Łzy zajęły drugie miejsce w Krajowych Eliminacjach z utworem Julia, Tak Na Imię Mam, przegrywając jedynie z grupą Blue Cafe. Tym razem motywacją dla zespołu do udziału w konkursie jest ogromny potencjał kompozycji Agnieszka 2.0 (…). Zgłoszenie może być jednak nieco problematyczne, gdyż warstwa muzyczna nowego utworu jest niemal identyczna co ta w utworze Agnieszka z 2001 roku. Tym samym piosenka może zostać uznana za niezgodną z regulaminem Konkursu Piosenki Eurowizji.

Właśnie z tego powodu niektórzy uznali, że Konkol zaliczył ogromną wpadkę. Sytuację opisał np. portal Dziennik Eurowizyjny. Jego redaktor nie zostawił suchej nitki na muzyku.

Plany Adama Konkola co do Eurowizji pokazują jak niewielką wiedzę ma ten muzyk na temat Konkursu Piosenki Eurowizji i jak ważna jest dla niego jakakolwiek promocja i rozgłos, nawet jeśli wiąże się to z kompromitacją i okazaniem ignoranckiej postawy wobec najważniejszego muzycznego wydarzenia w Europie – napisał dziennikarz wspominanego portalu.

Głos w sprawie zabrał Adam Konkol, który przekonuje, że jego odświeżony utwór sprzed 20 lat jednak wpisuje się w regulamin Eurowizji:

Jeśli chodzi o to, czy piosenka spełnia regulamin Eurowizji, to powiem, że nie my o tym decydujemy i każdą decyzję przyjęlibyśmy z pokorą. Chociaż mało kto wie, że oprócz zupełnie innego tekstu, w „Agnieszce 2.0” została też lekko zmieniona linia melodyczna oraz całkowicie zmienione akordy. Podobieństwo wynika głównie z tego, że zależało mi na zachowaniu emocji z „Agnieszki”, która napisałem 20 lat temu – powiedział Plejadzie.

Jak oceniacie zachowanie Łez? Czy decyzja w sprawie Eurowizji rzeczywiście była chybiona? Przypomnijmy, że zespół o występ na Eurowizji walczył w 2004 roku. Z piosenką Julia, tak na imię mam zajął 2. miejsce w preselekcjach, ustępując tylko zespołowi Blue Café.

Co ciekawe, Agnieszka 2.0 przyjęła się bardzo dobrze. Teledysk do utworu ma już blisko milion wyświetleń w serwisie YouTube. Odświeżony hit sprzed lat możecie odsłuchać pod poniższym linkiem.

Termin zgłoszeń do polskich eliminacji do Eurowizji 2022 upływa 20 listopada. Reprezentanta Polski i piosenkę poznamy najpóźniej 2 stycznia.


Adam Konkol

Adam Konkol

Adam Konkol. Foto z Instagrama

Adam Konkol. Foto z Instagrama

Adam Konkol z żoną

Adam Konkol z żoną

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×