Szukaj
NAJPOPULARNIEJSZE
Mamy to! Pierwsze wspólne zdjęcia Martyny Wojciechowskiej i Przemysława Kossakowskiego! Przepiękna para już się nie ukrywa!
Mamy to! Pierwsze wspólne zdjęcia Martyny Wojciechowskiej i Przemysława Kossakowskiego! Przepiękna para już się nie ukrywa!

Mamy to! Pierwsze wspólne zdjęcia Martyny Wojciechowskiej i Przemysława Kossakowskiego! Przepiękna...

Mamy to! Pierwsze wspólne zdjęcia Martyny Wojciechowskiej i...

To nie jest żart. Agnieszka Chylińska zrobiła sobie wielki tatuaż na głowie! Nie da się go nie zauważyć
To nie jest żart. Agnieszka Chylińska zrobiła sobie wielki tatuaż na głowie! Nie da się go nie zauważyć

To nie jest żart. Agnieszka Chylińska zrobiła sobie wielki tatuaż na...

To nie jest żart. Agnieszka Chylińska zrobiła sobie...

Wszyscy patrzyli tylko na Meghan. Na ślubie kuzynki Harry’ego to księżna Sussex była w centrum uwagi! To zasługa jej obłędnej kreacji
Wszyscy patrzyli tylko na Meghan. Na ślubie kuzynki Harry’ego to księżna Sussex była w centrum uwagi! To zasługa jej obłędnej kreacji

Wszyscy patrzyli tylko na Meghan. Na ślubie kuzynki Harry’ego to księżna...

Wszyscy patrzyli tylko na Meghan. Na ślubie kuzynki...

Dziś poniedziałek, 18.06.2018

38 lat temu zginęła Anna Jantar. Jej ostatnie pożegnanie z Natalią Kukulską było wyjątkowo dramatyczne

Anna Jantar śmierć rocznica


Anna Jantar zginęła w katastrofie samolotowej

Mija 38 lat od tragicznego wypadku, w którym zginęła jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej piosenki! 14 marca 1980 roku samolot IL-62 “Mikołaj Kopernik” runął na ziemię. Na miejscu zginęło 10 członków załogi i 77 pasażerów – a wśród ich Anna Jantar.

Anna Jantar – pianistka z Poznania

Urodzona w Poznaniu w 1950 roku Anna Szmeterling – bo tak naprawdę nazywała się Jantar – skończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Jako 17-latka wzięła udział w Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Konkurs wygrała wtedy Maryla Rodowicz, ale Anna dostała wyróżnienie.

Dwa lata później została wokalistką zespołu Waganci, którego założycielem i klawiszowcem był Jarosław Kukulski – przyszły mąż Anny. Trzy lata później zespół przestał istnieć, ale zaczęła się solowa kariera Anny Kukulskiej – a właściwie Anny Jantar.

W dniu swojej śmierci, Anna Jantar wracała z Nowego Jorku do męża i córeczki. 4-letnia Natalia czekała na mamę razem z babcią na lotnisku. Minutę przed planowanym lądowaniem załoga samolotu, którym leciała Jantar, zgłosiła awarię podwozia.

Chwilę później wybuch silnik nr 2, a jego odłamki uszkodziły silnik nr 1. Ił-62 zaczął opadać na ziemię. Kapitan Paweł Lipowczan zdołał jeszcze wyprowadzić maszynę tak, by nie uderzyła w budynek zakładu poprawczego dla nieletnich

Katastrofa z Anną Jantar na pokładzie

Samolot rozbił się zaledwie kilkaset metrów od lotniska Okęcie, uderzając z prędkością 350 km na godzinę w zamarźniętą fosę Fortu Warszawa. W momencie katastrofy część pasażerów spała. Ale nie Jantar. Ona była już przygotowana do lądowania.

Odwracam się i widzę, jak się później okazało, ciało Anny Jantar. Ma na sobie rude futerko – już była przygotowana do lądowania. Rude futerko, takie krótkie, bo ono nie leżało na ziemi, ono było tak do połowy jej. Te charakterystyczne rude włosy, ale twarz nimi zakryta – wspominał po latach Jerzy Dziewulski, jeden z policjantów, którzy na miejscu katastrofy znaleźli się niecałą minutę po wypadku.

W 2013 roku Krzysztof Krawczyk zdradził w rozmowie z Super Expressem, że Anna Jantar miała wracać ze swojego amerykańskiego tournée do Polski innym samolotem:

Wiem, że z tych Stanów chciała szybko wracać. Podobno z kimś zamieniła się biletami, żeby prędzej być w domu – mówił Krawczyk.

Pojawiły się pogłoski, że gwiazda pospiesznie wracała do domu, by ratować swoje nadwyrężone długą rozłąką małżeństwo. Potwornie też tęskniła za córeczką. Nie była na 4-tych urodzinach Natalii, ale wiozła dla niej mnóstwo prezentów. A przy sobie, w torebce, miała zdjęcie z córką. 

Jantar poleciała do Ameryki między innymi po to, by zarobić pieniądze na operację oczu Natalii. Nie chciała rozstawać się córką na tak długo. Jej ostatnie pożegnanie z Natalią było wyjątkowo dramatyczne. Dziewczynka nie chciała wypuścić matki:

Mała krzyczała: „Mamusi, nie jedź. Nie jedź!”.

Po jej śmierci Halina Frąckowiak  – z którą Jantar znała się od czasów liceum – nagrała piosenkę Anna już tu nie mieszka. Utwór, do którego tekst napisał Janusz Kondratowicz, a muzykę skomponował Jarosław Kukulski, momentalnie stał się wielkim przebojem. Od 1984 roku podczas festiwalu w Opolu wręczana jest nagroda imienia Jantar.

W momencie śmierci Anna Jantar miała zaledwie 30 lat.

Po 30 latach na jaw wyszły nowe fakty związane ze śmiercią Anny Jantar. Dramatyczne wyznania świadka

Były policjant ujawnił drastyczne kulisy tragicznej śmierci Anny Jantar. Co na to Natalia Kukulska?

Ostatnie święta Natalii Kukulskiej z mamą. Smutna historia wyszła na jaw

Czy uważasz, że Natalia Kukulska jest podobna do swojej matki – Anny Jantar?Komentarzy: 0


Dodaj komentarz
×