Gwiazdy na premierze spektaklu „Znieważeni”: Racewicz, Kuligowska, Mrozowski, Lewandowski

Gwiazdy na spektaklu Znieważeni

Gwiazdy na spektaklu Znieważeni

Joanna Racewicz, Marta Kuligowska, Andrzej Morozowski... Gwiazdy na premierze spektaklu Znieważeni. Zdjęcia.

28 stycznia na Scenie 61 Teatru Ateneum odbyła się premiera Znieważonych Sándora Máraiego. Monodram powstał z inicjatywy dwóch aktorów sceny, na której został wystawiony. Autorem scenicznej adaptacji słynnej powieści węgierskiego pisarza jest Przemysław Bluszcz. W roli głównej natomiast występuje Dariusz Wnuk.

Na wydarzeniu nie zabrakło gwiazd. Kto się pojawił?

Gwiazdy na monodramie Znieważeni. Kto się pojawił?

Premierowe przedstawienie Znieważonych w Teatrze Ateneum przyszli obejrzeć m.in.: Joanna Racewicz, Marta Kuligowska, Andrzej Morozowski, Konrad Piasecki, Dominika Wielowiejska, Marek Lewandowski, Olga Sarzyńska, Tomasz Kozłowicz.

Uwagę przykuła roześmiana Joanna Racewicz, która niedawno miała wypadek w drodze na premierę swojej książki Sypiając z prezesem. Wygląda na to, że już otrząsnęła się z przykrego przeżycia.

Zdjęcia w naszej galerii.

O czym jest spektakl Znieważeni?

Znieważonych Marai napisał w 1947 roku jako czwartą część cyklu Dzieło Garrenów. Główny bohater – Peter Garren, to pisarz, emigrant i  humanista. Historia, opowiadana z jego perspektywy, dzieje się w Paryżu lat 30. Słysząc w radio przemówienie Hitlera, mężczyzna odbiera je jako zniewagę wobec całej kultury europejskiej. Márai opisuje salony i ulice stolicy Francji tamtych lat, przemiany w polityce i obyczajowości. Jego utwór nie traci na aktualności.

Pytamy kim dzisiaj jesteśmy my Europejczycy? Dlaczego pomimo kataklizmu II wojny światowej ludzkość powtarza te same błędy? Czy musiało dojść do tragedii wojny w byłej Jugosławii i tysięcy ofiar w Ukrainie? Z jakich powodów autorytaryzm przeżywa we współczesnym świecie swój renesans? Powieść Sándora Márai, która powstała 70 lat temu prowokuje do próby sformułowania odpowiedzi na te i inne pytania. Czym jest kultura? Jak wielka polityka kształtowała narody i nadawała znaczenie i wpływy? Marai jako pisarz nie miał wątpliwości, że obowiązkiem ludzi kultury jest dbałość o wolność słowa, niezależność myślenia i stawianie najboleśniejszych tez. Márai przestrzega i wzywa do opamiętania i odpowiedzialności – powiedział Przemysław Bluszcz, reżyser spektaklu.

Warto wybrać się do teatru.


Joanna Racewicz - premiera spektaklu Znieważeni

Joanna Racewicz - premiera spektaklu Znieważeni

Marta Kuligowska - premiera spektaklu Znieważeni

Marta Kuligowska - premiera spektaklu Znieważeni

Andrzej Mrozowski - premiera spektaklu Znieważeni

Andrzej Mrozowski - premiera spektaklu Znieważeni

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×