40 lat temu zginęła Anna Jantar. Ostatnie pożegnanie gwiazdy z Natalią Kukulską było wyjątkowo trudne

Anna Jantar – 40 rocznica tragicznej śmierci

Anna Jantar – 40 rocznica tragicznej śmierci

Anna Jantar zginęła w jednej z największych katastrof polskiego lotnictwa. W 40. rocznicę śmierci legendarnej piosenkarki przypominamy, co dokładnie wydarzyło się 14 marca 1980 roku.

14 marca minęło 40 lat od tragicznego wypadku, w którym zginęła jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej piosenki! 14 marca 1980 roku samolot IL-62 “Mikołaj Kopernik” runął na ziemię. Na miejscu zginęło 10 członków załogi i 77 pasażerów – a wśród ich Anna Jantar.

Anna Jantar – pianistka z Poznania

Urodzona w Poznaniu w 1950 roku Anna Szmeterling – bo tak naprawdę nazywała się Jantar – skończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Jako 17-latka wzięła udział w Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Konkurs wygrała wtedy Maryla Rodowicz, ale Anna dostała wyróżnienie.

Dwa lata później została wokalistką zespołuWaganci, którego założycielem i klawiszowcem był Jarosław Kukulski – przyszły mąż Anny. Trzy lata później zespół przestał istnieć, ale zaczęła się solowa kariera Anny Kukulskiej – a właściwie Anny Jantar.

Katastrofa samolotu z Anną Jantar na pokładzie

W dniu swojej śmierci, Anna Jantar wracała z Nowego Jorku do męża i córeczki. 4-letnia Natalia czekała na mamę razem z babcią na lotnisku. Minutę przed planowanym lądowaniem załoga samolotu, którym leciała Jantar, zgłosiła awarię podwozia.

Chwilę później wybuch silnik nr 2, a jego odłamki uszkodziły silnik nr 1. Ił-62 zaczął opadać na ziemię. Kapitan Paweł Lipowczan zdołał jeszcze wyprowadzić maszynę tak, by nie uderzyła w budynek zakładu poprawczego dla nieletnich. 

14.03.1980 – Katastrofa samolotu Il-62 Polskich Linii Lotniczych LOT, w której zginęła Anna Jantar

Samolot rozbił się zaledwie kilkaset metrów od lotniska Okęcie, uderzając z prędkością 350 km na godzinę w zamarźniętą fosę Fortu Warszawa. W momencie katastrofy część pasażerów spała. Ale nie Jantar. Ona była już przygotowana do lądowania.

Odwracam się i widzę, jak się później okazało, ciało Anny Jantar. Ma na sobie rude futerko – już była przygotowana do lądowania. Rude futerko, takie krótkie, bo ono nie leżało na ziemi, ono było tak do połowy jej. Te charakterystyczne rude włosy, ale twarz nimi zakryta – wspominał po latach Jerzy Dziewulski, jeden z policjantów, którzy na miejscu katastrofy znaleźli się niecałą minutę po wypadku.

W 2013 roku Krzysztof Krawczyk zdradził w rozmowie z Super Expressem, że Anna Jantar miała wracać ze swojego amerykańskiego tournée do Polski innym samolotem:

Wiem, że z tych Stanów chciała szybko wracać. Podobno z kimś zamieniła się biletami, żeby prędzej być w domu – mówił Krawczyk.

Pojawiły się pogłoski, że gwiazda pospiesznie wracała do domu, by ratować swoje nadwyrężone długą rozłąką małżeństwo. Potwornie też tęskniła za córeczką. Nie była na 4-tych urodzinach Natalii, ale wiozła dla niej mnóstwo prezentów. A przy sobie, w torebce, miała zdjęcie z córką. 

Anna Jantar: ostatnie pożegnane z Natalią Kukulską

Jantar poleciała do Ameryki między innymi po to, by zarobić pieniądze na operację oczu Natalii. Nie chciała rozstawać się córką na tak długo. Jej ostatnie pożegnanie z Natalią było wyjątkowo dramatyczne. Dziewczynka nie chciała wypuścić matki:

Mała krzyczała: „Mamusi, nie jedź. Nie jedź!”.

Po jej śmierci Halina Frąckowiak  – z którą Jantar znała się od czasów liceum – nagrała piosenkęAnna już tu nie mieszka. Utwór, do którego tekst napisał Janusz Kondratowicz, a muzykę skomponował Jarosław Kukulski, momentalnie stał się wielkim przebojem. Od 1984 roku podczas festiwalu w Opolu wręczana jest nagroda imienia Jantar.

W momencie śmierci Anna Jantar miała zaledwie 30 lat.

40 rocznica śmierci Anny Jantar

Śmierć Anny Jantar do dziś budzi wiele emocji wśród Polaków. Odeszła piękna, zdolna, uwielbiana przez publiczność artystka, o której pamięć jest zawsze żywa. Nie tylko dzięki jej wielkim przebojom, takim jak Tyle słońca w całym mieście czy Nic nie może wiecznie trwać, ale przede wszystkim za sprawą córki, Natalii Kukulskiej, która nie pozwala o niej zapomnieć.

Gwiazda uczciła 40. rocznicę tragicznej śmierci swojej mamy w szczególny sposób. Jeszcze w lutym do sprzedaży trafił magazyn Zwierciało z Anną Jantar na okładce. Materiał poświęcony pamięci artystki zilustrowano archiwalnymi zdjęciami. Nie zabrakło też wspominkowych opowieści Natalii.

40 lat po śmierci być atrakcją z pierwszych stron gazet. Zdobić swoim wizerunkiem okładkę… Wywoływać emocje muzyką, głosem, osobowością i historią. Ten typ tak ma. Moja mama Anna Jantar na okładce najnowszego numeru Zwierciadła. Dziękuję za pamięć – napisała wzruszona Natalia Kukulska na Instagramie.

Kilka dni później Natalia poinformowała fanów o nagraniu programu poświęconego w całości Annie Jantar. Nie zdradziła jednak, kiedy i gdzie zobaczymy tę wyjątkową pamiątkę.

Córka tragicznie zmarłej artystki zapowiedziała również mszę w intencji matki, którą w ostatniej chwili odwołała ze względu na epidemię koronawirusa. O szczegółach napisała w sieci:

Ze względu na bezpieczeństwo, kierując się zdrowym rozsądkiem, Msza jest odwołana. Postaram się cały pomysł przenieść na czerwiec, w którym będziemy świętować 70 rocznicę urodzin mojej mamy. Jednak tego dnia spotkam się z Wami inaczej.

Natalia zapowiedziała również masę materiałów wspominkowych w telewizji, prasie i internecie.

View this post on Instagram

14 marca miała odbyć się Msza św. w parafii św. Marii Magdaleny na warszawskim Wawrzyszewie, którą miał poprowadzić ksiądz profesor Andrzej Witko a koncelebrować mieli zaprzyjaźnieni księża a zarazem wielbiciele mamy. Dziś chciałam to ogłosić oficjalnie, bo choć uroczystości mają charakter prywatny, pomyślałam, że fani mojej mamy chętnie oddadzą wspólny hołd Annie Jantar. Ze względu na bezpieczeństwo, kierując się zdrowym rozsądkiem, Msza jest odwołana. Postaram się cały pomysł przenieść na czerwiec, w którym będziemy świętować 70 rocznicę urodzin mojej mamy. Jednak tego dnia spotkam się z Wami inaczej. Podzielę się wspomnieniami o mamie w Pytaniu na Śniadanie (godz. 10:20) a potem w programie Lajk! Mateusza Szymkowiaka (godz. 19.30)! Niedawno udzieliłam też kilku osobistych wywiadów, w których opowiadam o mamie – m.in. do Viva.pl i Onetu. Ich publikacja zapewne wkrótce. Zresztą nie o wszystkich artykułach, programach i audycjach wiem… bądźcie czujni. Więcej informacji znajdziecie na mojej stronie www.nataliakukulska.pl oraz na stronie www.annajantar.pl. ????

A post shared by Natalia Kukulska (@natalia.kukulska) on


Anna Jantar - na co zmarła?

Anna Jantar

Anna Jantar – rocznica śmierci (zdj. annajantar.pl)

Anna Jantar – rocznica śmierci (zdj. annajantar.pl)

Anna Jantar miałaby dziś 66 lat

Anna Jantar miałaby dziś 66 lat

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×