NewsyNie żyje Virgil Abloh. Legenda mody przegrała walkę z bardzo rzadkim nowotworem. Miał 41 lat

Nie żyje Virgil Abloh. Legenda mody przegrała walkę z bardzo rzadkim nowotworem. Miał 41 lat

Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Magda Kwiatkowska

28.11.2021 20:54, aktual.: 28.11.2021 23:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smutne wieści obiegły media na całym świecie. Virgil Abloh nie żyje. Amerykański projektant mody, DJ, producent muzyczny i dyrektor artystyczny linii męskiej marki Louis Vouitton zmarł w niedzielę 28 listopada. Miał 41 lat. Informację o jego śmierci opublikowano na oficjalnym profilu artysty. Jego odejście opłakują ukochana żona, dwoje dzieci, najbliższa rodzina oraz osoby z branży.

Jesteśmy zdruzgotani, gdy ogłaszamy odejście naszego ukochanego Virgila Abloha, zaciekle oddanego ojca, męża, syna, brata i przyjaciela. Pozostawił kochającą żonę Shannon Abloh, dzieci Lowe Abloh i Gray Abloh, siostrę Edwinę Abloh, rodziców Nee i Eunice Abloh oraz wielu drogich przyjaciół i kolegów.

W treści pojawiła się również informacja o tym, że bezpośrednią przyczyną śmierci projektanta był rzadki nowotwór - naczyniakomięsak serca, z którym walczył od dwóch lat.

Przez ponad dwa lata Virgil dzielnie walczył z rzadką, agresywną postacią raka – naczyniakomięsakiem serca. Od czasu swojej diagnozy w 2019 roku zdecydował się znosić swoją walkę prywatnie, przechodząc liczne wymagające terapie, jednocześnie kierując kilkoma ważnymi instytucjami, które obejmują modę, sztukę i kulturę.

W dalszej części oświadczenia czytamy, że mimo choroby, projektant ani na chwilę nie rezygnował z realizacji swoich nastoletnich marzeń.

Przez to wszystko jego etyka pracy, nieskończona ciekawość i optymizm nigdy się nie zachwiały. Virgil był napędzany swoim oddaniem swojemu rzemiosłu i swojej misji otwierania drzwi dla innych i tworzenia ścieżek dla większej równości w sztuce i projektowaniu. Często powtarzał: „Wszystko, co robię, jest dla 17-letniej wersji siebie”, głęboko wierząc, że sztuka może inspirować przyszłe pokolenia. Dziękujemy wszystkim za miłość i wsparcie oraz prosimy o prywatność, gdy opłakujemy i świętujemy życie Vergila. Virgil Abloh 30 września 1980 – 28 listopada 2021

Podobne komunikaty pojawiły się również na profilach grupy Louiv Vuitton, Off White oraz LVMH. Na ostatnim z nich czytamy:

Wszyscy jesteśmy zszokowani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, ale także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Rodzina LVMH jest ze mną w tej chwili wielkiego smutku, wszyscy myślimy o jego bliskich.

Kim był Virgil Abloh?

Abloh urodził się 30 września 1980 roku w Rockford w stanie Illinois. Pasję do mody zaszczepiła w nim matka, która była krawcową. W 2002 roku ukończył University of Wisconsin-Madison ze stopniem technicznym w dziedzinie inżynierii lądowej. Cztery lata później zdobył również tytuł magistra architektury w Illinois Institute of Technology.

W 2009 roku odbył staż w Fendi, gdzie po raz pierwszy spotkał Kanye Westa. We głównej siedzibie marki, która znajdowała się w Rzymie, mężczyźni podjęli współpracę. Muzyk mianował Abloha dyrektorem kreatywnym swojej agencji, DONDA. Dwa lata później awansował na stanowisko dyrektora artystycznego albumu Watch the Throne.

Virgil poświęcił się swojej pracy, lecz w międzyczasie realizował swoje marzenia. W 2012 roku założył swoją pierwszą firmę, którą nazwał Pyrex Vision i prowadził swój butik z odzieżą streetwearową. Miał świetną głowę do interesów. Kupił za 40 dolarów ubrania marki Ralph Lauren, a następnie drukował na nich wzory i sprzedawał za ok. 550 dolarów. Z uwagi na to, że nie chciał, aby jego marka była kojarzona z działaniem komercyjnym, po roku zakończył działalność.

W 2013 roku projektant założył firmę z ekskluzywną odzieżą Off-White oraz otworzył pierwszy dom mody. Rok później wprowadził do sprzedaży kolekcję damską, którą zaprezentował na Paris Fashion Week. Odzież tej marki można było kupować m.in. w Tokio.

Abloh projektował dla takich firm, jak: Nike (zaprojektował jedną z najlepiej sprzedających się kolekcji butów), IKEA, Planned Parenthood. We współpracy z pierwszą z nich zaprojektował strój dla Sereny Williams na US Open 2018.

25 marca 2018 roku został dyrektorem artystycznym marki Louis Vouitton. Tym samym stał się jednym z niewielu czarnoskórych projektantów tego domu mody. Pierwszą kolekcję dla niej przedstawił podczas Men's Fashion Week 2018 w Paryżu.

41-latek ożenił się w 2009 roku. Jego wybranką była Shannon Abloh, z którą wychowywał dwoje dzieci: Lowe Abloh i Gray Abloh.

Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh, Anna Wintour
Virgil Abloh, Anna Wintour
Virgil Abloh nie żyje
Virgil Abloh nie żyje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także