Newsy"Znachor" wraca na ekrany! Netflix nakręcił nową wersję. Tak wygląda obsada. Kto kogo zagra?

"Znachor" wraca na ekrany! Netflix nakręcił nową wersję. Tak wygląda obsada. Kto kogo zagra?

Znachor
Znachor
Krystyna Miśkiewicz

07.04.2023 07:40, aktual.: 07.04.2023 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znachor jest jedną z najpoczytniejszych powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicz. Historia ta była drukowana w latach 30. w odcinkach, które ukazywały się w codziennej prasie. Tak bardzo wciągnęła czytelników, że podjęto się ekranizacji dzieła w 1937 roku, a zrobił to Michał Waszyński.

Film w jego reżyserii został uznany za jedno z największych dzieł kina przedwojennego. Wówczas w głównych rolach można było zobaczyć: Kazimierza Junoszę Stępowskiego, Jacka Woszczerowicza, Elżbietę Barszczewską, Józefa Węgrzyna czy Mieczysławę Ćwiklińską.

Jeszcze większym hitem okazała się kolejna ekranizacja powieści. Tej w 1982 roku podjął się Jerzy Hoffman. W rolę tytułowego Znachora wcielił się Jerzy Bińczycki. W obsadzie pojawili się także: Anna Dymna, Tomasz Stockinger i Artur Barciś.

Dla fanów kultowego filmu mamy znakomitą wiadomość. Film Znachor wraca na ekrany w zupełnie nowej odsłonie, a za produkcję odpowiedzialny jest Netflix. Wiadomo, kto zagra główne role. Są też pierwsze zdjęcia z planu.

Znachor w wersji Netflixa. Obsada i data premiery

Znachor opowiada historię jednego z najlepszych profesorów chirurgii Rafała Wilczura. Od mężczyzny odchodzi żona, która zabiera ze sobą ich małą córeczkę. Mężczyzna zaczyna topić smutki alkoholu, przez co wpada w kłopoty. Podczas jednego z wyjść do baru wdaje się w bójkę. W wyniku odniesionych obrażeń traci pamięć. Po incydencie chce uniknąć aresztowania i kradnie dokumenty Antoniego Kosiby. Od tamtej pory tak przedstawia się napotkanym osobom i samotnie wędruje po kraju.

W końcu dociera do wsi, w której znajduje schronienia u młynarza. Uzdrawia kalekiego syna mężczyzny, a jego wyjątkowe umiejętności szybko zyskują sławę i uznanie wśród okolicznych mieszkańców. Poniżej przypominamy najbardziej kultową, finałową scenę.

Film pomimo upływu lat nadal jest chętnie wybierany przez widzów. Nic dziwnego, że powstała jego aktualniejsza odsłona. Netflix już pochwalił się tym, co będzie można zobaczyć niedługo na ekranie.

W postać profesora Wilczura wcielił się Leszek Lichota (wcześniej Jerzy Bińczycki). Postać Marysi (córki profesora), którą wcześniej grała Anna Dymna zagrała Maria Kowalska. Ukochanego dziewczyny, czyli Hrabiego Leszka Czyńskiego (wcześniej Tomasz Stockinger) zagrał Ignacy Liss.

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość - mówi cytowany przez Fakt Leszek Lichota o swojej roli.

Reżyserii filmu podjął się Michał Gazda, a scenariusz stworzyli: Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski. Film ma zadebiutować na Netflixie w drugiej połowie 2023 roku. My już nie możemy się doczekać.

W naszej galerii zobaczycie, jak wygląda poprzednia i nowa obsada filmu Znachor.

Znachor - Wielkanoc 2023. Kiedy i gdzie emisja?

Znachor to film, który od lat kojarzy się Polakom z Wielkanocą. To właśnie wtedy tradycyjnie pojawia się na ekranach telewizorów. Miłośnicy kultowej produkcji na razie muszą zadowolić się dobrze znaną wersją, ale na pewno się nie zawiodą, ponieważ będzie on emitowany wiele razy. Poniżej zamieszczamy cały harmonogram z poszczególnych stacji telewizyjnych.

Piątek, 7 kwietnia 2023:

 • godz. 20:00 - Antena

Sobota, 8 kwietnia 2023:

 • godz. 1:10 - TVP 1
 • godz. 10:20 - TVP 1
 • godz. 17:30 - TVP HD
 • godz. 18:55 - TVP Seriale

Niedziela, 9 kwietnia 2023:

 • godz. 12:20 - TVP Seriale
 • godz. 17:30 - Antena
 • godz. 18:10 - Zoom TV

Poniedziałek, 10 kwietnia 2023:

 • godz. 1:50 - Kino Polska
 • godz. 8:00 - Kino TV
 • godz. 13:10 - TVP HD
Znachor- nowa obsada
Znachor- nowa obsada
Znachor - Leszek Lichota, Jerzy Bińczycki
Znachor - Leszek Lichota, Jerzy Bińczycki
Znachor - Jerzy Bińczycki, Leszek Lichota
Znachor - Jerzy Bińczycki, Leszek Lichota
Znachor - Anna Dymna, Maria Kowalska
Znachor - Anna Dymna, Maria Kowalska
Znachor - Ignacy Liss, Tomasz Stockinger
Znachor - Ignacy Liss, Tomasz Stockinger
Znachor - Tomasz Stockinger, Anna Dymna, Maria Kowalska, Ignacy Liss
Znachor - Tomasz Stockinger, Anna Dymna, Maria Kowalska, Ignacy Liss
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także