Matylda Damięcka wsławiła się komentowaniem w sieci bieżących wydarzeń społecznych i politycznych za pomocą humorystycznych grafik. Nie pozostała obojętna na panujące od kilku dni wyjątkowe upały, które doskwierają milionom Polaków. Za pomocą jednego rysunku podsumowała wysokie temperatury w całym kraju.
Paulina Sykut-Jeżyna o fali upałów w Polsce
Matylda Damięcka komentuje upały w Polsce. Nowe grafiki to hit!
Matylda Damięcka narysowała słońce, które "przechrzciła" na "złońce", które miało wściec się na Polaków "za te oberwaną zakrętkę". Tymi słowami nawiązała do agresywnej reakcji wielu rodaków, którzy od wielu miesięcy pieklą się na produkowanie butelek z przytwierdzonymi zakrętkami (co według unijnej dyrektywy ma przyczynić się do redukcji zanieczyszczenia środowiska plastikiem). Damięcka pod najnowszym rysunkiem napisała też, co może sobie myśleć słońce/złońce. Napisała:
Lubię dźwięk skwierczących ludzi o poranku.
Matylda Damięcka tymi słowami nawiązała oczywiście do kultowego tekstu Billa Kilgore’a (Robert Duvall) z filmu Francisa Forda Coppoli "Czas apokalipsy", który powiedział: "Uwielbiam zapach napalmu o poranku".
Matylda Damięcka w komentarzach podzieliła się jeszcze kilkoma grafikami ze słońcem w roli głównej. W jednej z nich nawiązała do niedawno wprowadzonego systemu kaucyjnego na butelki, który także nie pozostał obojętny Polakom.
Grafiki Matyldy Damięckiej w krótkim czasie zebrały ponad 10 tys. reakcji i wywołały setki komentarzy. "No teraz złońce to dopiero przegina", "Grillowanie ludzi. W końcu się doigraliśmy", "Wiedziałam, że temu słońcu to nie można ufać", "Słoneczko trochę przegina...", "Nie narzekać! Lato jest, za chwilę będzie zima" – napisali internauci pod rysunkami graficzki.