ImprezyTłum gwiazd na premierze filmu "Boże ciało" – polskiego kandydata do Oscara: Roma Gąsiorowska, Anna Kalczyńska, Edyta Pazura

Tłum gwiazd na premierze filmu "Boże ciało" – polskiego kandydata do Oscara: Roma Gąsiorowska, Anna Kalczyńska, Edyta Pazura

Boże ciało, premiera filmu
Boże ciało, premiera filmu
Rafał Matuszczak

08.10.2019 20:43, aktual.: 09.10.2019 02:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

11 października do kin w całym kraju wejdzie nowa produkcja Jana Komasy. Film Boże ciało jeszcze przed premierą doczekał się wielu nagród, między innymi aż 9 Złotych Lwów, w tym za najlepszą reżyserię, scenariusz i drugoplanową rolę kobiecą. Dzieło zostało wystawione jako polska kandydat do Oscara 2020 w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Już teraz można śmiało stwierdzić, że szykuje się kinowy hit 2019 roku.

Boże ciało – gwiazdy na premierze filmu. Kto się pojawił?

Na trzy dni przed oficjalną premierą, zorganizowano uroczysty pokaz z udziałem obsady, dziennikarzy i gości specjalnych. Tradycyjnie na czerwonym dywanie, tuż przed rozpoczęciem seansu, do zdjęć pozowała plejada gwiazd i celebrytów. Niemal każdy chciał obejrzeć dzieło, które powaliło na kolana środowisko artystyczne, krytyków oraz uczestników 44. festiwalu filmowego w Gdyni, a w lutym być może sięgnie po nagrodę amerykańskiej Akademii.

Boże ciało obejrzeli między innymi: Cezary Pazura, Edyta Pazura, Roma Gąsiorowska, Maciej Musiałowski, Barbara Kurzaj, Aleksandra Konieczna, Helena Norowicz, Karolina Gorczyca, Borys Szyc, Ilona Wrońska, Robert Janowski, Robert Kupisz, Łukasz Garlicki, Anna Kalczyńska, Jankes, Paulina Koziejowska, Hanna Bakuła, Jerzy Zelnik, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Ewa Błaszczyk i wielu innych.

Borys Szyc i Justyna Jeger-Nagłowska – premiera filmu Boże ciało
Borys Szyc i Justyna Jeger-Nagłowska – premiera filmu Boże ciało

Zdjęcia z czerwonego dywanu znajdziecie w galerii.

Boże ciało polskim kandydatem do Oscara 2020

Boże ciało Jana Komasy zostało zgłoszone jako polski kandydat do Oscara 2020. W tym roku o nominację w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (niegdyś Najlepszy film nieanglojęzyczny) ubiega się aż 93 produkcje, czyli o sześć więcej niż rok temu. Już teraz wiadomo, że zapowiada się zażarta konkurencja. W rywalizacji o względy jury Boże Ciało ma poważnych rywali, takich jak: hiszpański Ból i blask Pedro Almodóvara czy koreański Parasite Joon-ho Bonga, który został laureatem Złotej Palmy w Cannes. Sporo w nominacjach mogą namieszać również: Malowany ptak Václava Marhoula na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego oraz brytyjski O chłopcu, który ujarzmił wiatr Chiwetela Ejiofora. Po raz pierwszy filmy zgłosiły takie kraje jak Ghana, Nigeria i Uzbekistan.

Jan Komasa na premierze filmu Boże ciało
Jan Komasa na premierze filmu Boże ciało

O czym jest film Boże ciało?

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw... – czytamy na stronie Filmweb.pl.

 • Katarzyna Wajda – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Maciej Musiałowski – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Paulina Koziejowska – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Jankes – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Ewa Błaszczyk – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Edyta Pazura i Cezary Pazura – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Robert Janowski, Monika Janowska – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Hanna Bakuła – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Łukasz Garlicki – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Anna Kalczyńska – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Jan Komasa – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Barbara Kurzaj – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Robert Kupisz – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Roma Gąsiorowska – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Jerzy Zelnik – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Maja Komorowska – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Anna Lucińska – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Borys Szyc i Justyna Jeger-Nagłowska – premiera filmu Boże ciało
 • Karolina Gorczyca – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Ilona Wrońska i Leszek Lichota – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Helena Norowicz – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
 • Aleksandra Konieczna – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
[1/23] Katarzyna Wajda – Boże ciało, premiera filmu Jana Komasy
Zobacz także