Matka Tomasza Komendy otworzyła się przed Agatą Kuleszą. Gwiazda wspomina poruszające spotkanie

Agata Kulesza, Tomasz Komenda z matką

Agata Kulesza, Tomasz Komenda z matką

Agata Kulesza dostała Orła za rolę Teresy Klemańskiej w filmie 25 lat niewinności. Aktorka kapitalnie zagrała matkę niewinnie skazanego Tomasza Komendy. Tylko nam opowiedziała o spotkaniu ze swoją bohaterką.

Historia Tomasza Komendy, który został niesłusznie oskarżony o gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty K., a w konsekwencji skazany na 25 lat pozbawienia wolności, wywołała trzęsienie w mediach. W 2016 roku wznowiono śledztwo w głośnej sprawie z lat 90., w którego trakcie wyszło na jaw, że w toku postępowania dopuszczono się wielu zaniedbań, a wszelkie dowody wskazują za to, że Komenda bezpodstawnie został uznany za winnego. Sąd Okręgowy w Opolu wyliczył utracone przez Komendę lata życia na 12 milionów złotych zadośćuczynienia i 811 533 złotych odszkodowania.

Nic dziwnego, że w krótkim czasie po wyjściu Tomasza na wolność zdecydowano się nakręcić film, pokazujący, jak okrutnie wyglądało życie Komendy za kratkami. Przez ponad 18 lat wspierała go matka. Teresa Klemańska wiernie trwała u boku syna, co doskonale odzwierciedliła wcielająca się w jej postać Agata Kulesza w nagrodzonej siedmioma Orłami produkcji 25 lat niewinności.

Agata Kulesza o spotkaniu z matką Tomasza Komendy

W rozmowie z Jastrząb Post laureatka nagrody dla Najlepszej aktorki za rolę Klemańskiej podzieliła się wspomnieniami ze spotkania z panią Teresą:

Miałam przyjemność się z nią spotkać. Początkowo powiedziałam Jankowi Holubkowi, że może to jest niepotrzebne. Przeczytałam jej książki, wywiady z nią i pomyślałam, że może nie. Ale później, gdy spojrzałam w oczy Tomka i Teresy, to zrozumiałam, że ten ładunek emocjonalny jest bardzo, bardzo duży. Dziękuję Teresie, że opowiedziała mi parę rzeczy, które były intymne w tym przeżywaniu i w takiej samotności w jakiej się znalazła, w tej sytuacji i z czym walczyła. Jestem pełna podziwu dla niej.

❗️Kiedy sąd skazał go na więzienie, matka nie przestała wierzyć, że prawda w końcu zwycięży. Na sprawiedliwość musiała…

Posted by 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy on Monday, August 10, 2020

Co było dla niej najtrudniejsze w przygotowaniu się do roli matki niewinnie skazanego syna?

Niezrozumienie tego, co się stało. To było najtrudniejsze. Człowiek wchodzi w tę historię i myśli, jak to w ogóle się stało. Jak to było możliwie, że to w ogóle się wydarzyło. I to jest straszne.

Jak czuła się pani Teresa przez te wszystkie lata?

Wyobraźmy sobie, że z domu wychodzi 18-latek, a wraca 42 latek. Niewyobrażalne.

Kulesza trzyma kciuki za Komendę i jego nowe życie:

Uważam, że teraz ma prawo do swojego życia, swojej intymności, mam nadzieję, że to mu się udaje. Trzymam za niego kciuki i za całą rodzinę, żeby mieli już tylko piękne chwile.

W podobnym tonie wypowiedziała się Maja Ostaszewska:

Całkowicie. Bardzo ją też szanuje.

Cała rozmowa z Agatą Kuleszą poniżej.

 


Tomasz Komenda z matką

Tomasz Komenda z matką

Teresa Klemańska - matka Tomasza Komendy

Teresa Klemańska - matka Tomasza Komendy

Agata Kulesza zdobyła Orła

Agata Kulesza zdobyła Orła

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×