Szukaj

Skandal na Eurowizji 2016! Rosja złamała regulamin na kilka godzin przed rozpoczęciem konkursu

Jury z Rosji złamało regulamin Eurowizji

Emocje związane z tegoroczną edycją Eurowizji stale rosną. Do rozpoczęcia pierwszego konkursowego koncertu pozostało kilka godzin, artyści są już gotowi, by wystąpić na szwedzkiej scenie, a fani tłumnie zbierają się pod Globe Arena. Gdy wszystko wydawało się już zapięte na ostatni guzik, w internecie pojawiły się niepokojące informacje o złamaniu regulaminu konkursu przez rosyjskie jury.

Zasadą Eurowizji jest, że punkty przydzielane w konkursie są zarówno przez publiczność, jak i przez profesjonalnych ekspertów, którzy oglądają występy na dzień przed każdym koncertem podczas prób generalnych. Dziś rano w sieci pojawiło się wideo nagrane przez członkinię jury z Rosji – jest nią Anastasiya Stockaya. Na filmiku widać, jak jurorzy oglądają występy uczestników pierwszego półfinału – Armenii i Holandii.

Jakie punkty regulaminu tak naprawdę złamała Rosja? Maciej Mazański odpowiedzialny za projekt Dobry wieczór Europo wyjaśnia:

Rosyjska komisja złamała regulamin przede wszystkim poprzez nagranie i opublikowanie wideo, w którym po pierwsze pokazywane są fragmenty próby generalnej (której przebieg objęty jest tajemnicą) oraz ukazana jest praca jurorów (łącznie z ujęciem wypełnionej do połowy karty do głosowania)

Organizatorzy Eurowizji 2016 zapowiedzieli, że w ciągu kilku godzin wydadzą decyzję w sprawie nałożenia na Rosję kary. To spowodowało domysły, że reprezentant wschodniego mocarstwa, który stawiany jest w gronie faworytów, może zostać wykluczony z konkursu.

Zobacz: Sergey Lazarev z Rosji na ceremonii otwarcia Eurowizji 2016. Faworyt postawił na klasykę

Kilka chwil temu EBU wydała specjalne oświadczenie, w którym postanowiono, że Rosja nie poniesie żadnych konsekwencji wobec złamania zasad konkursu. Jedyny krok, na który zdecydowali się organizatorzy Eurowizji 2016 to nieuznanie punktów przyznanych przez jednego z jurorów, autorkę nagrania.

Rosyjski reprezentant może być zatem spokojny o swoje uczestnictwo w półfinale konkursu. Czy wygra wieczorne zmagania? Dowiemy się przed godziną 23:00.

Zobacz: Rosja na Eurowizji 2016: Sergey Lazarev śpiewa na żywo „You are the only one”

Występ Rosji na Eurowizji 2016

Sergey Lazarev - You Are The Only One - Rosja, Eurowizja 2016

Sergey Lazarev wystąpi w 1. półfinale Eurowizji 2016

Sergey Lazarew z Rosji ile ma lat? 33

Jury z Rosji złamało regulamin Eurowizji


Czy Rosja powinna zostać surowiej ukarana za złamanie regulaminu Eurowizji?

×